Skocz do zawartości

Gorszy sort czyli strzały próbne, testowe i niedokończone


Grzędziel

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, OnlyAfc napisał:

Próbny stack i wyciąganie.

tylko 1,5h palenia, bo przyszły chmurwy.

Plan jest na min 5-6h a najlepiej ok 10

Jeśli mogę coś doradzić, to szkoda czasu na palenie gromad otwartych tak długo. Dużo lepiej nie będzie, a ten czas przeznacz na coś innego. A druga uwaga to skróć czasy subekspozycji bo gwiazdy się rozlewają, a fajnie jak w takich ciasnych gromadkach wychodzą jak szpileczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Grzędziel napisał:

Jeśli mogę coś doradzić, to szkoda czasu na palenie gromad otwartych tak długo. Dużo lepiej nie będzie, a ten czas przeznacz na coś innego. A druga uwaga to skróć czasy subekspozycji bo gwiazdy się rozlewają, a fajnie jak w takich ciasnych gromadkach wychodzą jak szpileczki.

dzięki, skorzystam z rady :)

:like:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.10.2021 o 00:27, apolkowski napisał:

Jeśli to z wczoraj, to znaczy, że Nova Cas zeszła z tego świata.

 

Masz rację, nie widać tam Nova Cas 2021. Znaczy się materiał musiał być zbierany przed marcem 2021. Ja wczoraj dokumentowałem Nova Cas i ona ma się stale dobrze. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, diver napisał:

 

Masz rację, nie widać tam Nova Cas 2021. Znaczy się materiał musiał być zbierany przed marcem 2021. Ja wczoraj dokumentowałem Nova Cas i ona ma się stale dobrze. :)

Mam zamiar dziś "strzelić" raz w tamtym kierunku na koniec sesji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.10.2021 o 00:05, OnlyAfc napisał:

Próbny stack i wyciąganie.

tylko 1,5h palenia, bo przyszły chmurwy.

Plan jest na min 5-6h a najlepiej ok 10

 

Gdyby jeszcze napisał, że to "chihoty"... ;)

Jest całkiem nieźle, ale @Grzędziel ma rację. Nie pal aż tak długo. Ja gromadom otwartym poświęcam max 4 godziny i to wystarcza. Chyba, że masz tam jakieś mgławicowe tło które chcesz pokazać, ale wtedy to inna zabawa.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, diver napisał:

Gdyby jeszcze napisał, że to "chihoty"... ;)

Jest całkiem nieźle, ale @Grzędziel ma rację. Nie pal aż tak długo. Ja gromadom otwartym poświęcam max 4 godziny i to wystarcza. Chyba, że masz tam jakieś mgławicowe tło które chcesz pokazać, ale wtedy to inna zabawa.

:like:Będę pamiętać :)

 

Btw. wczoraj się pobawiłem troszkę moim makiem, bo wiedziałem, że pogody będzie na max 2-3h. Podpiąłem stary guider od Wessela z krzywo przyklejoną soczewką, Canona 1100d z noskiem 1,25" i asiair :)

Skala wyszła ciekawa, bo 0,66", no i cieeemno było wyzwanie :P

Próbnie zebrałem 30x60s M76 bez flatów, bo moja flatownica jest za mała a sky flatów nie robiłem, bo to test tylko.

M76-St-cc.thumb.jpg.41beb448923250c834d8dfc06f1ee305.jpg M76_St_cc_Annotated.thumb.jpg.22d690bea24ed09e8a3d367a0961615b.jpg

 

O dziwo gwiazdki wyglądają naprawdę solidnie :glodny: Ciekawostką dla mnie też jest fakt, że mimo focenia przez nosek 1,25", nie ma winiety i matryca aps-c w canonie 1100D jest doświetlona.

 

Powiem też, że na moim HEQ 5 jestem w stanie w miarę długie klatki palić z guidingiem (wczoraj błąd ok 0,5")

Tu przykład M33, klatka 300s:

m33-RGB-session_1-St.thumb.jpg.0b2b002bff82e20ac8baac51d61e0d9e.jpg

i agresywnie wyciągnięta:

m33-RGB-session_1-St-1.thumb.jpg.90df2ce05e005accbebbe72ee7470445.jpg

 

 

Chyba poświęcę więcej czasu na zabawę tą tubą, bo skala baaardzo mi się podoba a i drobnych obiektów sporo na niebie do obfocenia. Jak będzie nocka pogodna najbliższa to postaram się parę godzin materiału zebrać, zobaczyć jak wyjdzie. Na pewno muszę sklecić jakiś odrośnik na szybko, bo wczoraj po 1h już całość była zamglona i był koniec testów.

Edytowane przez OnlyAfc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I kolejna moja fotka leci tutaj.

Po serii sesji zepsutych tiltem po zmianie sprzętu, próbnymi sesjami na ogarnięcie sprzętu i zepsutą sesją po skierowaniu teleskop na inne współrzędne, przyszedł czas na kolejny fuck-up:
1689884391_Pacmanwstepny.thumb.jpg.88938a9685545a738c7d6878212183ac.jpg

 

Co tym razem?

Nie włączyłem chłodzenia w kamerze :zle:

W efekcie mam 1,5h L w 120s i po 24min R, G i B po 240s które są bardziej zaszumione niż być powinny.

Oczywiście to jest dużo za mało i zamierzam tego Pacmana kontynuować, ale czy ostatecznie się te klatki załapią do finalnego stacku - zobaczymy.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak bardzo ja nie lubię obrabiać tego obiektu.

Wydaje się łatwy, ale potem jak się w niego zagłębiasz, to coraz większy bałagan wychodzi.

Chyba po IC 1396 to najbardziej wnerwiający obiekt do obróbki. 5h materiału a wygląda jak jednoklatkowiec. Chyba trzeba dopalić jeszcze drugie tyle Ha.

Soul_Nebula-lpc-cbg-St.thumb.jpg.2e669800672bd03a8547a7af9ade8ae7.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana koncepcji naświetlania więc wcześniejsze 10h materiału poleciało do kosza.
Ale co najważniejsze to ampglow pokonany ! Przeczytałem gdzieś wzmiankę na Cloudynights, aby spróbować zmienić sterowniki z Asi Camera 1 (ASCOM) na Asi Camera 2 i działa !
Ha i O3 już zebrane. Działam dalej :sterb003:

Ha 45x10 minut
SpaceCat + ASI183mono 

ic1805.thumb.jpg.708069c3ac8ec5c4557c5d8c6fabd3ce.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.