Skocz do zawartości

Klejnoty Atacamy: Od Laguny do Orła


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Centrum Drogi Mlecznej obejmujące dobrze znane nam obiekty: Lagunę, Trójlistną Koniczynę, Omegę i Orła. Z Polski kadr teoretycznie osiągalny, ale wiadomo, że to walka z kiepskimi warunkami nisko nad horyzontem. Chilijski materiał z kadru w zenicie to absolutna bajka. Żadnych problemów z gradientami, żadnego odszumiania. To jeden z tych obszarów, które zawsze pragnąłem sofotografować w dobrej jakości.

 

Poniżej miniaturka, a pełna rozdzielczość w następnym poście.

48819244_LagunaOrzesmall.thumb.jpg.61c4742f900b8a024d5a9b19ba1e1b78.jpg

Samyang 135 + Nikon D750 mod + iOptron SkyTracker

326x30s, ISO1600, f/2

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, MateuszW napisał:

Pełna rozdzielczość (65% oryginału)

Antonimy ;-)

 

Edit. 

- Zielony, chyba że to airglow. 

- nie znam tych rejonów, ale gwiazdki wyglądają jak sieczka. 

 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, MaPa napisał:

Mateuszu może zbyt kontrastowałeś ?

Nadmiar zielonego można by odpowiednio potraktować.

Nad kontrastem pomyślę. Chciałem wydobyć jak najwięcej struktur i może przesadziłem.

Natomiast co do zielonego to sam nie wiem. Lekko go selektywnie zmniejszyłem, ale nie chcę na siłę usuwać czegoś, co tam po prostu jest. Ogólny balans kolorów jest chyba poprawny, a wtedy pewne obszary (np lewy dół) się lekko zazieleniają. Utarło się na forach, że zielony należy tępić i usuwać za wszelką cenę. Uważam, że to nie jest dobra ścieżka, bo zielony wynika albo z błędnej kalibracji koloru lub obróbki (wtedy należy je poprawić), albo jest fizycznie obecny w danym obszarze i powinien tam zostać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, MateuszW napisał:

Nad kontrastem pomyślę. Chciałem wydobyć jak najwięcej struktur i może przesadziłem.

Natomiast co do zielonego to sam nie wiem. Lekko go selektywnie zmniejszyłem, ale nie chcę na siłę usuwać czegoś, co tam po prostu jest. Ogólny balans kolorów jest chyba poprawny, a wtedy pewne obszary (np lewy dół) się lekko zazieleniają. Utarło się na forach, że zielony należy tępić i usuwać za wszelką cenę. Uważam, że to nie jest dobra ścieżka, bo zielony wynika albo z błędnej kalibracji koloru lub obróbki (wtedy należy je poprawić), albo jest fizycznie obecny w danym obszarze i powinien tam zostać.

A nie jest to przypadkiem wynikiem tego, że masz na sensorze maskę Bayera RGGB i po prostu masz zbyt mocny sygnał zielonego, bo jest go dwa razy więcej niż innych kanałów? Chyba, że robiłeś tu kamerą mono, to wtedy moja myśl nie ma sensu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Tayson napisał:

- nie znam tych rejonów, ale gwiazdki wyglądają jak sieczka. 

Sieczka jest moim zdaniem tylko w lewym górnym rogu. Nie do końca rozumiem, dlaczego obraz zachowuje się tam inaczej, niż reszta zdjęcia. Ale już delikatne zmniejszenie gwiazd, które jest konieczne powoduje "usieczkowienie" tego obszaru i nie wiem co z tym zrobić. Moim zdaniem to kwestia za małej skali, no bo tam jest gwiazda na gwieździe, zlane w wielką papę.

4 minuty temu, sidiouss napisał:

A nie jest to przypadkiem wynikiem tego, że masz na sensorze maskę Bayera RGGB i po prostu masz zbyt mocny sygnał zielonego, bo jest go dwa razy więcej niż innych kanałów? Chyba, że robiłeś tu kamerą mono, to wtedy moja myśl nie ma sensu. 

To jest z Nikona. Ale to nie ma sensu, bo większa ilość zielonych pikseli przekłada się na większą szczegółowość obrazu w tym kolorze, a balans kolorów to już niezależny temat. Kolor piksela np czerwonego w kanale czerwonym to po prostu jego kolor, a pozostałe, czyli zielony i niebieski to jakaś średnia z sąsiednich pikseli. A jakie znaczenie dla średniej ma z ilu wartości jest liczona?

Zresztą o wzajemnej proporcji kolorów decyduje balans bieli (lub późniejsza kalibracja koloru) i można uzyskać z tego dowolny kolor.

 

Dobra, co powiecie na taki kolor?

513334238_pixpsmniejzielsmall.thumb.jpg.ce7704ce9d304f60cb050717b2cacf08.jpg

Już mniej zielonego nie dam, bo się zrobi różowe. A selektywnie nie chcę go usuwać, bo uważam to za zakłamywanie rzeczywistości.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.