Skocz do zawartości

Gorszy sort czyli strzały próbne, testowe i niedokończone


Grzędziel

Rekomendowane odpowiedzi

Test nr 2. Kolimacja zrobiona "na łące" w 5 minut. Do poprawy pozycja wyciągu- nie jest wycentrowany ze zwierciadłem wtórnym po obracaniu wyciągu i instalacji EAF. 25 x 300s Ha. Po drodze eksperymenty z guidingiem i około godzina na ustawieniach, które nie działały za dobrze. Poza tym kamera w guiderze była trochę luźna ;-) Obróbka w Pixie w 15 minut, dekonwolucja zostawiła sporo artefaktów ale nie miałem czasu na zabawę.

I tak lepiej niż ostatnio. Do trzech razy sztuka.

test2.png

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ponieważ Orion mi się schował za drzewami zacząłem testy. NGC 2239 - pojedyncza klatka Ha 1800 sekund bez kalibracji. Widać ampglow, ale trochę szczegółów też się załapało.

Temperatura matrycy ASI 1600 -19 stopni bez chłodzenia ;-).

 

image.png.b5f6506959e5eba836ef49ab807a5ed5.png

 

 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Grzędziel napisał:

domyślam się, że to Esprit 100

Tak. Dopalam O3 i S2.

Edit. Tak na teraz wygląda Ha. Połączyłem wbrew wszystkim zasadom testowe 120, 300, 600, 1200 i 1800 sekund.

 

Ha_clone.thumb.png.efa8b380ba870be0db88728ca3f5c3b0.png

Edytowane przez apolkowski
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajsze testy długości naświetlania klatek ASI1600MM Pro (matryca chłodzona naturalnie do -19). Obiekt NGC 2239. Filtr Ha ZWO. Pojedyncze klatki 120,300,600, 1200 i 1800 sekund bez kalibracji. Ostatnie zdjęcie to integracja zebranego materiału.

 

image.thumb.png.a17181a51cfd62b881b7b813fd294b1e.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.02.2021 o 15:42, Tayson napisał:

Z wrodzonej ciekawosci zapytam sie co to za test i co ma dowodzic?

Nic nie ma dowodzić. Z wrodzonej ciekawości chciałem zobaczyć jak zmienia się szum i ilość detalu na klatkach o coraz większym czasie naświetlania.

Edytowane przez apolkowski
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda jaka jest wiemy, chciałem zobaczyć ile da radę pochodzić Canon 70 z większym akumulatorem-powerbankiem Newell PB-LPE6 na mrozie -12* Dla ciekawych - po 5 godzinach zaczął sygnalizować koniec miganiem diody. Wycelowałem w M42, ale przy obróbce na górze kadru w 200/2,8 był Płomień i Koń. Ponieważ na forum ostatnio tylko CZERWONE wersje tych mgławic :D z ciekawością obejrzałem je w RGB z niemodowanej lustrzanki. Ciekawe, czy tak widać w b. dużym Newtonie pod ciemnym niebem?

W sumie jakieś 3,5 godziny w klatkach 60 sek (212 x 60,1 sek). Nie przebierałem klatek, przechodził cirrus stąd mgiełka przy jasnych gwiazdach jak sądzę. Podmiejskie SQM 19,9 do 20,1 w zenicie. ISO 800, f4. Prowadzenie Ioptron Sky guider Pro (ten to spokojnie 6 godzin dał radę). Składane w DSS i usuwałem gradient w Fitsworku. Plus histogram.

 

image.thumb.jpeg.be4707e537ab500a95d5b92be41643b2.jpeg

Edytowane przez OBERON RD
literówka
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mirekk napisał:

Niedokończony projekt meduzy z tego roku. Oczywiście zabrakło czasu jak wszystkim. Może będzie, może nie będzie kontynuowany w następnym roku. Zobaczymy. 

 

Bresser 127 Asi 1600MM 2h Ha

 

 

Odblaski na jasnych gwizdach z tej matrycy niczym portal do królestwa niebieskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok 2.5h po 120sec, D5300, StarAdventurer, WhiteCat, l-enhance przy pełni. Processing DSS, SiriL, PS. Generalnie traktuję to jako coś do dokończenia pewnie za rok. Trochę za mało danych, za dużo szumu.

 

PSX_20210201_112833_1600.jpg.405326a65663e431931460087fa36bde.jpg

Edytowane przez spock
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Postanowiłem sprawdzić czy rzeczywiście heksagonalne gwiazdki z mojego Esprita 100ED to efekt mrozu (-20). Wczoraj było tylko około -10 i wydaje mi się, że zniekształcenia są minimalne.

M35 i okolice. W drugiej części nocy seeing się mocno popsuł, więc materiału mało. Wersja LRGB "goła" i z opisem. Klatki po 120m sekund. ASI1600MM Pro.

 

M35_small.thumb.png.fddb7dc9fd494ae5a695705960676547.png

 

 

M35_annotated.thumb.png.f5f2a72727815fa9e9cf308022b704e7.png

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kubaman napisał:

tylko dlaczego taka smoła w tle?

Rzeczywiście mam w miarę ciemne niebo (na granicy 4 i 3, w okolicach 21,75) ale w przypadku tego zdjęcia celowo umieściłem je w wątku próbno - testowym ze względu na ilość materiału.  Zależało mi na sprawdzeniu gwiazdek i taki kadr wydawał się idealny do tego celu. Szum i tło ogarnąłem mniej-więcej. Może dorobię więcej klatek i wtedy pochwalę się tym zdjęciem w oddzielnym wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie w Górach Świętokrzyskich pokazały się gwiazdy. Oczywiście, razem z nimi księżyc niemalże w pełni. Nie mogłem jednak przegapić okazji i po ponad miesiącu wystawiłem sprzęt na podwórko aby trochę pokombinować.

 

Ma to szansę być moim pierwszym kompletnym zdjęciem, aczkolwiek bardzo pośledniej jakości, także z powodu pełni. Potrzeba jeszcze odrobinkę RGB i Ha.

 

NEQ6, SW MN190, ASI1600MMPro.

56 x 300 s, filtr L

Palone przez trzy ostatnie noce.

Po drodze trochę problemów z guidingiem, więc część zdjęć przy błędzie ok ~1,5.

Bez flatów, 30 Dark frames z biblioteczki robione w t=-25, podczas gdy focie M51 na kamerze chłodzonej do -20.

 

Obróbka "bele jak" na laptopie w pracy. DSS, którego nigdy nie używałem z domyślnymi ustawieniami, Siril, którego nie potrafię używać. Aby cokolwiek było widać.

 

01-DSS.jpg

Edytowane przez Herbert West
EDIT: wlepiony bmp zamiast jpg.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.