Skocz do zawartości

AstroTene by AstroNorm


AstroNorm

Rekomendowane odpowiedzi

... czyli o tym jak połączyć starą miłość z nową pasją ...

 

Wstęp, czyli jak ta cała historia się zaczęła

Teneryfa jest tym miejscem na Ziemi, które pokochałem, postanowiłem spędzać tam każdy urlop, a z czasem, jak los będzie łaskawy, przeprowadzić się na dłużej. Póki co jednak realizuję postanowienie w zakresie planów urlopowych, a ponieważ Teneryfa jest także nie najgorszym miejscem do rozwoju nowej pasji, jaką jest Astrofotografia, wszystko pięknie wpisuje się "inicjatywę", którą nazwałem AstroTene by AstroNorm. Wyjazdy plenerowe na Teneryfę są także punktami kontrolnymi w moim osobistym rozwoju w dziedzinie Astrofotografii, a ich efekty w postaci zdjęć, zapisem dokumentującym ww. rozwój. Stąd postanowiłem wprowadzić numerację oraz datowanie, zanim jednak do tego dojdziemy, poniżej krótki rys historyczny.

 

Korzenie AstroTene sięgają roku 2009 i pierwszego mojego pobytu na wyspie. Był to kolejny urlop, zorganizowany przez biuro podróży, w przypadkowym miejscu, jakim była wtedy dla mnie Teneryfa, ale wtedy dowiedziałem się, że mając do dyspozycji auto, warto wybrać się w nocy w góry, by u podnóża wulkanu Teide, spojrzeć w niebo, które w tym miejscu jest wyjątkowo gwieździste. Odkąd pamiętam, zawsze fascynowało mnie niebo, ale wtedy jeszcze nie na tyle, aby rezygnować z nocnej imprezy, więc wyżej wymienioną informację pozostawiłem sobie w pamięci, gdyż chyba przeczuwałem, że będą inne okazje, żeby doświadczyć tak niesamowitego widoku. 

 

Na wyspę wróciłem 7 lat później, tym razem na nieco dłuższy urlop, liczący cztery tygodnie. Wtedy byłem już całkiem świadomym obserwatorem nieba, co prawda jeszcze nieuzbrojonym okiem, ale wyposażony w aplikację SkyMap robiłem postoje podczas nocnych powrotów z południa na północ wyspy, gdzie wtedy mieszkałem, tylko po to, aby zorientować się w gwiazdozbiorach i planetach. Oczywiście pamiętałem i pojechałem zobaczyć wyjątkowo gwieździste niebo u podnóża Teide, gdzie otrzymałem upomnienie aby nie świecić białym światłem, gdyż na tym samym parkingu trwała sesja astrofotograficzna (dziś sam jestem tym upominającym). Ponieważ podczas pobytu mocno wzmocniłem swoją fascynację niebem, wykonałem też kilka zdjęć zachodzącego Słońca (np. na tle wyspy La Gomera, czy z plaży Diego Hernandez), a do tego zakochałem się w tej wyspie na dobre, zatem wypada zakwalifikować tamten wyjazd do cyklu, choć w nieco przewrotny sposób, czyli był to AstroTene 0 2016.
 

 

AstroTene 1 2019

Moja przygoda z Astronomią (uzbrojonym okiem) zaczęła się w połowie 2018 r. dzięki koledze Michałowi z Planetarium Kopernika, który wykazał się dużą cierpliwością w stosunku do mnie - natręta z ulicy, który błagał o skierowanie teleskopu na Saturna, po tym jak dopiero co po raz pierwszy spojrzałem przez teleskop (skierowany na Księżyc, gdyż było to podczas wydarzenia z okazji zaćmienia). Michał został moim Mentorem, dzięki jego fachowym poradom trafnie wytypowałem na swój pierwszy teleskop do obserwacji Newtona 8" na montażu paralaktycznym HEQ-5, udało mi się uniknąć wielu błędów, które można popełnić zdając się na intuicję żółtodzioba, ale mnie niemal od razu ciągnęło do Astrofotografii i jedyne czego się Michałowi nie udało to przekonać mnie, że na Astrofotografię przyjdzie odpowiedni czas. Ja chciałem od razu, zatem zacząłem "szaleć", więc i mój Mentor musiał się dostosować i z dystansu patrzeć jak średnio trafnie dobieram sprzęt (to w sumie trwa do dziś, z tym, że stopniowo maleje znaczenie słowa "średnio"). Niestety odkąd odebrałem przesyłkę zawierającą body Canona 450d, a z zaprzyjaźnionego (choć wtedy chyba jeszcze nie) sklepu, który wtedy siedzibę miał pod okazałym mostem (:)), przywiozłem do domu SW 80/400, miałem zaledwie kilka (może naście) nocy na zdobywanie od zera doświadczenia w Astrofotografii, bo potem niebo zakryło się chmurami i to aż do lutego 2019 roku, kiedy to wybrałem się ponownie na Teneryfę celem pogłębienia niewielkiego przecież doświadczenia i przywiezienia w końcu kilku fajnych fotek. 

