Skocz do zawartości
  • 0

Pierwszy teleskop (mobilny) 1200 - 1500 zł.


Rychubil

Pytanie

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.

 

Mam na imię Rysiek i trafiłem na tutejsze forum głównie z powodu mojej małżonki, która jest miłośniczką astronomii. Żona z zapałem ogląda wszelkie filmy dokumentalne na temat kosmosu i astronomii a Ja sam równie chętnie oglądam wraz z nią w miarę wszystko w tym temacie. Wiem też, że marzy jej się jakiś teleskop do oglądania planet układu słonecznego i pewnie nie tylko. Chciałbym wreszcie spełnić jej marzenie i postanowiłem zrobić jej prezent na tegoroczne święta i kupić takowy. 

Co nieco poczytałem już tu i ówdzie ale wiedza w temacie optyki i właściwości teleskopów nadal bardzo skąpa, tak samo jak samej astronomii. Sam trochę fotografuję na lustrzance cyfrowej więc może coś tu jednak zrozumiem.

 

Jeśli chodzi o to, co i gdzie, to:

Chcielbyśmy głównie obserwować planety układu słonecznego wraz z księżycem. Na mgławice, galaktyki i inne dalekie obiekty, to chyba musimy poczekać na większy budżet i na bardziej stałe miejsce obserwacji niż mobilne miejsca.

Miejsce z którego chcielibyśmy prowadzić obserwacje jest jeszcze nieokreślone ale myślimy o jakiś wyjazdach w bardziej zaciemnione miejsca niż miasto, w którym mieszkamy. Mieszkamy w Szkocji nad morzem Północnym więc mamy sporo światła jak i z miasta (2km), tak i od strony morza - statki (2km). Co prawda mieszkamy na 14tym piętrze i mamy całkiem niezły widok na wschód oraz na południe i ostatnio całkiem nieźle było widać Saturna więc może coś by się więcej zobaczyło przez jakiś teleskop z naszych okien, niż przez nasze stare lornetki: 8x42 i zapyloną 16x50.

Jeśni jednak chodzi o obserwacje w terenie, które chcielibyśmy uprawiać, to obawiam się że jednak mocno będzie nas ograniczał gabaryt i waga sprzętu, bo żeby gdzieś z tym wszystkim się rozłożyć, trzeba jednak będzie tam dojść a żeby było mało, to dodatkowym czynnikiem spowalniającym wycieczkę będzie dość żywiołowy 6cio latek. Wierzę jednak w zapał małżonki do tego ekscytującego hobby jakim jest astronomia.

 

Jeśli chodzi o budżet przeznaczony na ten cel (całość: teleskop, statyw, montaż), to założyłem widełki mn.w. od 1200 do 1500 zł i z własnych dotychczasowych poszukiwań wybrałem takie oto modele (nie wiem czy słuszne do naszych celów):

https://www.ebay.co.uk/itm/Skywatcher-Startravel-102-Refractor-Telescope-AZ3-Mount-10732-UK-Stock-BNIB/123931537201?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m1438.l2649

https://www.ebay.co.uk/itm/Skywatcher-Startravel-102-Refractor-Telescope-EQ1-Mount-10733-UK-Stock-BNIB/143404815492?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m1438.l2649

https://www.ebay.co.uk/itm/Skywatcher-SKYLINER-150P-153MM-6-F-1200-PARABOLIC-DOBSONIAN-TELESCOPE/161851520442?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m1438.l2649

 

Z droższych, nieco wykraczających po za założony budżet, to takie (choć jeśli nie będzie wielkiej różnicy od poprzednich, to nie koniecznie):

https://www.ebay.co.uk/itm/Sky-watcher-Startravel-120mm-f-600-Refractor-Telescope/322655774516?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m1438.l2649

https://www.ebay.co.uk/itm/Sky-Watcher-Skyliner-200P-1200-Parabolic-Dobsonian-Telescope/351543197760?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m1438.l2649

 

i ostatecznie sporo jednak droższy ale to już tak bardziej na marginesie szaleństwa:

https://www.ebay.co.uk/itm/SkyWatcher-Explorer-150P-6-Parabolic-Telescope-EQ3-2-Mount-UK-10912-20448/133185825860?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m1438.l2649

 

Moje pytania, to:

Jaki typ teleskopu wybrać do naszych celów? Refraktor czy raczej reflektor? 

