Jump to content
MateuszW

Chile - stolica astronomii (film)

Recommended Posts

Czad.

No i gratulki za dobry montaż (filmu nie EQ) i dobraną muzykę.

• Thanks 1

Mógł Yepun laserami trzasnąć, ale jak na złość nie tym razem?

35 minut temu, Grzędziel napisał:

Czad.

Chile :P Marsz do atlasu geograficznego bo nawet kontynent się nie zgadza :laugh:

• Haha 2

58 minut temu, Grzędziel napisał:

Czad.

No i gratulki za dobry montaż (filmu nie EQ) i dobraną muzykę.

Dzięki :) A drugi montaż też się spisywał :)

45 minut temu, Alice napisał:

Mógł Yepun laserami trzasnąć, ale jak na złość nie tym razem?

No strasznie tego żałowałem, ale oni chyba nie tak często walą laserem. Żałowałem również, że nie było mi dane zostać tam do końca nocy, gdy Droga Mleczna byłaby w tle teleskopów.

Ujęcia z VLT są nagrane z odległości ponad 2,5 km, z okolic parkingu przed bramą. Okazało się, że nawet na tym parkingu nie wolno tak sobie stać, ale miły pan ochroniarz pozwolił zostać 4h :) To największe zbliżenie jest 50% cropem z samyanga 135, przy którym mnóstwo się nagimnastykowałem, żeby opanować szum i pokazać jak najlepiej szczegóły teleskopu. Mam nadzieję, że bez problemu dostrzegliście subtelną sylwetkę tej monstrualnej tuby wewnątrz kopuły.

• Like 1

Obejrzałem razem z 11 letnim synem i jego reakcja - wow, WOW, WOOOOW :new_shocked:

• Thanks 1

Super :) Wykorzystany czas by tam być i filmować 

Gratuluję !

• Thanks 1

Rewelacja!

Po prostu - niebo na wyciągnięcie ręki.

• Like 1

Świetny film :) Ale tam musi być niebo że DM tak świeci, no i super krajobrazy.

Ładny film :) - zazdroszczę wycieczki.

Tak z ciekawostek bardzo blisko stoi kilka naszych kopuł: http://www.chilescope.com/

Chile.jpg

• Like 1

1 godzinę temu, gryf188 napisał:

Świetny film :) Ale tam musi być niebo że DM tak świeci, no i super krajobrazy.

To nawet nie chodzi o jakość (ciemność) nieba, bo od Bieszczadom pod tym względem niewiele brakuje. Główną różnicę robi wysokie położenie centrum Drogi mlecznej, która jest bardzo jasna, ale u nas zjadana przez ekstynkcję atmosferyczną. No i nisko nad horyzontem zawsze się jakaś chmurka albo dym trafi. Kolejna sprawa to wysokość nad poziomem morza (choć ta ręka akurat nie jest wysoko) i cieńsza warstwa atmosfery, oraz bardzo niska wilgotność. W praktyce miałem odczucie, że DM jest tak ze 3x jaśniejsza, niż u nas :)

20 minut temu, ScopeDome napisał:

Tak z ciekawostek bardzo blisko stoi kilka naszych kopuł: http://www.chilescope.com/

To widzę, że chyba bardziej południowy rejon, na południe od Vicuny. Fajnie by było mieć tam swój sprzęt :)

• Like 1

Świetny materiał ! Gratulacje :)

• Thanks 1

3 godziny temu, ScopeDome napisał:

Ładny film :) - zazdroszczę wycieczki.

Po cichu myślałem, że może uda się nam zobaczyć Chilescope Observatory, ale w la Serena byliśmy krótko (a tam byłaby jeszcze szansa podjechać) i plan napięty. Dopiero w San Pedro była pełna swoboda dysponowania czasem, ale to już za daleko. Pozostaje więc podziwiać Wasze kopuły na filmie sprzed lat, do którego lubię od czasu do czasu wracać (też z powodu fajnego kawałka od Moby'ego :) ): 

• Like 1

Piękny film, a jak dodatkowo słyszę w podkładzie Two Step From Hell lub Audiomachine, to kolana miękną :notworthy:

• Like 1

Godzinę temu, M.K. napisał:

Piękny film, a jak dodatkowo słyszę w podkładzie Two Step From Hell lub Audiomachine, to kolana miękną :notworthy:

No, Audiomachine jest boskie. Zarówno sama muzyka, jak i świetna wyszukiwarka oraz możliwość bezpośredniego zakupu utworu pod film za bardzo niską kwotę (ok 20 zł mnie kosztował ten utwór). To już czwarty ich utwór w moich filmach i będą na pewno kolejne :)

A czy Two Step From Hell ma możliwość zakupu licencji do filmu? Szukam na ich stronie, ale wchodzi mi na itunes i chyba nic poza osobistym użytkiem nie można zrobić. Jak coś wiesz daj znać.

• Like 1

No fajne, fajne Mateusz, tylko...te plastikowe reklamówki tworzą pewien dysonans... ;)

Świetny film i muzyka.  Prawie udało Ci się trafić w SCP ( bo chyba tak nazywa się NCP na południu), na czubku palca :-) 

31 minut temu, Adm2 napisał:

Świetny film i muzyka.  Prawie udało Ci się trafić w SCP ( bo chyba tak nazywa się NCP na południu), na czubku palca :-) 

Faktycznie jest blisko :) Kadrowałem żeby zmieścić Magellany i DM no a przy okazji tak się udało.