 

W bagaż rejestrowany upchałem pożyczonego AstroTrac'a oraz statyw fotograficzny, a w bagażu podręcznym przewiozłem ww. Sky-Watchera, Canona, osprzęt, obiektywy, dwa komputery, powerbank do zasilania AstroTrac'a oraz aktualne wydania Uranii i Astronomii (o ile dobrze pamiętam z pierwszym artykułem Taysona z cyklu Warsztaty Astrofotografii). Wybierając termin pobytu jeszcze nie celowałem w nów, więc nie był to najlepszy wybór. Podczas trzech tygodni pobytu mogłem obserwować na niebie jak Księżyc przyrasta od zera do pełni, potem jak go ubywa, a czasem i ten widok zakłócany był przez szalejącą Kalimę, dlatego aż tyle, ile planowałem, doświadczenia w Astrofotografii nie zdobyłem. Ponadto wybrałem miejscówkę zbyt blisko lotniska (w okolicy mojej ulubionej plaży La Tejita), a AstroTrac pozwalał tylko na focenie obiektów w okolicy osi północ - południe, z tym że północ należało wykluczyć ze względu na światła lotniska. Poza ww. osią tak jechał po gwiazdach, że musiałem się poddać i nawet nie pomagały wykombinowane przeciwwagi mocowane na widelcu :)

 

setup_tene1_20190212_234203.jpg.d1417f7a4f2a0e8684232b58fe9c197c.jpg

 

 

Za to centralnie na południu elegancko prezentował się Orion, co można zauważyć analizując poniższe zdjęcia, ale około północy zachodził za budynek, a wtedy na osi focenia nie potrafiłem znaleźć nic ciekawego, więc moje sesje balkonowe nie były przesadnie długie, a z urlopu wróciłem ogólnie wyspany. Kilka razy wybrałem się w góry i tam, bez trackingu, z wykorzystaniem obiektywu 18 - 70 mm, wykonałem swoje pierwsze "szerokie kąty" (też Oriona - efekt poniżej) oraz ultra szerokie z wykorzystaniem rybiego oka (8mm), to zdjęcie jednak nie wyszło. 

 

AstroTene_1_2019_small.thumb.jpg.f6a5929c25feab754d33a9b9c227d44b.jpg

 

Niemniej wróciłem zadowolony, spełniony, z jeszcze większą miłością do wyspy oraz... planami na powrót znacznie lepiej wyposażonym i doświadczonym i to jeszcze w tym samym roku, ale relację z AstroTene 2 2019 wraz z jej efektami zamieszczę w osobnym poście.

 

Edytowane przez AstroNorm
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AstroTene 2 2019

Swój kolejny pobyt na Teneryfie zaplanowałem na październik. Do tego wyjazdu przygotowywałem się od czerwca, kiedy to ściągnąłem z Niemiec montaż iExos-100, a z zaprzyjaźnionego Sklepu, który przeprowadził się spod mostu na drugą stronę Wisły, przywiozłem TS71SDQ. Celem moim było maksymalne opanowanie nowego sprzętu, wyeliminowanie potencjalnych słabości, żeby w plenerze focić, a nie walczyć z przeciwnościami losu, przynajmniej w zakresie sprzętowym. Efekty tej kilkumiesięcznej walki, szczególnie z iExos-100 częściowo można znaleźć na forach. Ogólnie montaż jedzie po gwiazdach i tego problemu nie udało się wyeliminować. Po bardzo długiej konwersacji na forum wsparcia technicznego producenta, wiceszef technologii Explore Scientific stwierdził, że zbyt drogą konfigurację umocowałem na zbyt tanim montażu i doradził, abym skrócił ogniskową i zwiększył wielkość pixela... ehh...

