Skocz do zawartości
  • 0

Montaż Ioptron Cem25p


MikolajM

Pytanie

20 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Ioptron będzie prowadził dużo lepiej, ale ile minut wyciągniesz bez guidingu to nie powiem, strzelam że 3-5 min. Z guidingiem bez limitu. Poza większą przekładnią ślimakową i lepszym łożyskowaniem, CEM wyróżnia się dużo lepszą sztywnością i precyzyjniejszą regulacją polarnej i świetną lunetką. Generalnie jak ustawisz polarną w CEM, to już się nie przestawi jak w Adventurerze.

12 minut temu, count.neverest napisał:

Ja testowałem ten montaż z SCT6" i specjalnie dorzuconym obciążeniem, razem 15kg

Montaż świetnie radzi sobie z dużym obciążeniem (jak na swoje rozmiary) z powodu dobrego łożyskowania, jednak problem pojawi się przy wietrze, bo jednak mała masa montażu przekłada się na sztywność. Ale dla kolegi to bez znaczenia.

15 minut temu, count.neverest napisał:

robi w punkt klatki po 20 min. 

Z guidingiem rzecz jasna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

Warto i nawet nie ma co porównywać.

Zajrzyj chociażby na zdjęcia @bartoszw w tym wątku https://astropolis.pl/topic/67804-namibia-2019/?do=findComment&comment=774058

Bartek wiesza na CEM25P Takahashi Epsilon 130D. Razem z lustrzanką i akcesoriami ok. 8,5 kg i robi w punkt klatki po 20 min. 

Ja testowałem ten montaż z SCT6" i specjalnie dorzuconym obciążeniem, razem 15kg. DEC i RA kręci tym bez zająknięcia. Ale przyznaję, że mój montaż kupiony jako nowy wymagał zwrotu do naprawy (regulacje) i finalnie sam go doprowadziłem do właściwego działania. Jestem z niego bardzo zadowolony, szczególnie, że można go zapakować w samolot i polecieć pod niebo, jakiego w Polsce nie uświadczysz. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

Cześć wszystkim.

Podłączę się tutaj jeśli można :) bo też kusi mnie zakup tego monta.

Wiem że sporo osób go już nabyło. Jestem ciekawy waszych opinii po dłuższym użytkowaniu.

Może to trochę bez sensu bo tak jak napisał @count.neverest wystarczy obejrzeć zdjęcia z Namibii... ;)

 

1. Czy CEM25P pociągnie na należytym poziomie ED80 wraz z akcesoriami tzn. guiding, korektor, aparat ?

2. Czy większe obciążenie (ewentualny upgrade tele) to nie będzie dla niego przesada ?

3. Jak sprawuje się wyświetlacz komputera GOTO w niskich temperaturach?

4. Kilka osób pisało o problematycznym wchodzeniu pod montaż podczas ustawienia na biegun.

    Czy taki dodatek ma sens?

     https://www.ioptron.com/product-p/8035.htm

5. Czy guiding oparty na PHD2 , ZWO i Windows 10 będzie dobrze funkcjonował?

6.  Rozumiem, że statyw 2" to najlepszy wybór?

7. CEM25P wydaje mi się zdecydowanie fajniejszym rozwiązaniem niż HEQ5PRO. Zgadzacie się?

8. Jak wygląda sprawa "meridian flip" w tym montażu? Jest to całkowicie automatyczne czy wymaga jakiejś ingerencji/uwagi ? 

9. W jakim sklepie polecacie zakupić?
 

Mam nadzieję, że nie przesadziłem z pytaniami ;)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

Odpowiem, choć mam wersję z enkoderem, ale powiedzmy że guiding w zwykłej wersji zadziałałby podobnie :)

1. Tak. Powinno być optymalnie (tylko pod ten guiding nie przesadź z rozmiarem tuby).

2. Trudno powiedzieć. Największym jego ograniczeniem jest mała sztywność przy wietrze. Więc np cięższy refraktor powinien lepiej dać radę, niż lżejszy newton.

3. Klasycznie, czyli źle. Tekst odświeża się ze 2s na mrozie. Ale da się go używać.

4. Wg mnie jest całkiem wygodnie jak się położysz na boku, bo akurat sięgasz do lunetki :) Takie przedłużenie pod samą polarną to chyba nie ma sensu. Nie unikniesz tym flipa, czyli głównej funkcji takich przedłużek.

5. Raczej tak. To popularna konfiguracja.

6. 2" jeśli dodatkowa waga nie przeszkadza.

7. CEM25P to mniejszy montaż, niż HEQ5 i radzi sobie z mniejszymi teleskopami. Jeśli chodzi o nośność to jest bardziej jak EQ5, ale jakość prowadzenia ma na poziomie HEQ5 lub ciut lepszym. Generalnie CEM25 jest dużo lepiej dopracowany, ale sztywnością i nośnością wyraźnie przegrywa z HEQ5. Tak więc np pod newtona 6" poleciłbym Ci HEQ5, a nie CEM25. Ale dla mniejszych tub iOptron będzie lepszy.

