Skocz do zawartości

TS SDQ Astrofoto


mentos416

Rekomendowane odpowiedzi

12 godzin temu, isset napisał:

Ja właśnie palę klatki 15-minutowe na ED80 ale wisi na mniejszym od Twojego - na heq5, ale za to opaskowanym :)

 

 

He, he i tu siedzi diabeł właśnie. Tu nie chodzi o udźwig, bo to sprzęt ciężki nie jest, tylko o jakość prowadzenia, przy tej ogniskowej i światłosile.  Mam NEQ6, w wersji fabrycznej i z tym prowadzeniem, dokładnością to wesoło nie jest. Opaskowanie, smary, łożyska i wtedy jest szansa, że  ten chiński produkt jakoś poprowadzi.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kosmit napisał:

He, he i tu siedzi diabeł właśnie. Tu nie chodzi o udźwig, bo to sprzęt ciężki nie jest, tylko o jakość prowadzenia, przy tej ogniskowej i światłosile.  Mam NEQ6, w wersji fabrycznej i z tym prowadzeniem, dokładnością to wesoło nie jest. Opaskowanie, smary, łożyska i wtedy jest szansa, że  ten chiński produkt jakoś poprowadzi.

jak to opaskować ? i kto mi to zrobi?

 

14 godzin temu, isset napisał:

Ja właśnie palę klatki 15-minutowe na ED80 ale wisi na mniejszym od Twojego - na heq5, ale za to opaskowanym :)

 

 

a te wszystkie urządzenia do niego ? czesto widze ze sa jakies moduły do tuby przyczepione. To zdalne łączenie z kompem bez zadnych kabli czy co to sie spotyka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opaskowac to znaczy zrobić tzw belt mode. Nie jest to tanie, z tego co wiem w neq6 ciężko dostać się do silników. 

Jeżeli chodzi o "dodatkowe moduły" to już zależy od Ciebie. U mnie nie ma dodatkowych modułów na tubie, wszystko spoczywa w skrzynce obok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, isset napisał:

Opaskowac to znaczy zrobić tzw belt mode. Nie jest to tanie, z tego co wiem w neq6 ciężko dostać się do silników. 

Jeżeli chodzi o "dodatkowe moduły" to już zależy od Ciebie. U mnie nie ma dodatkowych modułów na tubie, wszystko spoczywa w skrzynce obok. 

Widziałem EQDIR WiFi i astrolink 4 mini. To pewnie to widziałem. Słyszałem ze mozna spiąc kable do modulu na teleskopie i przez WiFi czy BT łaczyc sie z kompem. Ale jeszcze takiego modułu do wszystkiego nie widziałem, zeby te kamery mount i chlodzenie czy ogrzewanie podlaczyc do 1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sebastian Ś.
57 minut temu, mentos416 napisał:

jak to opaskować ? i kto mi to zrobi?

http://rowanastronomy.com/productsa2.htm#neq6beltkit

To chyba najpopularniejszy belt mod.

 

A tu masz instrukcje jak to zrobić http://rowanastronomy.com/pdf/NEQ6-Belt-Kit.pdf jeżeli nie czujesz się na siłach to musisz popytać, kiedyś Astrokrak miał to w ofercie, ale teraz już nie działa. Może jakiś sklep robi albo serwis astro.

 

Najpierw zrób testy prowadzenia bez, może jest wystarczająco. Do tego będziesz miał porównanie czy belt mode pomógł ;)

Edytowane przez Sebastian Ś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Piotr4d napisał:

Zapytaj @mentos416'a, da radę.

W HEQ5 wymiana jest trywialna.

Janusz mowił ze to jakies specjalne smary maszynowe. A co on tam mi wsadził to sie nie dowiem.. Chyba ze wezme probke i do laboratorium w pracy dam to moze sie jakos dowiemy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

14 minut temu, mentos416 napisał:

No to niestety mam zebatki... Kto może mi to zmienic ?

Ja np mogę. A skąd jesteś? Bo najlepiej, żeby to zrobić gdzieś blisko i nie wysyłać tego klamota.

14 minut temu, count.neverest napisał:

Tych jest trochę na rynku. Co najlepiej się nadaje do montażu?

Uznałem, że nie ma się co doktoryzować i używam Geoptika. Dobry i sprawdzony. Może da sie zaoszczędzić 30 zł kupując jakiś inny, ale to nie warte poświęconego czasu na szukanie :) 

5 minut temu, mentos416 napisał:

to te zebatki łatwo sie sciąga? i jak sie je potem wbija ?

Luzuje się imbusy, nic nie trzeba wbijać. W NEQ6 operacja jest upierdliwa, bo dostęp do przekładni jest bardzo niewygodny i trzeba spasować na ślepo kilka elementów. W  HEQ5 wszystko ładnie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeżeli zapłaciłeś dodatkowe 500 zł za regulacje i wymianę smarów(prawdopodobie),  to może najpierw warto by było porobić zdjęcia tak jak jest, a jeśli nie będziesz zadowolony z dokładności, to wtedy pomyśleć o opaskowaniu. Trochę złe założenie tutaj się pojawiło chyba, że jak nie ma pasków to już tragedia :). MateuszW napisał wcześniej, że wymiana smarów i regulacja jest najważniejsza.

Edytowane przez Agatek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.