 

Po powrocie z Teneryfy w lutym przesiadłem się z Canona na kamerkę ASI 183 MM Pro, którą chciałem także wykorzystać jako rejestrator fotonów w zestawie podróżnym, jedyne co mogłem zrobić to spróbować zwiększyć wielkość pixela za pomocą BIN2, ale zabrakło czasu na testy. Z teleskopu kupionego specjalnie na wyjazd nie mogłem (i nie chciałem) zrezygnować, a ponieważ akurat ukazał się w Astronomii artykuł jak korygować pojechane gwiazdy w procesie obróbki, stwierdziłem że nic już nie da się zrobić, wylot za pasem, zestaw skompletowany, BIN2 wyjdzie w praniu... resztę musi załatwić obróbka :) 

 

setup_tene2-20191030_202659.thumb.jpg.8752a44995a18e936b2261360f44d501.jpg

 

 

Równolegle zdobywałem doświadczenie na zestawie "domowym", który zbudowałem w oparciu o mój montaż HEQ-5 oraz SW 80 ED, który zastąpił wcześniejszy achromat. Edek jednak okazał się zbyt duży jak na bagaż podręczny i zbyt ciężki jak na montaż podróżny, dlatego też nie wszedł w skład zestawu podróżnego, musiał go zastąpić quadruplet. Ponadto zacząłem guidować, eksperymentować z filtrami wąskopasmowymi, także w tym czasie znacznie wzmocniłem warsztat w zakresie obróbki. Dlatego na Teneryfę wyruszyłem ze znacznie większym doświadczeniem, znacznie bardziej zaawansowanym, choć niepewnym sprzętem, ale także z opcją awaryjną w postaci pożyczonego Canona 60d (modyfikowanego), obiektywu 100mm. 

Wspomnę jeszcze, że rezerwując bilety także nie uwzględniłem faz Księżyca, tylko tym razem było to ewidentne przeoczenie i znacznie bardziej świadomy byłem straty, jaką jest wyjazd w okolicy pełni, po tylu przygotowaniach. No i znów nie trafiłem... początkowo... ale po dokonaniu rezerwacji, obudziłem się w środku nocy, z bardzo charakterystycznym słowem na ustach, które wyraża wiele emocji i nie tylko i... przebookowałem bilet. Uff, chyba już nigdy nie zapomnę od czego należy zacząć planowanie astrowyjazdu :)

 

Jako miejsce pobytu wybrałem okolicę Guia de Isora, niemniej wybór konkretnej miejscówki poprzedzony był poważną analizą zdjęć zamieszczonych na portalu pośredniczącym w krótkoterminowym wynajmie mieszkań. Na podstawie zdjęć widoku z balkonu, okien, dachu, szczególnie jeżeli ten widok był na ocean lub szczyt Teide, szacowałem położenie  względem kierunków geograficznych. Ostatecznie wybrałem domek letniskowy z duża ilością terenu wokół i ten wybór okazał się słuszny, jeżeli chodzi o zakres, natomiast spodziewałem się znacznie mniejszej łuny z kierunku Costa Adeje, zatem południowy wschód został wykluczony z ww. zakresu nieba. Niestety i w październiku (oraz na początku listopada), Teneryfę odwiedziła Kalima, a podczas 2,5 tygodnia pobytu, przez 1,5 tyg. zachmurzenie wynosiło 100%. Nie było więc idealnie, ale za to cały jeden tydzień miałem bezchmurny, a i w trakcie pochmurnych nocy, udało się pofocić w górach nad chmurami, tylko że w góry zabierałem konfigurację pod "szerokie kąty", czyli wspomniany aparat i obiektyw, która to na iExosie-100 sprawdzała się doskonale, choć tu miałem innego rodzaju problemy, ale o tym poniżej. 

