Skocz do zawartości
  • 0

SW 804 AZ3 vs. SW 1025 AZ3 vs. SW SW1206 AZ3


ŁukaszBar

Pytanie

Dobry wieczór ;)

 

przeglądając różne promocję na DeltaOptical stanąłem przed dość ważnym dla mnie dylematem...

Od jakiegoś czasu zacząłem się zastanawiać jak mogę w budżetowy sposób powiększyć sobie ilość wrażeń z obserwacji nieba. Posiadam mega budżetowy SW 707 AZ2, który nadal daje mi dużo frajdy, zwłaszcza z odrobinę lepszym niż zestawowym okularem  Super Plossl 26mm oraz Plossl UWA 58° 6mm.  Także jak widać zadowala mnie obserwacja małym kosztem, do tego dochodzi mały balkon z siatką na koty w Poznaniu. Stąd raczej z góry nie interesują mnie newtony na dobsonach i montaże paralaktyczne (loggia - Polarnej nie uświadczam). Mobilność jest ważna - szybko wrzucić w bagażnik i gdzieś się w 10minut rozstawić.

 

Zacząłem czytać o krótkich refraktorach (jakoś polubiłem lunetkę). stąd zainteresowanie wymienionym i w temacie SW 804, SW 1025, SW 1206. NAczytałem się trochę o nich na tym i sąsiednich forach ale żadne z nich nie odpowiedziało mi co będzie dla mnie odpowiednie. Wymagania? Zobaczyć fajnie Andromedę, Wielką mgławicę Oriona, Plejady, może jakieś fajne gromady planet - ogólnie katalog Messiera mnie całkowicie zadowala. Astrofoto nie dla mnie ;) lubię zobaczyć na własne oczka.

 

i teraz ten dylemat zacznę od teoretycznie najlepszego:

- 120/600 - aktualnie cena ok 1450zł - trochę dużo acz kusi. jest w zestawieniu bo wydaje się fajny jednak wolałbym zmieścić się w budżecie 1000-1100. do tego zastanawiam się czy akurat na AZ3 to ejst dobry pomysł? 

- 102/500 - to był tak cel pt. już lepszy ale nadal nie zbankrutuje, ale niestety na DO sie wyprzedały i już nie ma blackfridayowej ceny ~890zł, aktualnie ok 1040 - granica budżetu,

- 80/400 - cenowo najfajniejsza opcja (~550). ale... no własnie... czy w ogóle się na niego rzucać? czy jestem w stanie dostrzec te ww. obiekty?

 

mam chytry plan żeby w ogóle jeździć sobie z dwiema lunetkami i 1 statywem ;) chciałbym jakimś cudem powiesić te SW707 na tym AZ3 i używać ich w razie potrzeby 707 na księżyc/planety/gwiazdki i [jeden z powyższych 3] na łatwiejsze DS :)

 

każdy głoś rozsądku będzie dla mnie cenny. Aha - raczej oferty sklepowe ze względu na możliwość rat.

 

Pozdrawiam serdecznie!

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Mój wybór raczej dzisiaj padnie jednak na SW 102/500.

Pytanie jeszcze tylko co warto byłoby dorzucić.

 

chciałbym dorzucić na pewno kątówkę, 1.25 albo 2"  90 st. Nie wiem tylko czy DO-GSO czy SW no i lepiej 1.25 czy 2"? 2" wydaje mi się bardziej przyszłościowe (ok 200zł kosztują)

 

 i chciałbym do tego dokupić też okulary 15mm i 20mm i rozważam albo SW WA-66 albo  DO-GSO Super View - budżetowe, ok 120zł sztuka - pytanie której marki i czy w ogóle takie okulary będą "grały" z tym refraktorem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Trochę kończąc temat, albo tez podsumowując (może to kiedyś komuś pomoże)

 

Kupiłem w końcu SW 102/500 do tego GSO SV 15mm i GSO SV 20mm. 

 

Od razu dzisiaj po otrzymaniu przesyłki fajne warunki (pomijając półksiężyc) , więc szybki wypad na balkon i kompletnie nie wiedziałem co widzę ale widziałem mnóstwo!! :) jednak obsługa star pointera na początku mnie zaskoczyła, po czasie zrozumiałem, że jak się patrzy obojgiem oczu przez to, to od razu jest konkret. Udało mi się zobaczyć Wielką Mgławicę Oriona (mała chmurka ale od razu się rzuciła w oczy), Galaktykę Andromedy (ledwie jaśniejszy środek) oraz Plejady - tutaj po prostu extra :) Na Księżyc też spojrzałem ale wiadomo, duże to, jasne, razi po oczach i do tego rzeczywiście kolorowe obwódki, ale do takich rzeczy mam jeszcze SW 70/700. 

Miasto Poznań więc wiadomo, że niebo nie było czarne tylko pomarańczowe, ale i tak radocha jest wielka. Ukłony dla DO ponieważ pomimo braku już promocji z BlackFriday/CyberMonday i tak dali fajny rabacik. 

 

Wyszło w miarę rozsądnie cenowo, teleskop jak najbardziej zmieścił się w budżet do 1k PLN + 2 okulary ok 250 (jeszcze cena z promocji BF), a do tego cieszy moje mało wymagające oko, a nawet oba. 

