Skocz do zawartości

Adaptacja przyłączek do zastosowania korektora meade f/6.3 do Cassegraina 8"


zbignieww

Rekomendowane odpowiedzi

Fotka anteny w odległości ok. 200 m ;  na pełnym ognisku Cassegraina   Przez podwójne szkło zamkniętego okna,

by nie było turbulencji. Balkonu nie mam, by wytemperować katadioptryk .

 

DSC07023.thumb.JPG.e9bcc523e2dc8d64f8a9eb50afa5fd28.JPG

 

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, nie potrafię Ci odpowiedzieć !  W każdym razie od matrycy Sony Nex5N do pierwszej soczewki korektora Meade , ale od strony teleskopu - to będzie

ok. 50 - 55 mm

Wiem, że w opisie korektora pisze się o odległości chyba 85 mm,  https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p7089_Meade-f-6-3-Focal-Reducer-and-Field-Flattener-for-SC-Telescopes.html   ale ... ja jestem " niedzielny" astrofotograf i dla mnie jest istotne,

że w jakimś stopniu skróciłem to ognisko . Oczywiście - mógłbym zrobić inną przyłączkę, by osiągnąć te 85 mm, ale narazie pasuję ... :)

 

( Staram się wymazać tę drugą fotkę z użyciem korektora Meade, bo jest nieudana, nie ostra - i zrobić lepszą ! Ale nie udaje mi się jej wymazać )

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Milo byloby gdybys podal dla potomnych konkretne wartosci uzyskanego backfocusa, o ile Ci na jego poprawnym ustawieniu zalezy.

W sumie bez tej informacji Twoj post to tylko zdjecie 3zlaczek.

 

Wrzuc Tu link do jakiegos swojego surowego zdjecia gwiazd (exp kilka sekund w polu pobatym w gwiazdy) oraz podaj wielkosc swojego pixela. Postaram Ci sie obliczyc ogniskową w Pixie. Ewentualnie mozesz wrzucic zdjecie na http://nova.astrometry.net/upload

po przenanalizowaniu pobrac pixel scale i wrzucic np tu https://astronomy.tools/calculators/field_of_view/ (imaging mode). Eksperymentalnie zmieniajac ogniskową, aby pasowala do uzyskanej wczesniej skali, otrzymasz finalna ogniskowa ukladu.

5min zabawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję coś w/g Twoich wskazówek, ale nie oczekujcie ode mnie zbyt wiele ! :)  Jestem już "stare wapno " i - jak wyżej pisałem - niedzielnym astrofotografem.

Better lare, than never - jak mawiają Anglicy.  Dla mnie jest to przede wszystkim urozmaicenie po nieustannych kontrolach u lekarzy,  czy grzania dupskiem

operacyjnego stołu !  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie zaprzeczam, masz rację , ale ciągle pamiętaj że jestem "niedzielnym astrofotografem " i nie mam absolutnie ambicji komukolwiek dorównywać.

Poprostu mnie to bawi - i tyle ...

 

A tymczasem upichciłem lepszą fotkę tej samej anteny, z użyciem korektora Meade . Warunki takie same : zamknięte okno, podwójne szyby na tę okoliczność

umyte :) i aparat SONY NEX 5N DSC07070.thumb.JPG.7c696ea9c1b2948cc49c1f42c42cbe6a.JPG

 

Zmierzyłem back focus : wyciąg wysunięty na full, czyli 50 mm ( tyle ma ten klasyczny Cassegrain )  + extender 2" /2"  80 mm + wysokość korektora Meade netto

( bez gwintu "male" )  24 mm  + odległość od bagnetu do matrycy ( szacunek 15 - 20 mm )  Czyli do dobrego zaostrzenia wyszło mi to na styk !

Ja osobiście szacuję, że tym korektorem osiągnąłem cca f/8 , zamiast f/6.3  - ale teraz wy popracujcie i policzcie ! Ja idę pichcić obiad  :) :) :)

 

W canonie eos back fokus będzie prawie identyczny , ale muszę dać mechanikowi dorobić taki jeden wymienny "dinks" do adapteru

canon eos / T2  :)

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jeszcze 2 fotki na pełnym ognisku, też poprzez podwójne szyby okna, aparat SONY NEX 5N

Nadajnik na Łysej Górze  w czeskich Beskidach,   odległość w linii powietrznej ok. 30 km .

 

Pierwsza fotka - światła sygnalizacyjne nadajnika . Gołym okiem też je czasem dostrzegam.

Druga fotka -  podczas tzw. szarówki ,  widnokrąg cały dzień był zabrudzony ...DSC07068.thumb.JPG.72bfa110489aecfd69e69da5f4b5c7e6.JPG

DSC07066.JPG

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DSC07087.JPG.bf6254cda20a7c75688efefdffe7d742.JPG

 

Detal umocowania baffli w Cassegrain 8"

 

Wewnętrzny płaszcz z wycięciami , w które wsunięte są baffle. Zmyślne rozwiązanie, bo między płaszczami też penetruje powietrze i pomaga

szybszej temperacji. Pod wsuniętymi "nóżkami" baffli  jest szczelinka 1mm , "nóżki" mają też  wysokość 1mm -   więc sumaryczna odległość między płaszczami

wynosi 2mm.