8. Można ustawić żeby zrobił flipa automatycznie (z możliwością opóźnienia o kilka stopni) lub żeby się zatrzymał. Największą wadą tej konstrukcji montażu jest właśnie przymus flipa prawie od razu po meridianie (na HEQ5 w zależności od deklinacji i wielkości teleskopu można ciągnąć czasem godzinę, a czasem kilka godzin po meridianie). Ale niestety nie łudź się - ten autoflip spełnia jedynie funkcję bezpieczeństwa. Musisz po nim ustawić ponownie kadr, bo na pewno będzie błąd przynajmniej rzędu stopnia. Czyli montaż sam się obróci, ale na pewno nie trafi i trzeba się tym zająć ręcznie.

9. Ja z Astroshop byłem zadowolony, zarówno z najlepszej ceny i dobrej realizacji. Nie wiem, czy jakiś inny sklep w Polsce go zaczął sprzedawać. Porównaj cenę z TeleskopExpress, oni też są ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1
49 minut temu, KrisB napisał:

Czy taki dodatek ma sens?

     https://www.ioptron.com/product-p/8035.htm

Mi by się przydał jakiś czas temu. Miałem refraktor z długim extenderem i spora kamerą. Flipa musiałem kontrolować, bo kamera uderzyłaby w nogę statywu. To samo dotyczyło goto na niektóre obiekty. 

Edytowane przez count.neverest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1
Godzinę temu, KrisB napisał:

Dzięki @MateuszW za odpowiedzi.

Masz wersję z lżejszym statywem chyba?

Czy 2" da coś  więcej ? Pomijając wagę oczywiście ;)

Tak, mam 1,5" z powodu potrzeby maksymalnej mobilności. Statyw nie jest demonem sztywności i przy wietrze 2" na pewno się lepiej sprawdzi (i z większą tubą).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Śledząc ten wątek również zdecydowałem się na ten montaż. Oficjalnie go jeszcze nie mam, znajdę go dopiero w Wigilię pod choinką :emotion-5: ale cieszę się już teraz.

Port RS z HC podłączamy do komputera. Jakim programem najlepiej łączyć się? czy może być APT? czy jakiś specjalnie dedykowany?

 

 

Edytowane przez Artu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

IOptron Commander jest wymagany aby móc go używać w jakimkolwiek programie, bo to są sterowniki montażu (być może Stellarium potrafi na własnych sterownikach działać, ale to wyjątek). A potem używasz montażu już w jakimkolwiek programie wspierającym ASCOM, w zależności co chcesz robić. Jak sterować sesją to APT/Maxim/SGP itp, a jak sobie łazić po mapie to CDC/Stellarium itp. To zależy od reszty Twojego zestawu i jego przeznaczenia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, MateuszW napisał:

IOptron Commander jest wymagany aby móc go używać w jakimkolwiek programie, bo to są sterowniki montażu (być może Stellarium potrafi na własnych sterownikach działać, ale to wyjątek). A potem używasz montażu już w jakimkolwiek programie wspierającym ASCOM, w zależności co chcesz robić. Jak sterować sesją to APT/Maxim/SGP itp, a jak sobie łazić po mapie to CDC/Stellarium itp. To zależy od reszty Twojego zestawu i jego przeznaczenia.

Zgadza się, zapomniałem o tym napisać. Dodam jeszcze że platformę ASCOM trzeba doinstalować oddzielnie - nie jest zawarta w sterowniku iOptron. Podobnie ze sterownikiem konwertera RS->USB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Co się stanie gdy podczas sesji, gdy jest śledzony obiekt dojdzie do sytuacji kiedy obudowa napędu DEC spotka się z korpusem montażu?  Czy może dojść do uszkodzenia tychże napędów czy montaż jest na tyle inteligentny że nie dopuści do tego i przestawi się na druga stronę?

 

Edytowane przez Artu
doprecyzowanie pytania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
25 minut temu, Artu napisał:

Co się stanie gdy podczas sesji, gdy jest śledzony obiekt dojdzie do sytuacji kiedy obudowa napędu DEC spotka się z korpusem montażu?  Czy może dojść do uszkodzenia tychże napędów czy montaż jest na tyle inteligentny że nie dopuści do tego i przestawi się na druga stronę?

 

Przestawi się na drugą stronę, pod warunkiem, że prawidłowo był zalignowany. W przypadku wpadnięcia na swój korpus, czy np. przyblokowaniu/ zahaczeniu przez kabel dochodzi do "engine stall", co nie jest szkodliwe, jeśli nie trwa zbyt długo. Mi się kilka razy taki wypadek przydarzył, a RMS się nie pogorszył na kolejnych sesjach.

 

EDIT: poza tym na pilocie można wybrać co montaż ma zrobić kiedy nadejdzie czas meridian flipa

Edytowane przez ziebol1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dokładnie jak wyżej. Można ustawić auto flip lub zatrzymanie montażu oraz ile stopni montaż ma zwlekać z wykonaniem tej operacji. Trzeba zadbać, żeby uruchamiać montaż w poprawnej pozycji i mieć na uwadze, że pamięta on położenie przy wyłączeniu. Czyli albo parkować i startować z pozycji "na północ", albo nie parkować i nie rozsprzęglać go po wyłączeniu. Ważna uwaga, że można tak zrobić, że goto trafia poprawnie, a montaż nie wie, "gdzie jest flip" i jest wtedy niebezpieczeństwo kolizji.

W razie zderzenia silnik krokowy przeskakuje sobie i nic się złego nie dzieje, poza zgubieniem pozycji.

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.