Które modele można brać po uwagę a które odrzucić? Co sami polecacie? Może coś zupełnie innego?

Ile to wszystko (teleskop, statyw, montaż) razem waży? Będę to nosił. Czy montaż dobsona jest poręczny w dłuższym noszeniu, czy lepiej normalny statyw?

Co jeszcze należałoby wziąć pod uwagę?

P.S. Co oznaczają skróty US i DS?

 

Z góry dziękuję za wszelkie konstruktywne porady.

Edytowane przez Rychubil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

EQ jest trudniejszy na początek. Do tego głowica cięższa i mniej mobilna. Po co utrudniać sobie życie? AZ to po prostu taki "mocny statyw" - ruszasz góra / dół w dowolnym kierunku. To tak w uproszczeniu.
Miałem maka 127 z montażem AZ4 na aluminiowych nogach - sprawdza się znakomicie - z takim zestawem idziesz "na raz". Jest bardzo stabilnie.

 

Statyw foto jak już tylko do Księżyca i to ekstremalnie. Do planet zapomnij - drgania i podążanie za ruchem planet praktycznie nie do osiągnięcia.

Wczoraj nawet testowałem w terenie taki zestaw Mak + statyw foto, jak na zdjęciach:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

hej.

do planet i księżyca takie coś da rade i mieści się w Twoim budżecie:

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=1499&lunety=Teleskop Sky Watcher Synta R 102 1000 EQ 3 2 BK1021EQ3 2

ale takie cudo będzie lepsze, w budżecie się mieści niby, ale musisz pomyśleć nad jakimś montażem: 

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_287&products_id=2074&lunety=Tuba optyczna Sky Watcher MAK 127 f 11 8 OTA astronomia samoloty

dodam jeszcze że Twoje propozycje raczej do DS-ów niż planet i Księżyca.

pozdrawiam.

Edytowane przez esiulek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

Podpowiem jeszcze jedno: gdy obserwuje się we dwie lub kilka osób, to ucieczka obiektu z pola widzenia staje się większym problemem niż przy obserwacjach solowych, zwłaszcza przy dużych powiększeniach, jakie oferują MAKi. W takim wypadku o wiele większy komfort wspólnych obserwacji można osiągnąć z najtańszym, sensownym montażem ekwatorialnym (eq3-2) wyposażonym w napęď osi RA. Wiem, że to zauważalnie podnosi cenę, ale frustracja z częstej utraty obiektu z pola widzenia potrafi zepsuć frajdę z obserwacji. Mi zdarzało się obserwować we cztery osoby - bez montażu ekwatorialnego z napędem to by była katastrofa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1
1 minutę temu, lolak89 napisał:

Nie mam potomka więc nie podpowiem jak to wygląda obserwacja z dziećmi, pewnie będziecie zmuszeni kupić maka 127 do planet na AZ4 jako mobilny zestaw do Księżyca i planet oglądanych wieczorami spod bloków.

Zmuszeni? :) Przecież to bardzo fajny i mobilny sprzęt :) Wystarczy spojrzeć na szkice @megrez23 :) 
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

Moje 3 grosze - na chłodno ;)

Po pierwsze - odradzam zakup teleskopu na eBayu. Takie fanty to raczej ze sklepu, na którym można (albo nie trzeba) wymusić support i ew. reklamacje.

Po drugie - to teleskop de facto dla kobiety, więc istotnym składnikiem zadowolenia jest jego (teleskopu) wygląd - coś, czym produkty produkcji Sky Watcher nie grzeszą, niestety.

Po trzecie - ja osobiście uważam, że wymieniany jak mantra Dobson nie zawsze jest najlepszym wyborem dla nowicjusza. Choćby ta kolimacja, rozjeżdżająca się po każdej przewózce..(tak, słyszałem o legendarnych egzemplarzach trzymających kolimację.. ;)).. wychładzanie lustra, itd.

