Skocz do zawartości

Obserwacja Saturna i Księżyca


MarviN

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!

 

Dwa dni temu przyjechal do mnie wreszcie Celestron C6-N! A dzis pogoda okazala sie laskawa i moglem wykonac pierwsza obserwacje.

Niebo jest bezchmurne, ale jest mglisto. Pogoda dobra do planet i Księżyca. Seeing oceniałem wg http://uk.geocities.com/dpeach_78/pickering i wypadl calkiem dobrze, bo numerek 7 (GOOD), w porywach czasami nawet do 8.

 

Na pierwszy rzut poszedl Saturn:

- Plosll 20mm MC:

obraz ostry i wyrazisty, ale Saturnik taki malutki :) zatem zalozylem drugi okular:

- Antares ortho 6mm MC:

po prostu mnie powaliło!! :blink::banan::notworthy: Doceniłem ortoskopa!!! Obraz żyleta!!! Kontrast super!!! Wyraźnie widoczna przerwa Cassiniego, widać żółtawą barwę planety, na jej środku białawy pas, a w górnej częsci tarczy planety ciut ciemniejsze chmurki! Pierścień ostro zarysowany! Bardzo ładnie planeta rzuca na niego swój cień! Po prostu widoczek miodzi! Przeszkadzała tylko czasami turbulencja, ale taki już urok obserwacji balkonowej na osiedlu (9 piętro). Widziałem cztery księżyce: Tytan, Dione, Thetys, Rhea.

 

Po Saturnie, spojrzałem z ciekawości na M42, ale tu tylko niewielka niebieskawa mgiełka. Spróbowałem użyć ortho na Trapezie i bez najmniejszych problemów ukazały się 4 gwiazdki.

 

Niedawno wzeszedł Księżyc i przed chwilką go oglądałem, jednak jest jeszcze dosyć nisko nad horyzontem. Generalnie obraz też ładny, ostry i kontrastowy. W ortho ładnie prezentują się kraterki, ale lepiej by było, gdyby Księżyca było trochę mniej :D

 

Być może poczekam jeszcze na Jowisza, chociaż jutro muszę wcześnie wstać... jednak taki seeing prędko może się nie powtórzyć!

 

Sorki za ten chaotyczny tekst, ale piszę na szybko... :P

 

Pozdrówka!

 

Podzielcie się swoimi dzisiejszymi obserwacjami, kto ma pogodę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje udanej obserwacji :Beer: Ja w Kraku mam pogode - brak chmurek ale mglisto. Właśnie sprawdzałem mój szukacz ( daje niezłe obrazy ) i luknołem na kometke coraz słabsza , plejady i oczywiście saturn , teraz lukan na księżyc :Salut: Piękne widoki :rolleyes: Obserwcje przez ZRT 457 , lornetke 50x50 :ha: i szukac 4,5x40 :helo:

 

 

No i malutka wada pogody - 19 stopni - jednym słowem ZIMNO :zimno: :zimno:

Edytowane przez Bobi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gratuluje warunków. co pietro to pietro :D mimo że miaszkam na wiosce ale nawet teleskopu nie dałem rady schłodzić mgła straszna,Dunajec mimo zimy robi swoje.Cóż następny tydzień bez widoczków. małotego szykuje sie następny bo spędzam go w sosnowcu, a tam ni tylko nie będe miał sprzętu to jeszcze niebo zupełnie nie to :angry:

ale sobie odbije jutro na nartach bo lubie je tak samo jak astronomie :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  No i malutka wada pogody - 19 stopni  -  jednym słowem ZIMNO :zimno: :zimno:

 

Kurcze Bobi, gdzie ty mieszkasz ? :D takie temperatury? A tak poważnie u mnie jest na razie tylko -11, ale ciągle spada, niestety spora mgła no i chmurwy od zachodu :angry: Chyba znów nic nie pooglądam :Cry:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze Bobi, gdzie ty mieszkasz ? :D takie temperatury? A tak poważnie u mnie jest na razie tylko -11, ale ciągle spada, niestety spora mgła no i chmurwy od zachodu    :angry: Chyba znów nic nie pooglądam :Cry:.

 

 

Jak to gdzie w Krakowie :D Okolice góry borkowskiej :Beer:

A Ty ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.