Skocz do zawartości

zbyt dużo światła słonecznego na obserwowanych planetach


darco

Rekomendowane odpowiedzi

wznawiam temat bo mnie wywaliło i nie mogłem odpisywać na porady 

 

Witam. Od dwóch lat posiadam dosyć duży teleskop sky-watcher 12" i nie wiem co robię źle ewentualnie czy to jest wina złej kolimacji sprzętu czy może jakaś wada sprzętu. Podczas oglądania marsa, saturna czy jowisza nawet w czasie ich opozycji kiedy są najbliżej ziemi widzę tylko mocno oświetlone przez słońce punkty i trudu dostrzec jakiekolwiek szczegóły. Wygląda to tak jakbym obserwował duże gwiazdy. Jedynie na jowiszu bardzo słabo mogę rozróżnić główne pasy atmosfery ale to wygląda tak jakby niektóre części tarczy były słabiej podświetlone przez słońce. Nie widać żadnych kolorów ani szczegółów powierzchni. Rozumiem że obserwacje głębokiego nieba są w odcieniach szarości ponieważ ludzkie oko nie rozpoznaje w ciemnościach kolorów ale myślę że planety są na tyle blisko że powinienem widzieć kolory. zresztą innym się to udaje jak czytam po forach.  A może to wina zbyt dużego teleskopu do obserwacji planet. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję zacząć od wrzucenia na forum zdjęcia przedstawiającego wyciąg z zamocowanym okularem i wszelkim osprzętem dodatkowym jeśli taki istnieje (złączki, adaptery itp). Mi to wygląda na problem z ogniskowaniem lub źle ustawioną ostrość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pav1007 zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.