 

Zaczynając więc od szerokich kątów, poniższa Ameryka Północna to stack z 11 klatek po 3 minuty, rejestrowane w górach. Na więcej nie pozwolił sprzęt, a dokładnie Canon 60d, który gubił obiektyw 100mm (Err 01):

1606584334_2019-10-26-America_05_small.thumb.jpg.b249d429a213890c778e3e970ea778b0.jpg

 

Poniższe ujęcie Heart & Soul oraz Chichotek to stack 60 klatek po 3 minuty, zrobione na nizinach, także Canonem 60d i obiektywem 100mm, tym razem bez problemów:

1129089444_2019-10-26-HeartSoul_stack_60_02_small.thumb.jpg.ebb725d8585850146f614dccb4d88219.jpg

 

M27 - TS71SQD & ASI 183 MM Pro BIN2 - L: 60 x 90s, R, G, B: 20 x 150s:

124676602_2019-11-10-M27_03.thumb.jpg.7844bad2868b384da634b6ac858815e9.jpg

 

Galaktyka Rzeźbiarza (NGC253) - TS71SQD & ASI 183 MM Pro BIN2 - L: 60 x 90s, R, G, B: 20 x 150s:

559314858_2019-11-10-Rzebiarz_02.thumb.jpg.11f526cc3b0b1b63cc0afcfbc2110676.jpg

 

M78 - TS71SQD & ASI 183 MM Pro BIN2 - L: 125 x 90s, R, G, B: 45 x 150s:

1674680242_2019-11-14-M78_06.thumb.jpg.bf8fbd0f4fd76c79af865d5d26268272.jpg

 

M42 - TS71SQD & Canon 60d (mod) - 300 x 30s:

1684799625_2019-11-15-M42_03_small.thumb.jpg.8930912016524bcd6d6671a6142abb1e.jpg

 

Na koniec dodam, że rozpocząłem przygotowania do AstroTene 3 2020, które zaplanowane zostały na przełom lutego i marca przyszłego roku, tym razem z uwzględnieniem faz Księżyca :) Ponadto rozważam podczas kolejnego wyjazdu skupić się na szerszych kątach w zakresie DSO, zdjęciach krajobrazowych z niebem w tle oraz trailsach. Zdecydowanie iExos-100, którego póki co nie zmieniam, lepiej się sprawdzi, jeżeli zamiast quadrupletu obciążony będzie obiektywem 135mm lub 200mm. Za to rejestratorem będzie nadal ASI 183 MM Pro lub Canon (ale tym razem mój 450d - już zmodyfikowany). Tym razem towarzyszyć będą mi koleżanki, specjalistki od astrofotografii krajobrazowej, dlatego też chciałbym się zmierzyć z tą nową dla mnie dziedziną i wyzwaniem podczas wspólnych plenerów. 

 

Do zobaczenia :) 

Edytowane przez AstroNorm
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

AstroTene 3 2020

Zgodnie z wcześniejszymi zamiarami, kolejny wyjazd z cyklu AstroTene, rozpoczął się 19.02, a z wyspy wróciłem 07.03, można powiedzieć rzutem na taśmę, gdyż kilka dni dłużej i pewnie musiałbym kombinować #lotdodomu, czy jakoś tak. Ponadto przez pierwsze 10 dni towarzyszyły mi koleżanki Dorota i Bogusia (pozdrawiam), w tym czasie udało się zorganizować kilka wyjazdów w góry, które stanowiły nasze plenery do astrofotografii krajobrazowej oraz startrailsów, choć nie tak wiele, jak byśmy tego sobie życzyli, gdyż...

 

Tym razem Wyspa wystawiła nas na solidną próbę i to nie raz. Pierwszego dnia przytrafił się nam włam do auta, który oprócz bolesnej utraty sprzętu, wiązał się z koniecznością ściągnięcia dokumentów z Polski dla koleżanki, bo inaczej nie mogłaby wrócić z wyspy. Następnie kilka dni trzeba było walczyć z wypożyczalnią auta, gdyż skutkiem włamania była utrata kluczyków do drugiego auta, a zgubione kluczyki to taki problem dla wypożyczalni, że chwilami wydawało się, że lepiej będzie odkupić to auto i utopić w oceanie. Na szczęście na sam koniec zwyciężył zdrowy rozsądek i wydali mi zapasowe kluczyki. Tuż po wyjściu z lotniska z poczuciem rozwiązania poważnych problemów, uderzyła w nas ( i nie tylko)... kalima, największa od 20 lat burza piaskowa, która sparaliżowała ruch lotniczy na kilka dni, ale jeszcze tej samej nocy w naszym domku w górach musieliśmy zmierzyć się z huraganem, który sąsiadom wyrwał drzwi i dach (do budynku gospodarczego). Kurz opadał kilka dni, to i tak dobrze, bo mogliśmy wznowić focenie, choć w atmosferze sporej wtedy już niepewności, gdyż na wyspie pojawił się koronawirus. Co prawda kwarantannie został wtedy poddany jeden hotel, daleko od nas, niemniej dochodziły do nas informacje, że z tym wirusem to nie ma żartów.

