Skocz do zawartości

Gorszy sort czyli strzały próbne, testowe i niedokończone


Grzędziel

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

zabawa ze starym materiałem, jeszcze ze starej kamery... cały czas coś mi nie pasuje w tym zdjęciu i zapewne już nie przypasuje więc bardziej jako ciekawostka / test. Podoba mi się paleta jaką udało mi się tu uzyskać samej mgławicy, tło... hmm chyba za mało materiału by było akceptowalne ;)

HA 106x300s

OIII 65x300s

ED 80, ASI 178 MMC, HEQ5

z Warszawy

916750575_finalveillight.thumb.jpg.74989f94ad2f256cf6bb49e385647d81.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 5 miesięcy temu...

Rozmontowanie setupu, wyjazd za miasto i ponowne ustawienie na pierze wymaga regulacji, nawet w przypadku teoretycznie bezobsługowego refraktora.

Tak więc testowa, miejska fotka M 27 z APO 130/Atik One 9    L: 14x120 pokazuje, że odrobinę kolimację trzeba poprawić.

1211458892_200921M27L14x120SET3.thumb.jpg.adbaeee338788a002492a4e428d96db6.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
1 godzinę temu, Tayson napisał:

TO podchodzi pod Twoją skalę?  Byłby ciekawie.

O kurcze, cudo....

:)

Nie znałem tego, dzięki Tomek za inspirację. 

Całkiem fajnie podchodzi pod mój FOV, taki kadr łapię (Aladin):

1569639209_011960322NGC470FOV60.jpg.d6da39a0b2cd72d538aad581f21b0712.jpg

Choć w porównaniu z CDK 24"/FLI Proline 16803 to mój setupik baaaaardzo skromniutki. No i oczywiście nie z miejskiego nieba.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I znów pozytywne zaskoczenie. W mieście zwykle palę klatki 120, max 150 sek. Tym razem zrobiłem test 600 sek. Akurat trafiłem dziurę w chmurach i jedna klata się udała. Tło miałem na poziomie 18000 ADU, ale dało się wyciągnąć. Jak na jednoklatkowca uważam, że wyszło zaskakująco dobrze, co z pewnością jest zasługą matrycy Sony ICX 814 charakteryzującej się niewielkim szumem i małą ilością hot pixeli 

Oczywiście pełna kalibracja (dark, bias i flat), mimo tego jakiś paproch się w torze optycznym zapałętał i przy tak jasnym tle plama wyszła. 

A tak na marginesie parę postów wcześniej wrzuciłem testowo ten sam obiekt 14x120 sek. i wcale dużo lepiej nie wyszedł.

 

 APO 140 / Atik One 9 / 1x600 sek.

1995024030_testM27L1x600.thumb.jpg.79624482ecb71bf4a515af000dfc20e2.jpg

 

 

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Sh2-158 to aktywny rejon gwiazdotwórczy wewnątrz którego znajduje się największa znana protogwiazda o rozmiarach 300 razy większych od naszego Układu Słonecznego.

Zdjęcie naświetliłem wczoraj. Przyznam, że pod tak złym niebem (gęsty cirrus + Księżyc) jeszcze nigdy nie fotografowałem. Ustawiłem bin2 z nadzieją, że może kosztem rozdzielczości zbiorę mocniejszy sygnał. Nadzieja okazała się płonna i prezentowane zdjęcie zdecydowanie zaliczam do gorszego sortu, choć obiekt z pewnością interesujący i mało popularny więc z pewną nieśmiałością go pokazuję.

 

APO140 /Atik One 9    Ha 66x300 sek. bin2

1607162228_ObiektDreyeraHa66x300bin2.thumb.jpg.15080d6c06344c6d04e974294b954877.jpg

 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wklejam tu, bo do głównej galerii to się wstydzę. Plejady podczas księżyca z noc 24 i 25 listopada z bardzo dużym gradientem od prawej strony. Bardziej mi zależało na "przymusowym" zapoznaniu się z APT i sprawdzeniem , czy wszystko działa. Dawno nie używałem tego zestawu i jak to bywa zawsze coś. Canon Utility przestało rozpoznawać aparat. Dobrze, że miałem demówkę APT.

Ok. W sumie 3 godziny lightów. Z nocy 25 dużo jaśniejsze tło. Osobne Darki i Biasy (po 30 i 50). Flaty wspólne. ISO 1600. Czasy 180 sekund. W sumie, jestem zadowolony z gawiazdek w kadrze. Prezentuje 95% kadu. Tyle co obciąłem z autosave'a.