 

DSC07087.JPG.bf6254cda20a7c75688efefdffe7d742.JPG

 

I jeszcze na koniec lepsze fotki anteny, bez i z korektorem meade f/6.3. Pierwsza fotka - z korektorem, druga bez. 

Otworzyłem okno w pokoju na oścież i po cca 3 godz. miałem różnicę temperatur wewnątrz i na zewnątrz jedynie 5 st.

Jakość fotek niewiele sią różni od fotek przez 2 szyby okna - a to dlatego, że promienie padały prawie prostopadle na szkła okienne,

szyby relatywnie młode, więc szkło jeszcze " nie spłynęło " , no i porządnie umyłem okno - co mi się chwali przed Swiętami  :) 

 

Na czyste nocne niebo czekam i chyba tak będzie do wczesnej wiosny  :(

 

 

DSC07075.JPG.1ca66bee8ea1541cbbea266261b27197.JPGDSC07081.JPG.e96339d4d562d081f82a07777f5cef9e.JPG

Edytowane przez zbignieww
dodanie fotek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki w poprzednim poście  - z korektorem i bez korektora Meade f/6.3  - robione były SONY NEX-em 5N.

Natomiast 2 poniższe fotki CANONEM EOS 650D

 

Kadr  z korektorem, w Canonie jest znacznie większy, to by znaczyło że odległość między matrycą a korektorem jest bliższa 85 mm -

o czym się nadmienia w opisie tego korektora.  Jaka wartość  f  jest konkretnie  - nie wiem !  W opisie operuje się pojęciem "kamera ".

 Ze dotyczy to kamer a nie klasycznych foto-aparatów, być może świadczy fakt, że korektor ma z obu stron gwint SC ,

więc podłączenie aparatu fotograficznego wymaga złączki  nie z gwintem T2 ale z gwintem SC

 

IMG_1235.JPG.290ab306e7aa343aed7a47110d29ef5c.JPGIMG_1239.JPG.d3cf9aac608d6a3ada005bbdf6e2a948.JPG

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierzenie głębokości osadzenia LW w tubusku i odległości LG od tubusku   -  " narzędzia " pomiarowe. Błąd pomiaru naaaajwyżej  + -  1 mm

 

DSC07122.JPG.89b84f94a11c4af486ba917b2b3e28dd.JPG

DSC07121.JPG

 

Widok na LG po zaostrzeni na nieskończoność, wyciągnięcie okularu i przyłożeniu fotoaparatu

DSC07123.thumb.JPG.145f4257b14db1fdc4896a29fffcc87b.JPG

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym teleskopie lustro główne na 99% ma 203 mm średnicy. Winietowanie jest na lusterku wtórnym. Może to wynikać ze zbyt długiej osłony albo z umieszczenia tego lusterka o kilka centymetrów za blisko głównego. Niewykluczone też, ze do budowy tego teleskopu wykorzystano lw z oprawą z 6" RC i stąd konieczność pewnego kompromisu...

 

Odsunięcie lw spowoduje przesunięcie ogniska bliżej tylnej ścianki. 

 

Można odwrócić ramiona pająka wzdłuż dłuższej osi (da to 10mm) i dodatkowo na śrubkach od kolimacji zyskać jakieś 2mm. Zakładając, że lustro główne ma światłosiłę 2,67 uzyskujemy dodatkowe 4,5mm do średnicy

 

Najprościej zostawić tak jak jest.

 

Optycznie klasyczny cassegrain to bardzo dobry sprzęt.  Komę ma taką jak teleskop newtona o takiej samej światłosile. W tym przypadku mamy f/12.  Spot diagram w odległości 10 mm od osi optycznej (dla modelu f/10) jest mniejszy niż krążek Airy'ego a im mniejsza światłosiła tym lepiej. Mamy więc praktycznie idealne obrazy gwiazd w całym polu widzenia. Jedyną różnicą w porównaniu do newtona jest większa krzywizna pola. Dla porównania klasyczny szmidt casegrain rozumiany jako kombinacja sferycznych luster plus płyty korekcyjnej ma komę jak newton f/5.  Nie dotyczy to oczywiście  modeli edge  i acf.

 

Edyta: Zmiana odległości między lustrami to kiepski pomysł ponieważ ognisko przesuwa się z kwadratem mnożnika wtórnego. Aby zachować ognisko w tym samym miejscu należało skorygować krzywiznę wtórnego co jest praktycznie niewykonalne....

Edytowane przez Bocian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię pomiary dla czeskich kolegów, m.in. czynna średnica na wlocie, z uwzględnieniem baffli . Wychodzi to 203 mm . Dalszy pomiar to będzie ognisko ...

