Skocz do zawartości
  • 0

Zasilacz do napędu w jednej osi do montażu EQ3-2


megrez23

Pytanie

7 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2

Tak sprawdzałem :) działa dobrze, tzn na tyle, na ile jest w stanie to w ogóle działać. Zresztą samo zasilanie z 4 ogniw R20 oznacza że to powinno pracować stabilnie przy 4-4.5V. 6V przy 4 ogniwach to jest tylko na początku, potem napięcie żwawo spada :)

Jeśli to jest taki napęd jak tu: https://astropolis.pl/topic/63632-opis-napędu-jednoosiowego-do-montaży-eq3-2-sterowanego-pilotem/ to przy takiej przekładni silnik ruszy przy niższym napięciu, a elektronika powinna działać prawidłowo nawet przy 3V. Napięcie znamionowe oznacza, że przy danym napięciu silnik pobiera prąd znamionowy, ale może pracować przy sporo wyższym napięciu (granicą jest napięcie przebiciowe izolacji), uzyskując większy moment, lub przy niższym, ale mniejszym momencie. I tak też jest w przypadku tego napędu. Tam nie ma 6V silnika, tylko 22V.

 

Co do kabla - dostępne są przejściówki USB - DC na allegrze, ten sam chłam co na aliexpress więc nie warto czekać. Tylko nie pamiętam jaki rozmiar wtyku jest potrzebny: albo DC 5.5/2.5, albo 5.5/2.1(różnią się grubością bolca). Jako że jakość gotowców jest taka-se, to radziłbym samemu zarobić taką przejściówkę, zwłaszcza gdy są potrzebne większe długości. Teoretycznie przewód USB powinien udźwignąć 500mA ze spadkiem do 4.5V minimum, ale z tą chińszczyzną to różnie bywa. Jeśli koniecznie gotowiec, to jak najkrótszy (na allegro są takie 35cm).

 

Powerbank - dowolny, który ma gniazdo 2A. Słabsze mogą być, ale przetwornica w nich może się wyłączać. Ten napęd mocno szarpie prąd, nie ma kondensatora filtrującego na wejściu.

Edytowane przez lkosz
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Silniki do montażu eq3-2 nominalnie wymagają 6V. Czy ktoś sprawdzał, że stabilnie i prawidłowo chodzą na zasilaniu 5V (np. powerbank USB) albo 4.8V (4 zwykłe akumulatorki AA)? Stosowne kabelki połączeniowe są do kupienia na Aliexpress za kilka złotych, wystarczy w wyszukiwarce wpisać coś w stylu: cable charger usb dc 5v. Akurat wczoraj niezależnie też się zainteresowałem takim rozwiązaniem zasilania. Mam powerbank 12000 mAh - w sam raz do zasilania montażu, o ile tylko te 5V wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kabel + przesyłka z Chin: dokładnie dwa złote i dwa grosze! Oni chyba mają państwowe dotacje na przesyłki.

(6 złotych kosztował mnie zielony laser z wysyłką - w DO taki jest za 50 zł, a w teleskopy.pl za ponad 100 zł).

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • 0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.