 

Celowo nie opisałem w szczegółach naszych przygód, bo byłaby to bardzo długa relacja, niemniej chciałbym zaznaczyć, że mimo usilnych starań. Wyspie nie udało się w sposób znaczący, osłabić mojej do niej słabości. Wiadomo, że na tą chwilę nie za bardzo mogę planować kolejny na nią powrót, jednak żyję nadzieją, że w jakimś tam czasie, taka możliwość się ponownie pojawi.

1793775511_2020-03-05---Krajobraz_ksiycowy_01_small.thumb.jpg.571a557a46d0b7f762200e6486b66f67.jpg

Powyżej moje pierwsze zdjęcie krajobrazowe. Na górskie plenery zabierałem ze sobą Canona 450D (modyfikowanego), obiektyw Sigmę 10-20, MSM Rotator na statywie 3 Legged. Potem jeszcze zaopatrzyłem się, w jedynym na wyspie sklepie astronomicznym, w klin paralaktyczny od SW Adventurera. Muszę przyznać, że bardzo spodobała mi się astrofotografia krajobrazowa i planuje w tym kierunku nadal się rozwijać. 

684583987_2020-03-05---South__Milky_Way_03_small.thumb.jpg.35ca767efc1599c103f1544f6ad0e3ac.jpg

2020-03-05---Teide_by_night_02_small.thumb.jpg.73be4e0d2586c1c4794c3e4fd7bc0c4b.jpg

Od dawna przymierzałem się do startrailsów, bardzo chciałem, aby były one nad Pico del Teide, ale nie byłem pewien, czy gdzieś w górach znajdzie się parking, na którym będzie możliwe zrobienie takiego zdjęcia. Taki kadr jednak okazał się możliwy, dodatkowo wzbogacić można go było o drugi, pod względem wielkości, krater na wyspie, Pico Wiejo:

2020-03-16---Trailsy_01_small.thumb.jpg.5ff67ffb1874844caade30e9d99751b9.jpg

2020-03-16---Trailsy_South_02_small.thumb.jpg.655d84f3f85c3d178f03e87db450be73.jpg

Jeżeli chodzi o DSO, to na Teneryfę zabrałem montaż iExos-100, szkłem był obiektyw Samyang 135, a rejestratorami: ASI 183 (MM i MC). Plan był taki, aby kamerą kolorową rejestrować RGB, a mono luminancję oraz narrowband. Niestety ten plan się nie powiódł. Za mało mieliśmy bezchmurnych, bezwietrznych i przejrzystych nocy. Dlatego poniższe astrofotografie wykonane zostały w 100% kamerką MC, niestety łączny czas naświetlania większości zdjęć także nie jest imponujący, niemniej gdyby  te sesje planować w LRGB to zdecydowanie znacznie mniej materiału byłbym w stanie przywieźć, stąd kamerka kolorowa okazała się dobrą inwestycją, a luminancję i ewentualny narrowband... zawsze będzie można doświetlić w przyszłości (tu tylko wspomnę, że liczyłem, że okazję do tego będę miał niedługo po powrocie, podczas zlouy PTMA w Krzyżach).

 

 RGB: 18x150s:

1303673490_2020-03-07---Mgawica_eb_Konia__Ponce_Drzewo_03_small.thumb.jpg.05a94bf0a39c12aa7678355224fe6653.jpg

 

Mgławica Mewa (IC2177), RGB 13x150s:

2020-03-15---Mewa_02_small.thumb.jpg.ab17fef41e5b7613acf88d84072e976d.jpg

 

Mgławica Rozeta (NGC2237), RGB: 57x150s:

1193896545_2020-03-06---Mgawica_Rozeta_01_small.thumb.jpg.64c5651820a95b54101284be866c4326.jpg

 

Okolice Mgławicy Laguna (M8) oraz Mgławicy Trójlistna Koniczyna (M20) w Strzelcu, RGB: 10x150s:

2020-03-15---M8_Laguna_02_small.thumb.jpg.052703bb273d25bbefc87d5f22ff0ffc.jpg

 

Łeb Konia (IC4592), RGB: 55x150s:

