Skocz do zawartości

IC1795 SHO - pierwszy projekt z nowego zestawu


Tomasz_Habaj

Rekomendowane odpowiedzi

38 minut temu, Tomasz_Habaj napisał:

Jakiś czas temu przesiadłem się z refraktora na Newtona, jako cel wybierając sobie głównie galaktyki. Dziś po serii testów mogę stwierdzić, ze nie będzie łatwo. Przy tej skali trafić na dobry seeing, to będzie rzadkość.

Nie jest to pierwszy pełny projekt z nowego zestawu, a tylko samo Ha. W zasadzie to miał być dalszy ciąg testów, ale uzbierałem kilkanaście klatek w Ha i udało mi się to połączyć  z pozostałymi kanałami OIII i SII, które pochodzą z jednego z moich pierwszych zestawów, czyli FLI ML8300+SV90T (jak ten czas mija). Mam spory problem z ugięciem, co jest wyraźnie widoczne na gwiazdach. Niestety, ale wbrew zapewnieniom producenta wyciągu, "clamping ring" (nawet jeżeli jest jak w tym przypadku 3 calowy) nie jest w stanie poradzić sobie z prawie 3kg zestawem. Zauważyłem też ciekawe zjawisko. Otóż wyłączając wentylator LG, efekt ten zdecydowanie się zmniejszył. Szkoda tylko, ze zrobiłem to dopiero przy następnym obiekcie.

Tak czy siak, pod koniec roku jak będę w obserwatorium, będę wszystko zmieniał na połączenie gwintowe, wiec mam nadzieje, ze będzie lepiej.

Zdjęcie SHO musiałem obciąć z prawej strony w stosunku do samego Ha, bo niestety kadr mi się nie pokrywał z tym ze starego zestawu.

N-AG10, SX694, G53f.

Ha- 16x600s, OIII-20x1200s, SII-16x1200s.

ic1795_SHO_web.thumb.jpg.ab39eddc94f7d6411fe81e6ed68c0eaf.jpg

Samo Ha z nowego setupu:

ic1795_Ha.thumb.jpg.4e3885e1ca5b78b769ef3d97415b4a7f.jpg

A tlen możesz pokazać ? Jak wygląda?

Robiłem ten obiekt w szerszym.ujeciu i chyba coś podczas zbierania tlenu pomieszalem, bo był bardzo podobny (niewiele się.roznil ) od wodoru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie wyszło.

Czy możesz zaspokoić moją wścibską ciekawość co do montażu. Gemini 53F to bardzo ciekawa konstrukcja, ale nie słyszałem, żeby w Polsce ktoś go miał (oprócz Ciebie). To taki prawie direct drive. Ciekaw jestem czy niezbędny jest guiding, czy też da się focić bez niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Grzędziel napisał:

Bardzo fajnie wyszło.

Czy możesz zaspokoić moją wścibską ciekawość co do montażu. Gemini 53F to bardzo ciekawa konstrukcja, ale nie słyszałem, żeby w Polsce ktoś go miał (oprócz Ciebie). To taki prawie direct drive. Ciekaw jestem czy niezbędny jest guiding, czy też da się focić bez niego.

Nie wiem jak z Gemini ale parę cierniaków jest w PL (np. Mesu). Z tego co słyszałem większość użytkowników zadowolona ale montaż dość "wymagający" w obsłudze - czuły np. na wyważenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Grzędziel napisał:

Bardzo fajnie wyszło.

Czy możesz zaspokoić moją wścibską ciekawość co do montażu. Gemini 53F to bardzo ciekawa konstrukcja, ale nie słyszałem, żeby w Polsce ktoś go miał (oprócz Ciebie). To taki prawie direct drive. Ciekaw jestem czy niezbędny jest guiding, czy też da się focić bez niego.

Nie wiem czy ktoś go jeszcze posiada w Polsce. Kiedyś przy innym zestawie i przy bardzo dokładnym ustawieniu na Polarna i dobrym seeingu często fotografowałem bez guidingu (klatki po 600s). Teraz przy tej skali nawet nie próbuje. Jak już Jacek wspomniał, idealne wyważenie przy napędzie ciernym to podstawa, choć jest dopuszczalny mały margines błędu. Przy tym obiekcie miałem w miarę przyzwoity seeing i guiding w obu osiach oscylował wokół 0.3” RMS (używam OAG-a).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Tomasz_Habaj napisał:

Nie wiem czy ktoś go jeszcze posiada w Polsce. Kiedyś przy innym zestawie i przy bardzo dokładnym ustawieniu na Polarna i dobrym seeingu często fotografowałem bez guidingu (klatki po 600s). Teraz przy tej skali nawet nie próbuje. Jak już Jacek wspomniał, idealne wyważenie przy napędzie ciernym to podstawa, choć jest dopuszczalny mały margines błędu. Przy tym obiekcie miałem w miarę przyzwoity seeing i guiding w obu osiach oscylował wokół 0.3” RMS (używam OAG-a).

ekstra ! czy masz tam wgranego fabrycznego PECa ? czy sam nagrywałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Marcinos napisał:

ekstra ! czy masz tam wgranego fabrycznego PECa ? czy sam nagrywałeś?

PEC-ki dotyczą tylko przekładni ślimakowych. Zaletą cierniaka jest właśnie to, że błąd okresowy nie występuje (no chyba, że rolka napędowa jest walnięta).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Marcinos napisał:

ekstra ! czy masz tam wgranego fabrycznego PECa ? czy sam nagrywałeś?

To jest właśnie ta funkcja, która umożliwia prowadzenie bez guide. Nazywa się "Real Time PEC" i umożliwia prowadzenie z dokładnością (wg producenta) 1.5". Ja miałem trochę większą skalę 1.36" i dawało radę. Jak już pisałem wcześniej, warunek to dokładne ustawienie na Polarna i dobry seeing. Tego PEC-a włączasz z pilota i czekasz jakieś 60-90s i już. Oczywiście przy każdej zmianie położenia teleskopu trzeba odczekać ten czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czegoś nie rozumiem. Z czego wynika błąd okresowy w cierniaku? 

W klasycznym montażu z obrotu ślimaka, stąd period jest funkcją czasu jego pełnego obrotu. Mogę się domyśleć, że tu period bierzemy z czasu obrotu ciernej rolki napędowej. Nie jest to jednak dla mnie tak oczywiste jak w wypadku ślimaka. Myślałem, że nad dokładnością trackingu  w takich konstrukcjach czuwają enkodery. Jeśli się mylę to proszę, wyprowadźcie mnie z błędu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Grzędziel napisał:

To czegoś nie rozumiem. Z czego wynika błąd okresowy w cierniaku? 

W klasycznym montażu z obrotu ślimaka, stąd period jest funkcją czasu jego pełnego obrotu. Mogę się domyśleć, że tu period bierzemy z czasu obrotu ciernej rolki napędowej. Nie jest to jednak dla mnie tak oczywiste jak w wypadku ślimaka. Myślałem, że nad dokładnością trackingu  w takich konstrukcjach czuwają enkodery. Jeśli się mylę to proszę, wyprowadźcie mnie z błędu.

Dokładnie nie mogę Ci odpowiedzieć, bo nigdy się nie zagłębialem w szczegóły tego typu konstrukcji. Ten montaż jest wyposażony w enkodery, ale nie tego typu jak w ASA. Typowe enkodery używane do funkcji „homing”. Najlepiej było by zapytać Andrasa z Gemini. Bardzo pomocny przy wszelkiego typu problemach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.