 

Do tego dokupiłem obejmy na moje 70/700. AZ2 leci w kąt bo AZ3 o niebo stabilniejszy. Jeszcze jedyna  rzecz po jaką leciałem do sklepu budowlanego to śrubki do mocowania obejm do statywu wymieniłem na takie z "motylkiem" , dzięki temu okazuje się że adapter do statywu jest niepotrzebny bo wymiana jednej tuby na drugą to po prostu odkręcenie i ponowne przykręcenie 2 śrubeczek z motylkiem ;) 

 

Jak ktoś ma fundusz, a chce krótki refraktor to oczywiście niech kupi 120/600 - wybór wydaje się dużo rozsądniejszy. Ale jak ktoś musi liczyć się z kosztami to niech śmiało decyduje się na 102/500. Fajna lunetka :D 

 

Dzięki wszystkim za pomoc i cenne uwagi!

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja koledze polecę tą tubę https://www.teleskopy.pl/Tuba-optyczna-Messier-AR-102XS-102/460-OTA-(wyciag:-HEXAFOC;-obiektyw:-ED)-teleskopy-5034.html.

Z dobrymi okularami pod ciemnym niebem ta tuba potrafi naprawdę dużo, a wyciąg ma o dwie klasy lepszy od wspomnianych wyżej refraktorów sw. Czasem trafiają się używki w dobrej cenie.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 godzin temu, Agent Smith napisał:

O ile nie znasz wyszukaj na forum "tabela Wimmera".

Bardzo przydatne zestawienie obiektów do obserwacji przez niewielkie teleskopy.

Powodzenia! :)

Znam, nawet mam na stoliczku nocnym wydruk i go sobie studiuje do poduszki ;) 

 

Jakoś tam się już orientuje w tym co powinno być za oknem, po prostu nie ogarnąłem jak ten star pointer działa :D 

teraz po prostu muszę sobie znaleźć jakąś fajną i spokojną miejscówkę pod Poznaniem żeby zobaczyć to ta tubka potrafi bo jednak ta pomarańczowa poświata nie był zbyt ekscytująca ;)

wmawiam sobie, że to też wina Księżyca

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Łukasz, gratuluję zakupu! Zawsze uważałem, że najlepszy sprzęt to taki, który mamy i z którego korzystamy :D

 

11 godzin temu, ŁukaszBar napisał:

....Na Księżyc też spojrzałem ale wiadomo, duże to, jasne, razi po oczach i do tego rzeczywiście kolorowe obwódki, ale do takich rzeczy mam jeszcze SW 70/700...

 

Spróbuj przymknąć obiektyw - możesz użyć dołączonego dekielka (w środku powinien być drugi zdejmowalny) - zdecydowanie obniży ilość niepożądanego koloru i poprawi kontrast. Sam wczoraj w taki sposób obserwowałem Księżyc, a i jeszcze upolowałem Saturna B)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
15 minut temu, Michał Sz. napisał:

Łukasz, gratuluję zakupu! Zawsze uważałem, że najlepszy sprzęt to taki, który mamy i z którego korzystamy :D

 

 

Spróbuj przymknąć obiektyw - możesz użyć dołączonego dekielka (w środku powinien być drugi zdejmowalny) - zdecydowanie obniży ilość niepożądanego koloru i poprawi kontrast. Sam wczoraj w taki sposób obserwowałem Księżyc, a i jeszcze upolowałem Saturna B)

Dzięki wielkie! :D

 

no ja na Saturna już nie zdążyłem, ale też własnie o tym pomyślałem że w sumie to można przez ten otworek popatrzeć. Z resztą zakładam, że akurat ten 1205 nie jest przeznaczony na Księżyc, stąd też szybki zakup obejm na 70mm i śrubki z motylkami żeby szybko przekręcą rurki na statywie. A kiedyś się pomyśli o jeszcze jakimś szybszym montażu, widziałem, że są takie nakładki z rynienką na szynę i śrubką mocującą (nie wiem jak to się profesjonalnie nazywa), może coś takiego. To też by w sumie podnosiło całość  o kilka milimetrów bo pewnie będę musiał coś dokręcić do aktualnego mocowania, jakiś profil czy coś, więc to tez może poprawi sprawę oglądania w zenicie na AZ3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 minut temu, kompas napisał:

Nie zauważyłem że zakupu już dokonałeś , no to pozostaje mi tylko pogratulować. Okular 32 mm reż się do tego teleskopu przyda.

Dzięki!

no też się zastanawiałem nad 32mm albo nawet 40mm, wtedy w ogóle szukacz byłby mi chyba niepotrzebny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Podpowiem tylko, że teleskop, w przeciwieństwie np. do smartfonu, nie starzeje się i nie traci na wartości z każdym rokiem. Ile wydałeś na swój obecny telefon? Ile będzie on wart za 3 lata? Zmierzam do tego, że przy zakupie sprzętu optycznego można sobie pozwolić na odrobinę większe "szaleństwo", bo to nie są stracone pieniądze - nawet po wielu latach będziesz mógł odzyskać znaczący procent wydanej kwoty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.