2020-03-09---IC4592_01_small.thumb.jpg.0ff50ff10ff8b84d6466a1e8de9c3023.jpg

 

Bardzo chciałbym w tym miejscu napisać o planach związanych z AstroTene 4, ale póki co takowych nie ma sensu snuć, przeczekajmy ten okres niepewności z nadzieją na powrót do normalności oraz na Teneryfę, nadal będącą moim miejscem na Ziemi :) 

 

Edytowane przez AstroNorm
aktualizacja, optymalizacja grafik
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

AstroTene 4 2021

Kolejna wyprawa AstroTene zaplanowana była na grudzień 2020 roku, na koniunkcję Saturna z Jowiszem. Bardzo starannie wybrałem miejsce pobytu, upewniając się że okolice Guia de Isora to korzystna astronomicznie część wyspy i... tydzień przed wylotem dopadł mnie covid, z którym walczyłem 3 tygodnie, dlatego też wyjazd na Teneryfę przełożyłem na luty 2021, ale ze względu na trwające problemy z przelotami, ostatecznie przyleciałem w maju tegoż roku, na tą samą na farmę, gdzie przez 3 tygodnie zamieszkałem w ziemiance. Miejsce urokliwe, a dodatkowo trwająca godzina policyjna uniemożliwiała mi wyjazdy w góry (przez pierwsze 11 dni pobytu), dlatego fociłem elementy infrastruktury farmy, na której mieszkałem.

2023-05-28-Domki-kompilacja.thumb.jpg.eeae4ae3ea04a3cee6a7b68bca4c1e79.jpg

 

W trakcie trwania godziny policyjnej miałem także czas na obiekty głębokiego nieba. Zabrałem ze sobą montaż iExos-100, SpaceCat'a oraz kamerkę ASI 183 MC i łupem moim padła Omega Centauri (NGC5139) oraz Mgławica Orzeł (M16):

2023-05-28-DSO-kompilacja.thumb.jpg.835d5f5d3f14eff518ac6229be767868.jpg

 

Po zniesieniu godziny policyjnej od razu ruszyłem w góry, spędziłem tam dwie noce, nie udało mi się jednak dokończyć projektu, który tam zacząłem, ze względu na zbyt duży wiatr ostatniej, trzeciej nocy, dlatego zjechałem na niziny pod plażę La Tejita, jedną z moich ulubionych, przy której mieszkałem w trakcie AstroTene 1 2019 i gdzie udało mi się "cyknąć" poniższe zdjęcie z górą La Montaña Roja. Było to moje marzenie, które korzeniami sięga 2019 roku, ale wtedy nie było jeszcze umiejętności.

Ze względu na bliskość lotniska, zdecydowałem się nie instalować na statywie rotatora, bo do zorientowania osi na biegun, musiałbym użyć lasera. Zdjęcie zatem powstało z wykorzystaniem reguły 600 (choć ograniczyłem czas jednej klatki bliżej do reguły 400), aparatem Canon 6D mod i Irixem 15mm.

2021-10-15-MontanaRoja_04_small.thumb.jpg.0b184f7c2ec8bb1e9a2747253f754aeb.jpg

 

Wyprawa AstroTene 4 2021 była wyjątkowa, ponieważ wtedy też podjąłem decyzję o zamieszkaniu na Teneryfie. Oczywiście z wyprawy wróciłem do kraju, ale jeszcze tego samego roku zrealizowałem swoje postanowienie, ale o tym napiszę o odrębnym poście w ramach wątku i będzie to post kończący serię, bo o ile przygoda z Teneryfą trwa, dorobiła się nawet swojej nazwy (ciut bardziej marketingowej) to jednak nie są to już cykliczne wyprawy. 

  • Lubię 6
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Pod Niebem Teneryfy

