Skocz do zawartości

Jak uzyskać kolory gwiazd i galaktyk w kamerze mono stosując filtry NB ?


cwic

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam kamerkę mono i podczas bezksiężycowych nocy zamierzam zbierać L-kę, natomiast chciałbym móc dodać kolor stosując filtry NB i mieć możliwość focenia przy księżycu.

Myślałem o takiej kombinacji L-Ha-OIII. Czyli taki Bi-color.

Problem w tym że moim celem są nie tylko mgławice ale też galaktyki i gwiazdy. Jak uzyskać kolor w galaktykach i gwiazdach stosując filtry NB? 

Czy L-Ha-Oiii lub L-Ha-Hbeta to dobry pomysł ?

 

Znalazłem coś takiego:

https://www.astrobin.com/280612/?nc=all

 

Pozdrawiam

Adam

 

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, cwic napisał:

Witam,

 

Mam kamerkę mono i podczas bezksiężycowych nocy zamierzam zbierać L-kę, natomiast chciałbym móc dodać kolor stosując filtry NB i mieć możliwość focenia przy księżycu.

Myślałem o takiej kombinacji L-Ha-OII. Czyli taki Bi-color.

Problem w tym że moim celem są nie tylko mgławice ale też galaktyki i gwiazdy. Jak uzyskać kolor w galaktykach i gwiazdach stosując filtry NB? 

Czy L-Ha-Oii lub L-Ha-Hbeta to dobry pomysł ?

 

Znalazłem coś takiego:

https://www.astrobin.com/280612/?nc=all

 

Pozdrawiam

Adam

 

Twój link prowadzi do:

image.png.f95c7ce8fb749e4188621f267e4c6838.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie uzyskasz z NB kolorów zbliżonych do prawidłowych RGB , bo sygnał NB jest tylko wycinkiem sygnału RGB , a kolory RGB powstają w wyniku zmieszania sygnału Broadband.

Na wykresach wygląda to tak: praktycznie nie masz skąd wziąć niebieskiego, Ha to coś z pogranicza zielonego i czerwonego a SII to wysoka czerwień. Czyli-lipa . Złożenie z tego RGB raczej się nie uda a na pewno nie będzie nawet zbliżone do broadbandu.

Przykład z AB jest fatalny. Lepiej zostawić czarno-białą wersję.

image.png.5ad4effd803ddfe3f79b68207cd2be1f.png

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem że naturalnego koloru RBG nie usyskam, ale zastanawiam się czy mieszając Ha + Oiii Nie uzyskam chociaż trochę sygnału do zasugerowania kolorów. 

Zamówiłem Ha 7,5nm i Oiii 8,5nm z delta optical bo mają trochę niższą cenę, Ha na pewno się przyda choćby do focenia w mono przy księżycu, nie wiem czy w ogóle będę używał O3 i bawił się z kolorem, najwyżej zostanie do wizuala.

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, cwic napisał:

Tak wiem że naturalnego koloru RBG nie usyskam, ale zastanawiam się czy mieszając Ha + Oiii Nie uzyskam chociaż trochę sygnału do zasugerowania kolorów. 

Najlepiej zrób eksperyment i podziel się z nami jego wynikiem. Kanały wodoru, tlenu, siarki, do tego luminancji można mieszać swobodnie w dowolnych konfiguracjach i proporcjach, pewnie jakieś kolorki gwiazd z tego wyjdą, oczywiście fałszywe, ale co szkodzi popróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie chciałbym zobaczyć co można z tego zrobić, nie chce cukierkowych kolorów wystarczy jak będzie jakieś lekkie zaznaczenie.

Mam problem z przestrzennym odbiorem w mono, nie wiem może to kwestia czasu i przywyczajenia.

 

Jest jeszcze jedna rzecz o której nie pisałem i nie ułatwi zadania, ale o tym później w innym temacie (po pierwszych testach).

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.