Skocz do zawartości
  • 0

Złaczka do MTO 10/1000


don Pedro

Pytanie

Jak podłączyć Canona do MTO 10/1000. Pozyskałem skasowanego z pracy za darmo. Ktoś coś wie? Mam złacze T2/Canon i,,, nie funguje! Gwint zewnętrzny na wyjściu z obiektywu jest 39,9 mm a wewnętrzna srednica złączki ma 41,21 mm Mierzyłem suwmiarką (umiem, co prawda metrologie warsztatową mialem ostatnio: 33 lata temu). Stare obiektywy od Zenita przyłaczałem przez nią do Canona a ten mosiężny gwint od MTO nie pasuje! :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
4 godziny temu, don Pedro napisał:

Jak podłączyć Canona do MTO 10/1000. Pozyskałem skasowanego z pracy za darmo. Ktoś coś wie? Mam złacze T2/Canon i,,, nie funguje! Gwint zewnętrzny na wyjściu z obiektywu jest 39,9 mm a wewnętrzna srednica złączki ma 41,21 mm Mierzyłem suwmiarką (umiem, co prawda metrologie warsztatową mialem ostatnio: 33 lata temu). Stare obiektywy od Zenita przyłaczałem przez nią do Canona a ten mosiężny gwint od MTO nie pasuje! :(

Można tak mierzyć, że szczęki suwmiarki wejdą w rowki gwintu,  a powinny dotykać wierzchołków. To różnica ok. 2 mm. na średnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • -1

sidiouss i lemarc  mają rację. MTO ma gwint M42x1, zaś złączki T2 M42x0.75. Twój pomiar gwintu don Pedro niestety nieco woła o pomstę do nieba :icon_wink: Średnica gwintu jest więc ta sama, ale inny skok sprawia,ze jedno na drugie nie wchodzi  -da się wkrecić, ale tylko parę zwojów gwintu, nie do końca. Akurat jestem na bieżąco, bo wczoraj/przedwczoraj (sic!) robiłemtest dla kogoś, kto podobny bój toczy z teleobiektywem z drugiej ręki.

 W Twoim przypadku, oprócz niezgodności gwintu, ważne jest też co innego: adaptery do aparatów foto  danego systemu (bagnetu) na T/T2 i M42 różnią się długością. Ten pierwszy będzie dłuższy o ok. 10mm (wg. wyników z przedwczoraj). Ja akurat mam taką parę ww. złączek do systemu m4/3, ale przy każdym innym ta bezwzględna różnica w obrębie pary złączek będzie powtarzalna, bo chodzi o dopasowanie odległości rejestrowej obiektywu do matrycy konkretnego typu aparatu. Ta różnica przy źle dobranej złączce uniemożliwi Ci złapanie ostrości w ogóle, nie tylko na nieskończoność.

 Podsumowując: szukaj adaptera Canon-M42 i wszystko będzie  (prawie) dobrze. Prawie, bo w praktyce może być i tak, że adapter będzie do ok. milimetra za długi i z niektórymi obiektywami nie wyostrzy dobrze na nieskończoność. Tak miałem z 300mm teleobiektywem na M42. Ewentualna korekta polega na skróceniu adaptera u tokarza (zdjąć jakieś 0.5-1.0mm od strony gwintu).

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
literówki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.