Skocz do zawartości

Kamera Astronomiczna DIY - Kwestia kodeków


Za(KS)t

Rekomendowane odpowiedzi

Robiłem dzisiaj research dot. budowy własnej astro kamery i okazuje się że cena samego modułu z matrycą i gotowym całym hardwarem (czyt. konwerter A/C, procesor etc.) jest stosunkowo niewielka i ponadto sharpcap po odrobinie gimnastyki jest w stanie wykryć takie moduły i je normalnie obsługiwać, co za tym idzie jedyne co trzeba zrobić żeby używać takiego modułu w astrofoto jest obudowa i chłodzenie. O ile obudowa (drukarka 3D) oraz system chłodzenia nie wydaje się być wielkim problemem bo prawdopodobnie system typu: plecki modułu>pasta termoprzewodząca>ogniwo peltiera>radiator>wentylator by w zupełności wystarczał, to problem sprawiają mi kodeki. Większość takich modułów jest tworzona na potrzeby kamer przemysłowych/monitoringu co za tym idzie nikt nie bawi się w RAWy bo większość modułów posiada obsługiwanie kodeków H.264 lub H.265 co z tego co się zorientowałem oznacza po prostu jpga. Jakich kodeków używają Kamery do astrofoto? Może da się to jakoś ominąć? Jeśli gdzieś tutaj się mylę proszę mnie wypunktować bo w żadnym wypadku nie uważam się za specjalistę w tej kwestii :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, szuu napisał:

obawiam się, że założenie że kamera monitoringu po dodaniu chłodzenia staje się kamerą astronomiczną jest błędne.

w astronomii oczywiście używa się rawów. 

Dlatego pytam jakiego kodeka używają kamery astronomiczne, bo można znaleźć całą gamę IMX'ów (łącznie z 178 i innymi popularnymi modelami) z modułami z tym że nie wiem jakiego kodeka mam szukać

Edytowane przez Za(KS)t
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Za(KS)t napisał:

Jakich kodeków używają Kamery do astrofoto?

Żadnych. Po prostu :)

1 godzinę temu, Za(KS)t napisał:

H.264 lub H.265 co z tego co się zorientowałem oznacza po prostu jpga

Mówiąc w skrócie, te kodeki używają dwóch rodzajów kodowania - wewnątrzramkowe i międzyramkowe. To pierwsze służy do kompresji ramek kluczowych, które są raz na ileś ramek. Kodowanie jest tu podobne do JPEG (ale inne). Ramki niekluczowe są kodowanie różnicowo, tzn w odniesieniu do fragmentów ramek kluczowych. Znajdywane jest przesunięcie danego bloku i kodowania jest różnica po "nałożeniu" na siebie bloków. 

Taki sposób kodowania jest super, gdy mamy poruszające się obiekty na filmie i dopuszczamy ich lekkie przełamanie. Gdy mamy obraz identyczny plus szum, to ten kodek utraci bardzo dużo informacji i stackowanie będzie mało skuteczne. Dlatego trzeba używać zapisu surowych plików albo to będzie tylko półśrodek. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile ten gotowy moduł kosztuje ?.

Jak szukasz projektu DIY od podstaw polecam dwa linki:

https://www.cloudynights.com/topic/497530-diy-astro-ccd-16-bit-color-6mpx-camera/

http://astroccd.org/2016/10/cam86/

Cam86 to ta sama matryca co QHY8L. Miałem zrobić cam86, ale sobie odpuściłem, bo nie chcę CCD i palenia po 300s. Trzeba sprawnie posługiwać się lutownicą i najlepiej posiadać hotair. W tym projekcie problematyczne jest wlutowanie jednego scalaka od zasilania z wyprowadzeniami od spodu. Matrycę najtaniej zdobyć od Nikona D70.

Edytowane przez rambro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.11.2019 o 11:42, rambro napisał:

Ile ten gotowy moduł kosztuje ?.

Trzeba zapytać o cenę
 

 

W dniu 23.11.2019 o 11:42, rambro napisał:

Ciekawy projekt czuję że dałbym radę, zawsze warto spróbować choćby dla sportu, szkoda tylko że zdjęcia uciekły z hosta (po przemyśleniu wszystkiego to jest daleko poza moimi umiejętnościami)

 

W dniu 23.11.2019 o 12:58, MateuszW napisał:

Tak. Wykorzystuje się go w przemyśle np do wyzwalania migawki w precyzyjnym momencie, albo wielu innych rzeczy. W astro nieistotny. 

Nie wiem jaki pobór ma peltier ale czuje że dałoby się na ten port zrobić chłodzenie

 

W dniu 23.11.2019 o 13:30, calla napisał:

Jak ktoś chce oddam martwego D70s za koszty przesyłki:)

Chętnie podjadę w tygodniu :) 

Edytowane przez Za(KS)t
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te kamery o których piszesz się nie nadadzą, ponieważ kompresje h264/h265/jpeg są po pierwsze stratne, a po drugie nie obsługują więcej niż 8-bit na kanał. Ponieważ są do surveillance to pewnie też nie da się naświetlać dłużej. 

 

To czego byś potrzebował to kamery na breakout boardzie podłączonej bezpośrednio do jakiegoś mikrokontrolera (np RaspberryPi albo ESP32). Jest tego sporo ale chyba nie z chipami od Sony. Musiałbyś usunąć obiektyw i oprogramować to po obu stronach (mikrokontroler i PC). Fajny ale też spory projekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Sebo_b napisał:

Te kamery o których piszesz się nie nadadzą, ponieważ kompresje h264/h265/jpeg są po pierwsze stratne, a po drugie nie obsługują więcej niż 8-bit na kanał. Ponieważ są do surveillance to pewnie też nie da się naświetlać dłużej. 

 

To czego byś potrzebował to kamery na breakout boardzie podłączonej bezpośrednio do jakiegoś mikrokontrolera (np RaspberryPi albo ESP32). Jest tego sporo ale chyba nie z chipami od Sony. Musiałbyś usunąć obiektyw i oprogramować to po obu stronach (mikrokontroler i PC). Fajny ale też spory projekt.

Ta poniżej też się nie nadaje? Nie znalazłem nic o kompresji.

W dniu 23.11.2019 o 02:50, Za(KS)t napisał:

https://www.1stvision.com/cameras/IDS/dataman/UI-3882LE-M.pdf chyba znalazłem moduł bez kodeków z tym że nie do końca rozumiem do czego służy I/O connector skoro piszą że interfejs podłącza się na typ c. Port I/O to po prostu port rozszerzeń? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało jest informacji na stronie dot. API i możliwości tego API. W datasheecie jest długa ekspozycja do 120s (przy ciemnym teleskopie będzie za krótko). Wydaje się, że ta może się nadawać, sami to piszą:

262125803_Screenshot2019-11-24at11_38_46.png.2d0b94e5ec765bc720c6aec56c063602.png

Podejrzewam jednak, że cena będzie porównywalna z ZWO.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Za(KS)t napisał:

Nie wiem jaki pobór ma peltier ale czuje że dałoby się na ten port zrobić chłodzenie

Nie da się, bo to port do przesyłania sygnałów, a nie sterowania wysokoprądowego. I nie da się go też dowolnie wykorzystać (gdyby podpiąć tam jakiegoś mosa), bo może on robic tylko kilka określonych rzeczy (poczytaj w dokumentacji). 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.