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, nadszedł czas na podsumowanie wątku. Kolejny raz pojawiłem się na Teneryfie w listopadzie 2021 r. Przyjechałem z zamiarem spędzenia zimy, a po niej miałem podjąć ostateczną decyzję, czy zamieszkać na wyspie, czy tylko zimować. Zwyciężyła ta pierwsza opcja, dlatego trudno mówić o kolejnej wyprawie z cyklu, a bardziej o rozpoczęciu kolejnego rozdziału. Po ściągnięciu całego swojego sprzętu, mogłem w końcu realizować projekty, które wcześniej, z racji ograniczonych gabarytów walizek kabinowych, mogłem tylko pomarzyć. Z drugiej strony obecność dobrych warunków obserwacyjnych trochę mnie rozleniwiła, już nie musiałem wykorzystywać każdej sposobności do zbierania materiału, bo... jutro też jest noc. Zamieszkałem na farmie, na której mieszkałem podczas AstroTene 4 2021, tylko już nie w ziemiance, a małym mieszkaniu, wydzielonym z części domu właścicielki. Obecnie już tam nie mieszkam, więc może napisać, że "astrofarmerem" byłem przez 1,5 roku, po czym wracam do niewielkiego, ale jednak miasteczka, za to z dogodnym dojazdem w góry (choć tu się mówi " w góry", a "do Padre Teide"). 

 

W trakcie mojej przeprowadzki na wyspę, na niebie widoczna była kometa C/2021 A1 (Leonard), a na przełomie 2021/22 nie była ona już widoczna z Polski, tutaj natomiast możliwe było zebranie ok. 40 minut materiału, zanim była już na tyle nisko, by gubić się w chmurach nad La Gomerą. 

image.thumb.jpeg.cc816ff93d37d838e84c4646a5ce524c.jpeg

 

Najdłuższy czasowo projekt, to Mgławica Delfin (Sh2-308). Pierwsze kadry datowane są na 1 marca, a ostatnie - 27 marca. Teleskop rozstawiałem w swoim miejscu zamieszkania, na nizinach, zatem chmury dawały się we znaki i wiele z tych nocy nie owocowało powiększaniem ilości klatek, wiele też musiałem odrzucić, niemniej łącznie po wyselekcjonowaniu, pozostało około 15h materiału.

image.thumb.jpeg.b2dfb2cc9f241889289cc95fef92f6a3.jpeg

 

Zauważyłem też u siebie powolną migrację w kierunku astrofotografii krajobrazowej. Poniżej kilka wybranych kadrów z nocnych sesji, głównie w Parku Narodowym Teide, ale nie tylko:

image.thumb.jpeg.5b16dff5350f5916f3f012202114aca0.jpeg

 

image.thumb.jpeg.110efd141e23eeef799de4d53f474f23.jpeg

 

image.thumb.jpeg.23602a1c5ee2be9d7589d60d578bbcd5.jpeg

 

image.thumb.jpeg.7b6580603fad22153a0715b29a95cc7e.jpeg

 

image.thumb.jpeg.f1f5e0555f882fdce5ae69b1744ac622.jpeg

 

Niemal od początku, zaangażowałem się w organizowanie pokazów nieba, głównie dla odwiedzających wyspę turystów. Był to mój pomysł na lokalny "astrobiznes", który narodził się podczas AstroTene 1 2019, kiedy to sam byłem uczestnikiem takiego pokazu nieba. Chętnych na obserwacje nieba przybywa, a ja dzięki temu mam regularną styczność z Astronomią. Nie jestem mistrzem marketingu, ale po długim wewnętrznym dialogu, uznałem że swój profil "AstroNorm" na niebieskim portalu społecznościowym należy przemianować, aby był łatwiejszy do znalezienia i tak narodziło się "Pod Niebem Teneryfy".  Wraz z kolegą, który dołączył do przedsięwzięcia snujemy także plany rozwoju, które mają na celu w przyszłości utworzenie kompleksowego przedsiębiorstwa astronomicznego na wyspie, ale póki co regularnie jeździmy do Padre Teide z teleskopem i grupą przyszłych pasjonatów Astronomii. Naszym wyróżnikiem jest możliwość powrotu z wakacji z unikatową pamiątką, jaką jest zdjęcie na tle nieba:

image.thumb.jpeg.550b6229fd96fe7dbcfc3ba3c12c9b89.jpeg

 

Na koniec chciałbym Was, Szanowni Forumowicze, zaprosić na Teneryfę w celu zarówno wypoczynkowym, jak i astronomicznym, czy astrofotograficznym. Zapraszam też do kontaktu, zarówno po to, aby sobie wspólnie pojechać na obserwacje, jak i w każdym innym związanym z wyspą tematem i tu nie mam na myśli promocji swojej aktywności biznesowej, a po prostu koleżeńskie wsparcie, czy pomoc, jak to między nami, forumowiczami 🙂 

 

Dziękuję za uwagę i do zobaczenia,

AstroNorm, Pod Niebem Teneryfy

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.