Nie wspomnę o gimnastyce podczas obserwacji (co nie musi być złe - zależy :))

 

 

Podsumowując ja bym tu widział jakiś zgrabny, dobrej klasy achromacik albo mak na co najmniej AZ4 (permanentna trzęsiona bardzo zniechęca...)

C.d.n.

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

To co bys proponował w tym budżecie? I co przez taki teleskop mógł bym zobaczyć z miasta 

Dodam że mam jakiś dziecięcy pentaflex i widziałem przez niego księżyc (zrobił na mnie duże woow) Marsa(tylko czerwona kropa w dodatku rozmazana) i Jowisz z 3 księżycami (też całkiem zrobił na mnie wrażenie) próbowałem jeszcze zobaczyć plejady ale się nie udało

Edytowane przez Stefkin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, dexter77 napisał:

US to układ słoneczny, a DS to Deep Space czyli galaktyki itp.

Dzięki za wyjaśnienie.

 

5 minut temu, dexter77 napisał:

Jeśli ma być do planet / Księżyca, a do tego mobilnie i mały gabaryt to teleskop typu Mak lub SCT.

Czy jakiś tego typu mieści się w moim budżecie? Z tego co dotąd poczytałem, to teleskopy tylu Mak są raczej drogie.

SCT - co to za teleskopy? Nie znam.

Edytowane przez Rychubil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Żona miłośniczka astronomii... Kupno teleskopu dla żony... Rysiek to największy szczęściarz na tej planecie :) Nie ma nic lepszego, niż obserwacje w dobrym towarzystwie. Powodzenia!

(co do sprzętu to niech wypowiedzą się bardziej doświadczeni).

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 minut temu, dobrychemik napisał:

Żona miłośniczka astronomii... Kupno teleskopu dla żony... Rysiek to największy szczęściarz na tej planecie :) Nie ma nic lepszego, niż obserwacje w dobrym towarzystwie. Powodzenia!

Dzięki za tak miłe słowa :)

 

6 minut temu, Paether napisał:

Dopuszczasz możliwość kupna sprzętu używanego?

Jeśli takowy znalazłby na ebayu, to tak ale pod warunkiem możliwości zapłaty przez PayPal credit, ponieważ nie mam obecnie możliwości by kupić tak drogą zabawkę za gotówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, esiulek napisał:

Zakup gotowego kompletu brzmi dla mnie, totalnego amatora bardzo zachęcająco. 

1. Co oznacza określenie "Synta"? Ma to jakieś szczególne znaczenie w teleskopach?

2. Widzę tu montaż typu EQ. Jaka jest różnica pomiędzy nim a AZ?

 

7 minut temu, esiulek napisał:

ale takie cudo będzie lepsze, w budżecie się mieści niby, ale musisz pomyśleć nad jakimś montażem: 

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_287&products_id=2074&lunety=Tuba optyczna Sky Watcher MAK 127 f 11 8 OTA astronomia samoloty

Musi być jakiś specjalnie dedykowany montaż, czy można takiej tubie dołączyć jakikolwiek?

Jak typ montażu byłby najbardziej właściwy, mobilny (lekki) ale też łatwy (szybki) w ustawianiu teleskopu, bo to chyba istotne w tej całej zabawie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

tak w totalnym uproszczeniu:

Synta to nazwa modelu Sky Watcher

EQ- ustawiasz oś dec na Gwiazdę Polarną i jedziesz tylko osią ra, przy AZ musisz kręcić obiema osiami

do tego maka wystarczy w miarę mocny statyw foto

Edytowane przez esiulek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, esiulek napisał:

EQ- ustawiasz oś dec na Gwiazdę Polarną i jedziesz tylko osią ra

Czyli tak w skrócie jest on łatwiejszy w obsłudze od AZ?

 

3 minuty temu, esiulek napisał:

do tego maka wystarczy w miarę mocny statyw foto

Mam statyw Manfrotto 055PRO - nada się?

A co z montażem? Jaki pod takiego Maka?

