Skocz do zawartości

List do Św. Mikołaja.


Mariusz Psut

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie Moi Drodzy. 

Nadchodzi ten czas gdy pora się zebrać i naskrobać list do brodatego darczyńcy. 

I tu mam dylemat. 

Jedno wiem na pewno, w worku ma się znaleźć Morfeusz. Ale który:g:??? 

Wczoraj spędziłem cudowną godzinkę z głębokim niebem. Mgławica Oriona była cudna i choć mieściła się na styk w 9mm i ukazała wspaniałe detale to już dalsze cudeńka mnie zawiodły. Krab był ledwo majaczącą mgiełką a M51 i M101 ledwo widziałem. Coś tam było zerkaniem ale chciałbym więcej niż "coś tam". Chciałbym zapolować na galaktyki i mgławice planetarne. Mam ukryte fundusze na Morfeusza 6,5 (nie mówcie nikomu:emotion-5:). Od Mikołaja dostanę drugiego. 

Który będzie bardziej odpowiedni? 

12,5  100×. źw 2,5 

czy

17,5  71×  źw  3,5

Edytowane przez Mariusz Psut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, astrokarol napisał:

Lepiej 12,5 mm ale ...

Lepsze obrazy DS będziesz miał dzięki ciemniejszemu niebu i doświadczeniu. 

Obiekty, które wymieniasz są jasne i oczywiście.

Obserwuję stacjonarnie i nieba nie zmienię. Nie jest takie złe. 5-5,5 mag. 

Warunki były wczoraj super. - 2° doskonała przejrzystość ale galaktyczki słabe:happy:. Orion Nebula cudo. Źw w 9mm to 1,8. Nie za mało czasem??? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, lolak89 napisał:

Nie masz przypadkiem ES 14 82? Ja mam 17.5 mm do GSO 10" no i jest bardzo dobry choć w mono rzadko oglądam.

Niestety nie mam. Jedynie Morfa 9 i SLV 6. Dopiero teraz biorę się za uzupełnianie bo były ważniejsze sprawy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzyłem ok 1.00 

Ursa Major była na kierunek północy i jeszcze trochę nisko a tam mam ulicę z latarniami, Orion na południe w ciemnym ogrodzie może to było przyczyną??? 

Spróbuję dziś trochę później jak się podniesie. 

W każdym razie wezmę 12,5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie wiem po co Ci 6.5 mm :) weź sobie 12.5 i 17.5 bo z tego co się orientuję to masz jeszcze tylko 30 mm SV GSO. za duża przerwa między 12.5  a 30 mm.

12.5 mm to może być Twój "work horse" ale 17.5 mm wypełni tą lukę między ogniskowymi. Takie jest moje zdanie ale zrobisz co zechcesz. Równie dobrze możesz tego 12.5 potraktować barlowem chociażby GSO 2x ED i mieć 6 mm jak chcesz popatrzeć z bliska na Księżyc czy coś.... ewentualnie tą 9 mm z barlowem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Obserwuję stacjonarnie i nieba nie zmienię. Nie jest takie złe. 5-5,5 mag. 

Warunki były wczoraj super. - 2° doskonała przejrzystość ale galaktyczki słabe:happy:. Orion Nebula cudo. Źw w 9mm to 1,8. Nie za mało czasem??? 

Warunki super doskonała przejrzystość, a m51 czy 101 ledwo widać?

Ja mam 8 cali i potrafię ciemniejsze obiekty strzelić po 12mag.

Ty nie zganiaj na okulary i nie kupuj tony sprzętu najpierw naucz się obiektów.

Powiem Ci tak jak miałem idealne warunki lekka mgła była pamiętam to okularem SW wa 66 9 mm widziałem ramiona w m51 a niebo było wiejskie, ale za plecami latarnia a ja schowany za przyczepę kempingową, tak, że okular aż tak bardzo nie jest potrzebny.

Ostatnio kupiłem Es 14mm 82 z całego serca polecam obraz żyleta normalnie mega gwiazdy punktowe w całym polu jestem super zadowolony, ale testowałem go kawałek za miastem ok 10tys mieszkańców.

Maksymalnie z 5mag niebo, a krab najlepszy, jaki widziałem. ( dodam że w koło miałem latarnie w odległości ok 2km.
Proponuję zainwestować w paliwo i udać się w lepsze miejsce.