Chcę to zrobić dość dokładnie, więc kombinuję "narzędzia" . Na poniższej fotce plastikowy "przyrząd"...  :) Dalszy pomiar to będzie ognisko . DSC07124.thumb.JPG.fea5eca757447fc16967ed5a126757e5.JPG

 

Mierzenie średnicy lustra po uprzednim zmierzeniu średnicy czynnej na wlocie ( z uwzględnieniem wysokości pierwszej baffli )

- co pokazano na fotce wyżej DSC07125.thumb.JPG.a7621078c85f689a029d4f7c20fba10b.JPG

 

 

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczernianie extenderów 2"/2" 35 i 80 mm do obsługi Cassegraina 8"

 

Odwaliłem dzisiaj kawał dobrej roboty, a jej celem było maksymalne ograniczenie światła rozproszonego, odbić przy blizkiej obserwacji od Księżyca itp itd.

Uświadomiłem sobie , że te extendery generują tego niepożądanego światła dużo. Szczególnie ten dłuższy, 80 mm, ale i 35 mm też tym grzeszy.

Do  wyczerniania stosuję tapetę samoprzylepną , matową , oczywiście czarną. Ma oznaczenie dc-fix i jest made in Germany. Można kupić w OBI , Hornbachu

czy innych szanujących się sklepach z tapetami. z wyglądu przypomina czarny aksamit - ale nie generuje jakichś niepożądanych odcieni, odblasków.

Ale uwaga : są też czarne matowe tapety dc-fix - ale jeśli nie jest to czarny aksamit - nie kupować - to nie to !

 

Wprawdzie w środku tuby extenderów jest/są nagwintowane sektory , by tłumić odbicia - ale to jest zdecydowanie nie wystarczające. Pokazują to 2 obrazki.

Na pierwszym z nich widać niedokończone wyczernienie, bo po obwodzie zabrakło mi  tapety a wcześniejsze policzenie pi x d  mnie uprzedziło, że braknie

na cały obwód.  ( Ale przynajmniej wpadłem na myśl, by to tak wyfocić - przed i po zakończeniu wyczerniania - w poglądowym celu )

 

Z przodu na pierwszej fotce widać miejsce na tuleję okularową 2 " , więc nie jest  wyczernione, bo tam będzie okular, zresztą tuleja okularu by nie weszła.

Pierwszy od przodu pas tapety ma przerwę, o której wyżej pisałem. Później został zalepiony. Za  pierwszym pasem w głębi jest drugi, podobnej szerokości.

Jego już nie bardzo widać, bo po prostu światło nie ma się od czego odbić, tapeta spełnia swą funkcję.

 

Druga fotka pokazuje kompletne już wyczernienie

 

Oprócz extenderów wyczerniłem 3 dorobione złączki, m.in. do focenia  Cassegrainem z użyciem korektora Meade f/6.3 . Cassegrain nie ma gwintów

SCT i trzeba to dorabiać .

 

Mam taką nadzieję, że znacznie poprawię sobie kontrast i pośrednio rozdzielczość. Synta 8 " czy GSO 8" -  mają relatywnie  słabe wyczernienie., słabą ochronę

przed parazytującym światłem. Nie ma baffli .  Natomiast Cassegrain ma nie tylko baffle, ale odcinek - rurkę osłonową wewnątrz, no i LW jest "utopione 

w osłonie /tubusku.  W newtonach nic takiego nie ma, lusterko jest "gołe", cała długa trasa od LW do LG  też podatna na parazyty świetlne.                                        Nowicjuszom radzę, by wylepili sobie tapetą przynajmniej rejon tuby naprzeciw wyciągu okularowego  wyciągu i sam   wyciąg , jesli jest aluminiowy nie zaczerniony. Chinole w takie rzeczy się nie bawią !

 

Dlaczego również rozdzielczość ? Wprawdzie ona zależy li tylko od średnicy LG - ale przy lepszym kontraście mam nadzieję zobaczyć więcej detalików.

Bo na  seeing nie mamy wpływu - jest jaki jest, w konkretnym miejscu obserwacji .

 

No i foteczki - przed i po kompletnym wytapetowaniu

 

DSC07128.thumb.JPG.73361604f170c8b154521b79e6fd0d9a.JPGDSC07127.thumb.JPG.b58d90c83a53488a455205b131d7b67a.JPG

I to by było na tyle ... :)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

DSC07209.thumb.JPG.60c003ea3339ba3ae36f2faacb14c7ef.JPGDSC07210.thumb.JPG.52e76a8afaec7f90af8c970548b85757.JPGDSC07211.thumb.JPG.6afe3fd32c460bb5332889df494417c5.JPGDSC07212.thumb.JPG.4209b0d09872a4daaf1e93aac6069a3a.JPGDSC07213.thumb.JPG.9f742ff4dbd185d123aad8678d456151.JPGSorry, powyższe fotki są   mi potrzebne do mojej dokumentacji w formie linków. A ponieważ jeszcze nie nauczyłem sIę wkładać fotki na net  ( w formie linku ) -

korzystam z faktu, że robi to za mnie system w AP. Zmniejsza fotkę i przydziela jej link.

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.