Czy montaż wchodzi wówczas na sam statyw czy na głowicę (kulową 496RC2 w moim przypadku)?

Edytowane przez Rychubil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

z tym łatwiejszy w obsłudze to tak spokojnie po ogarnięciu raczej nie ma problemów, ale na początku może być ciekawie :),

skoro masz statyw to wystarczy pokombinować z zamontowaniem maka , z tego co widzę powinien być tam gwint foto, ewentualnie jakieś siodełko dokupisz, coś takiego np.

 https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_24&products_id=5754&lunety=Siode ko e skie w standardzie Vixen GSO FF561

Edytowane przez esiulek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, dexter77 napisał:

EQ jest trudniejszy na początek. Do tego głowica cięższa i mniej mobilna. 
Miałem maka 127 z montażem AZ4 na aluminiowych nogach - sprawdza się znakomicie - z takim zestawem idziesz "na raz". Jest bardzo stabilnie.

Dzięki za kolejne istotne wyjaśnienie. Nie będę się ani przeciążał ani utrudniał życia i będzie AZ.

 

6 minut temu, dexter77 napisał:

Statyw foto jak już tylko do Księżyca i to ekstremalnie. Do planet zapomnij - drgania i podążanie za ruchem planet praktycznie nie do osiągnięcia.

Czyli jednak musi byś dedykowany statyw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, esiulek napisał:

jeśli Twój statyw ma jakieś 15 kg. udźwigu spokojnie wystarczy

Niestety ale przewidziano na niego max 5.6kg. To statyw przeznaczony na lustrzanki małoobrazkowe z średniej wielkości optyką.

Ok, trzeba mieć statyw pod teleskop i tyle.

Edytowane przez Rychubil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, dexter77 napisał:

Trzeba :) Generalnie celuj w sprzęt na giełdzie, zawsze zaoszczędzisz te kilka stów :) 

Dobrze by było, tylko nie zawsze można coś znaleźć. Mam tu na myśli chociażby sam montaż ze statywem AZ. 

Możecie polecić jakieś konkretne montaże i statywy?

Znalazłem taki np:

https://www.ebay.co.uk/itm/Sky-Watcher-AZ-Pronto-Alt-Azimuth-Mount-and-Tripod-20317-UK-Stock/333169557117?hash=item4d9273fe7d:g:u9kAAOSw2mddd-y1

Dobre to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jedna rada - jak się nie znasz to nie wyszukuj, bo to się po prostu nie uda. Wyrzucisz kasę w błoto.

Montaż AZ taki: https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1985&lunety=Monta azymutalny Synta AZ4 g owica AZ 4 statyw aluminiowy LT1

 

Jak nie masz funduszy na sprzęt to lepiej odczekać niż pakować się w pożyczki na nowy teleskop - takie moje zdanie.
Na giełdzie codziennie ląduje sporo sprzętu - niebo ci nie ucieknie, cierpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
38 minut temu, dexter77 napisał:

Jedna rada - jak się nie znasz to nie wyszukuj, bo to się po prostu nie uda. Wyrzucisz kasę w błoto.

To brzmi bardzo rozsądnie.

38 minut temu, dexter77 napisał:

... niebo ci nie ucieknie, cierpliwości.

... a to jeszcze bardziej ;)

Dzięki.

Przemyślę to wszystko na spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Obserwowałem Makiem na montażu AZ4 ze znajomymi. O ile planety uciekają z pola widzenia dość szybko, tak w przypadku Księżyca i DSów z okularem w okolicy 30mm można spokojnie obserwować i delikatnie przesuwać wajchę montażu co jakiś czas. Planety szybko uciekają z pola w każdym sprzęcie. Rozwiązaniem może być jakiś okular z szerszym polem i obserwacja metodą tranzytu przez to pole.

Montaż z prowadzeniem ułatwia sprawę, ale wtedy jest już zero mobilności, o której pisze autor i wykraczamy sporo poza budżet. Do tego dochodzi zasilanie, kabelki. Nie wyobrażam sobie nosić maka z montażem eq3 podczas wędrówek :) Z AZ4 alu robiłem to bez problemu :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.