 

 

Następnym razem jak sądzisz do m51 to popatrz z 10minut jednym okiem na nią. 

 

Pozdrawiam Marcin. 

 

Edytowane przez Dasionek
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, dobra miejscówka i czasami nawet teleskop nie jest potrzebny takie widoki :D 

 

A gdzie obserwujesz? https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=4&lat=5759860&lon=1619364&layers=B0FFFTFFFF 

Edytowane przez dexter77
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doświadczenie ważna sprawa ale brak okularów też. Może faktycznie trzeba się lepiej przyłożyć :neat:

Warunki jak piszę miałem git. 

Południowa strona obrazy kryształ. Nie wiem co było przyczyną:g:. Moja pierdołowatość??? :laugh:

Spróbuję dziś jeszcze raz. 

Jestem na granicy żółto zielonej na LP. 

A to 6,5 do muńka potrzebne. BARDZO GO LUBIĘ!  Barlowa nie chcę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Doświadczenie ważna sprawa ale brak okularów też. Może faktycznie trzeba się lepiej przyłożyć :neat:

Warunki jak piszę miałem git. 

Południowa strona obrazy kryształ. Nie wiem co było przyczyną:g:. Moja pierdołowatość??? :laugh:

Spróbuję dziś jeszcze raz. 

Jestem na granicy żółto zielonej na LP. 

A to 6,5 do muńka potrzebne. BARDZO GO LUBIĘ!  Barlowa nie chcę. 

Ja mam takie okulary.

Fabryczne 25 i 10

Es 14mm 82,

SW wa 66 9mm za 130zl

Baader classic ortho 6mm używany bardzo rzadko z wiadomych przyczyn do ds. za dużo, a planety tylko przy idealnym seeingu.

I nie zamierzam na razie nic kupować może w przyszłości 25mm zamienię, ponieważ jak kupiłem 14 es to 25mm trochę mnie drażni.

Bo 14 obejmuje taki sam obszar haha. 

 

Proponuję odłożyć pieniądze poczekać pomyśleć. Chyba że taki bogaty jesteś to jak najbardziej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli masz 25 14 10 9 i 6.Ja mam:

Kitowy 30mm całkiem niezły, zostaje u mnie. 

Morfeusz 9mm. Jedyny na DS. 

SLV 6mm na planety cudo. Na muńka już nie do końca. Ma wewnętrzne odbicie od dużego jasnego obiektu. 

Jak sam widzisz potrzebuję coś powyżej i poniżej. Czyli 6,5 i 12,5.

Pieniążki na jeden odłożyłem. Drugi przyniesie Dziadek Mróz. 

Będzie 30 12,5  9 i 6,5. I już jest dobrze. 

Na co tu czekać? A od myślenia to głowa już mnie rozbolała i wolę patrzeć :grin:

Edytowane przez Mariusz Psut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Mariusz Psut napisał:

20,09 mag/arc sec

Szału nie ma. Na fajne obserwacje DS to tak przynajmniej 21mag powinno być. Z tego co widzę w pobliżu Tomaszowa masz nawet miejscówki ok 21,70mag - na południu - to już jest bardzo dobre niebo.  Na wschodzie też jest dobrze. Różnica będzie taka jakbyś sobie kilka cali do apertury dołożył.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Astrobonq napisał:

Szału nie ma. Na fajne obserwacje DS to tak przynajmniej 21mag powinno być. Z tego co widzę w pobliżu Tomaszowa masz nawet miejscówki ok 21,70mag - na południu - to już jest bardzo dobre niebo.  Na wschodzie też jest dobrze. Różnica będzie taka jakbyś sobie kilka cali do apertury dołożył.

Ale tragedii też nie. 

Domek ciasny ale własny. Plac z ogrodem jest, budynek gospodarczy też. Zaplecze logistyczne zapewnione. Więc na przyszłość nawet 20" nie będzie problemem:neat:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama ta wartość z mapy chyba nie do końca jest "prawdziwa" (nie mówi o wszystkim).

Mam tą samą wartość jak Mariusz ale jedyne mocne źródło światła u mnie to szklarnie na południu. Cała reszta w promieniu 80 km jest czyta. Widzę bez problemu M13 czy wiele różnych obiektów w teleskopie. Nigdy nie obserwowałem konkretnie w mieście (zawsze wieś :P ) i jestem ciekaw czy przy tej samej wartości na mapie LP widział bym mniej/tak samo jak z podwórka.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.