Skocz do zawartości

bresser-petzval


esiulek

Rekomendowane odpowiedzi

pewnie pytanie wydaje się lamerskie dlatego nikt nie odpowiedział, więc dołączam fotki, na  jednej widać gwint ale jest to gwint do łączenia tuby, na zdjęciu z góry wygląda jakby całość była zaprasowana, stąd pytanie jak wyciągnąć soczewkę

IMG_20191201_144030[1].jpg

IMG_20191201_144059[1].jpg

nikt nic nie wie ? czy to zbyt oczywiste żeby odpowiadać ? w starszych modelach z 4-ro calowym wyciągiem soczewka przykręcana była trzema śrubkami, u mnie nie widzę żadnych śrub, a jedynie pierścień, tyle że po jego odkręceniu raczej wylecą same soczewki i całą fabryczną kolimacje chyba trafi cuś :) 

Edytowane przez esiulek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 hours ago, esiulek said:

nic nie wie ? czy to zbyt oczywiste żeby odpowiadać ?

Może zacznij od porządnego zadania pytania?

Na przykład w tytule wątku, żeby było wiadomo, że to w ogóle jest pytanie?

Naprawdę myślisz, że wszyscy tutaj mają czas, aby wszystko czytać?

Zamiast biadolić - pomóż sobie pomóc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Agent Smith napisał:

Zamiast biadolić - pomóż sobie pomóc :)

no swoim wpisem bardzo pomogłeś, nie kierowałem pytania do wszystkich, tylko wyraźnie zaznaczyłem ze skierowane jest do posiadaczy bressera,

mógłbyś zaznaczyć w którym to miejscu biadolę wg. Ciebie??? ponowiłem pytanie z załączonymi zdjęciami i nie prosiłem wszystkich o rozwiązanie jeśli je znają.

Twój wpis to dla mnie jałowe nabijanie licznika postów które nic nie wnoszą.

pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, esiulek napisał:

mirek01 raczej nie, te otwory są nagwintowane i służą do przykręcenia tuby

Jeśli są nagwintoeana to tym bardziej stawiam, że w środku może być sztyft na imbus który trzyma celę.

Myślę o takiej ślubie Sztyft_zabezpieczajacy_ocynkowany_M4_x_5_mm_1_szt.-115376-205448.jpg.0c68d8278f02af7f1e31e77a23b1ec86.jpg

Klucz imbirowy 1.5 -2mm

Sprawdź  w wolnwj chwili :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy można sobie ot tak wyjąć ten układ soczewek? Czy nie trzeba przedłużyć tuby? Szczerze mówiąc to widziałem tylko 152s i 152l w sklepie i ten 152l był sporo dłuższy, no chyba że się zasugerowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Ajot napisał:

a czy można sobie ot tak wyjąć ten układ soczewek? Czy nie trzeba przedłużyć tuby? Szczerze mówiąc to widziałem tylko 152s i 152l w sklepie i ten 152l był sporo dłuższy, no chyba że się zasugerowałem.

wydłużenie toru optycznego to żaden problem, można dorobić złączkę przed wyciągiem, wstawić extender przed kątówką i pewnie jeszcze na kilka innych sposobów załatwić.

pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Ajot napisał:

To oczywiste, tylko czy to na pewno kwestia wydłużenia toru optycznego między Petzvalem, a okularem, a nie między Petzvalem a obiektywem?

ale po co niby mam zmieniać odległość między obiektywem a petzvalem? po wyjęciu petzvala ogniskowa tego teleskopu powinna wynosić 1200 mm i wtedy będzie potrzeba wydłużenia toru optycznego, z tego co wyczytałem to nawet niedużo, 50 mm powinno wystarczyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, esiulek napisał:

ale po co niby mam zmieniać odległość między obiektywem a petzvalem? po wyjęciu petzvala ogniskowa tego teleskopu powinna wynosić 1200 mm i wtedy będzie potrzeba wydłużenia toru optycznego, z tego co wyczytałem to nawet niedużo, 50 mm powinno wystarczyć

Jasne. Po napisaniu komentarza zorientowałem się w swoim błędzie.

Edytowane przez Ajot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.