Skocz do zawartości

Filtry Mgławicowe


Piotreczek

Rekomendowane odpowiedzi

Hejże, 

na samym wstępnie zaznaczę, że jestem totalnym laikiem jeśli chodzi o kwestie astrofizyczne, dlatego przy ewentualnych odpowiedziach proszę to uwzględnić, natomiast nieobce mi są zjawiska optyczne.

Mój dobry przyjaciel jest zapaleńcem i dysponuje porządnym sprzętem astronomicznym (teleskop Taurus [chyba] ((nie znam dokładnego modelu)) wraz z paczką znajomych chcielibyśmy mu kupić, jak w temacie, filtry mgławicowe.. trafiliśmy na stronę https://www.astroshop.pl/filtr/filtry-mglawicowe/15_15_30/m,Omegon/a,Zubehoer.Allgemein.Serie=Pro , a tam znaleźliśmy pare interesujących nas pozycji natomiast nie znam się zupełnie na oznaczeniach i nie wiem czym to się różni CCD, CLS, a UHC. Interesują nas dokładnie filtry siarkowe, tlenowe i wodorowe, a także ewentualne filtry „ogólne” (? nie wiem czy to dobre słowo).

Czy ktoś z Was miał bądź ma do czynienia z tymi filtrami Omegona i mógłby coś powiedzieć, zrecenzować krótko, a także wytłumaczyć i rozwinąć skróty, które wyżej wymieniłem ? Ewentualnie polecić Inne filtry : - )
Będę szalenie zobowiązany za ożywioną dyskusje !! 
 

Pozdrawiam Was 

Gwiezdny Laik 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Chodzi o wizual ?

 

W wizualu używa się filtrów typu: UHC, OIII, H-Beta. Są też inne ale są dedykowane do konkretnych przypadków (szczególne obiekty, obserwacje itp.).

 

Dobre i docelowe marki to Lumicon, Astronomik, Thousand Oaks, Orion UltraBlock (filtr typu UHC), DGM NPB Nebula.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtrów H-alfa nie stosuje się do obserwacji wizualnych, ze względu na niską czułość fotoreceptorów w oku na tą dlugość fali. Zamiast tego używa się filtrów H-beta. Mimo że promieniowanie to jest kilka razy słabsze niż H-alfa, to znajduje się blisko max czułości pręcików.

 

Dobre filtry wąskopasmowe to dość drogie produkty, ze względu na skomplikowany proces produkcji. Nie polecam Omegonów, SVbony, ES itd - szkoda kasy. Jak już kupić to cos da zauważalną poprawę w obrazie. Najlepiej z listy którą wymienił Karol + Optolong L-eNhance.

 

Jeśli w gre wchodzą filtry w rozmiarze 1,25" to jest dostepny nowy Lumicon OIII 1,25" za 50$ na stronie producenta.

Edytowane przez Marek_N
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja też czytałem. Koleś 50 cm Newtonem + wrattenem #29 (filtr czerwony od 630 nm w góre) - bezkształtne pojaśnienie dostrzegł jedynie na M42.

 

Spektrum emisji dla typowego obiektu dla H-bety czyli Kalifornii wyglada tak:

n1499.gif

 

Sygnał H-beta jest 5 razy słabszy a i tak nikt nie oglada tego jako H-alfa.

 

PS. Mialem filtr foto H-alfa 12nm - 656 nm to juz bardzo głęboka czerwień, nawet w słoneczny dzień byl juz mocno ciemny. Dlatego do powyższego testu (50 cm Neton) koleś wziął Wrattena #29 bo to filtr dużo jaśniejszy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Taurusa kupować 1.25" chyba nie ma sensu... 

Poszukaj na giełdzie albo daj ogłoszenie na Lumicon UHC, Lumicon OIII. 

Gdzieś ostatnio widziałem na giełdzie DGM NPB Nebula. To świetne filtry. 

Szukaj tu, na forumastronomiczne.pl czy astromaniak.pl. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minutes ago, Marek_N said:

Filtrów H-alfa nie stosuje się do obserwacji wizualnych, ze względu na niską czułość fotoreceptorów w oku na tą dlugość fali. Zamiast tego używa się filtrów H-beta. Mimo że promieniowanie to jest kilka razy słabsze niż H-alfa, to znajduje się blisko max czułości pręcików.

 

Dobre filtry wąskopasmowe to dość drogie produkty, ze względu na skomplikowany proces produkcji. Nie polecam Omegonów, SVbony, ES itd - szkoda kasy. Jak już kupić to cos da zauważalną poprawę w obrazie. Najlepiej z listy którą wymienił Karol + Optolong L-eNhance.

 

Jeśli w gre wchodzą filtry w rozmiarze 1,25" to jest dostepny nowy Lumicon OIII 1,25" za 50$ na stronie producenta.

Poszukuje 2”, dzięki bardzo za pomoc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.