Skocz do zawartości

Problem z Tlenem - Problem rozwiązany???


Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 9.12.2019 o 07:23, mirekk napisał:

Ten tlen wygląda jak SII. 

chyba miałeś racje - flaszka Ci się należy hehe

17 godzin temu, Selmak napisał:

To leżał w pudełku tyle czasu bez sprawdzenia?

 

18 godzin temu, MateuszW napisał:

Nie zajmuj się poświatami, brzegami itp. Weź w ręce koło filtrowe, daj białą latarkę za filtrem tak, abyś widział ją przez filtr. Zrób zdjęcie jak to wygląda w każdym filtrze i wstaw tutaj.

 

W dniu 9.12.2019 o 09:51, Tayson napisał:

W NB jak dobrze wyostrzysz na każdym filtrze to filtr ( na pewno Baadera) można rozpoznać po gwiazdkach. 

Siarka - jakoś ich tak dużo i większe niż w pozostałych 

Wodór - fajne, naturalne gwiazdki, najczęściej najmocniejszy sygnał mglawic

Tlen - malutkie gwiazdki, w porównaniu do wodoru i siarki, niektórych możne nawet nie być. 

Zrobiłem fotki jak podpowiadaliście no i szok :)

Chyba u mnie tlen był siarką !!!!

zdjęcie siarki (tzn ja miałem ja oznaczona jako siarkę)

IMG_9170.JPG.88a7b2702ebbd87eb81216107210e378.JPG

tlen był chyba jako Ha

IMG_9171.JPG.d6829698c7d83a959e491ab3ac7e72ce.JPG

a Ha była siarką? (troche mi to nie pasuje)

IMG_9172.JPG.9d17bf1411b841dcedab378540445f8c.JPG

 

Wydaje się, że mam tlen ale czemu tak dużo się rejestrowało na siarce? a tak mało na tlenie?

ustawienie filtrow mialem chyba prawidlowo jako SHO - tylko ja pokombinowalem.

Edytowane przez RomekAstrobaza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie pokazujesz filtry w kolejności tlen, siarka, wodór ale nie jestem pewny kolejności dwóch ostatnich. Najlepiej się to sprawdza w świetle PRZECHODZĄCYM a nie odbitym. Siarka jest sporo ciemniejsza od wodoru jak oglądasz żarówkę.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, wessel napisał:

Według mnie pokazujesz filtry w kolejności tlen, siarka, wodór ale nie jestem pewny kolejności dwóch ostatnich. Najlepiej się to sprawdza w świetle PRZECHODZĄCYM a nie odbitym. Siarka jest sporo ciemniejsza od wodoru jak oglądasz żarówkę.

a teraz jestes w stanie to ogarnąć ;)

u mnie 5.jpg jest jako ha

a 6.jpg jako OIII (juz wiemy, ze nie jest)

 

 

5aa1.jpg

6.JPG

 

ciezka sprawa z ta siarka i Ha - wygladaja podobnie bardzo

Edytowane przez RomekAstrobaza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę nie rozumiem podejścia do tematu, nie prościej wyjąć filtry z koła zobaczyć dokładnie który jest który (powinny być opisane a jak nie to widać od razu pod światło) i zamontować od nowa tak jak ma być i mieć 100% pewności. Mimo ogromnej wiedzy kolegów z forum zawsze istnieje ryzyko pomyłki (szczególnie oceniając na podstawie zdjęć, które wrzuciłeś) 

By nie było za tydzień znowu akcji pod tytułem pomylona siarka z wodorem przykładowo :)

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, wessel napisał:

Nieoprawione filtry chyba opisane nie są ???

Nie miałem styczności z takimi ale też wydaje mi się, że nie. Myślałem, że Romek ma zwykłe 2". W takim razie zostaje obejrzeć pod światło tak jak pisze Wessel. Ja nie mógłbym spokojnie focić nie mając 100% pewności co i gdzie mam w kole :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak to są nieoprawione.

Jakby były opisane to nie było by tematu ;)

Pod swiatlo różnią się nieznacznie.

Wydaje się,.że tylko pomylony był SII z OIII ;)

 

Ha miałem.dobrze chyba oznaczony, bo jest leciutko jaśniejszy od tego drugiego czerwonego.

 

Sprawdzę na rybie co wyjdzie po zmianie kanałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.12.2019 o 09:03, RomekAstrobaza napisał:

I jeszcze jedno - czy problemem z tym tlenem mogło mieć założone odwrotnie koło filtrowe?

Bo zauważyłem, ze u mnie napis znajdujący się na kole (logo) było skierowane w kierunku nieba (jak na zdjęciu) a chyba powinno być odwrotnie?

IMG_8992.jpg.d5e86afa39abf9a8305ffd5eb54cd38f.jpg

 

bo chyba tak powinno być zamontowane prawda

post-241090-0-53388300-1495797969.jpg

 

Ja zauważyłem, że miałem odwrotnie heheh

Czy to mogło powodować ten problem z podobnym tlenem do Ha?

Wydaje mi się, że to też ma znaczenie odnośnie.jakosci astrofoto (nie chodzi o pomylony tlen tylko ogólnie)

A u nas było odwrotnie właśnie ;)

IMG_20191217_200535918.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, wessel napisał:

Nie wiem jakie to filtry, ale filtry nieoprawione Baadera mają z boku wytrawiony taki symbol >   i ostrze ma być skierowane w stronę teleskopu

Wiesz  - szczerze jak je montowałem jakieś 1,5 roku temu to na to nie zwróciłem uwagi.

 

Dziś poodwracalem , bo rzeczywiście siarka i tlen były odwrotnie zamocowane. Akurat ha dobrze zamocowalem hehe.

 

Czekam na pogodę by sprawdzić to wszystko - i czy będzie poprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.