Seeing : dodupy

Sprzet: GM8+ TS ED 50/300 (taki ni pies , ni wydra) + TS Flattener 1.0x+  1100D

Guiding:PHD2, ASI120mm, ZWO mini guide scope

 

 

Plejady2.jpg

 

Edytowane przez Sebastianus
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Grzędziel napisał:

Sh2-158 to aktywny rejon gwiazdotwórczy wewnątrz którego znajduje się największa znana protogwiazda o rozmiarach 300 razy większych od naszego Układu Słonecznego.

Zdjęcie naświetliłem wczoraj. Przyznam, że pod tak złym niebem (gęsty cirrus + Księżyc) jeszcze nigdy nie fotografowałem. Ustawiłem bin2 z nadzieją, że może kosztem rozdzielczości zbiorę mocniejszy sygnał. Nadzieja okazała się płonna i prezentowane zdjęcie zdecydowanie zaliczam do gorszego sortu, choć obiekt z pewnością interesujący i mało popularny więc z pewną nieśmiałością go pokazuję.

 

APO140 /Atik One 9    Ha 66x300 sek. bin2

1607162228_ObiektDreyeraHa66x300bin2.thumb.jpg.15080d6c06344c6d04e974294b954877.jpg

 

najgorsze znane mi g.. do opracowania koloru w HSO..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

O, wątek w sam raz dla mnie. W piąteczek wreszcie udało mi się znaleźć czas i jako-tako czyste niebo, choć z przelotnym zachmurzeniem. Rozłożyłem graty na podwórku aby przetestować czy to, co mozolnie zbierałem przez ostatnie miesiące działa poskładane do kupy (głównie guiding i EAF).  Teleskop był obscenicznie rozkolimowany ale było już ciemno i się za to nie brałem. Udało mi się przez półtorej godziny zrobić... coś. Melotte 15, ponieważ była prawie w zenicie i mi drzewa nie zasłaniały :-) Podłubałem w Pixie. Z poczucia przyzwoitości gwiazdy usunąłem , choć w najgorszym prawym dolnym rogu zostały po nich ciapki i wyciąłem prawie 1/3 klatki.

 

Info:

 

  • 22 lights x 300s= 110 minut

  • Teleskop: Skywatcher Maksutov-Newtonian 190mm/1000mm.

  • ZWO ASI 1600MM-PRO -30C

  • Baader Hydrogen Alpha 7nm.

  • Guiding: ZWO ASI 120MM Mini.

  • ZWO EAF.

  • Skywatcher NEQ6 with Rowan belt mod.

  • ASIAir V1.

Wszystko w Pixinsight:

  • Weighted Batch Preprocessing (22 light + 30 dark, 0 flatów- szkoda czasu na flaty do eksperymentów, cosmetic correction)

  • Crop (DUŻY!)

  • Dynamic Background Extraction- ustawienia własne,

  • EZ Decon- ustawienia nieco dostosowane

  • EZ Denoise- ustawienia dostosowane

  • EZSoftStrech- ustawienia default,

  • Starnet++ (prawie dał radę, magia!)

  • EZ HDR, ustawienia lekko dostosowane,

  • Dark structures enhance

  • Krzywe RGBK dla kontrastu

  • EZ Denoise z nieco zredukowanym TGV i mocno zredukowanym MMT,

  • PNG - w celu publikacji i zebrania negatywnych komentarzy.

50817504638_f9ccec6009_o.png

  • Lubię 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze podziękowania dla poprzednich właścicieli:

@kubaman za kamerę, kółko i filtry,

@Kirien za mount, guider, ASI120, opaskę i ASIAir

@alinoe za cheshire, którego nie użyłem tego wieczora ;-)

tiger z astromaniaka za MN190

zp53 z astromaniaka za opaskę

krzysztof_p również z astromaniaka za obejmy do guidera o wartości sentymentalnej (Astrokrak).

ZWO za nowe EAF bo nie znalazłem używanego ;-)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, kubaman said:

to jeszcze popraw kolimację, bo pomimo usunięcia gwiazdek widać, że dół to trójkąty :)

 

Nie widziałeś najgorszego bo wyciąłem ;-) Nie miałem czasu na kolimację a dzień wcześniej przekręcałem wyciąg, zakładałem EAF, majstrowałem przy obejmach a mój syn obudował przy okazji teleskop klockami i innymi gadżetami i okleił naklejkami. Nie spodziewałem się zachowania kolimacji :-)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.