Skocz do zawartości

Gorszy sort czyli strzały próbne, testowe i niedokończone


Grzędziel

Rekomendowane odpowiedzi

Przepraszam, że post pod postem, ale usiadłem na spokojnie w dzień i podszedłem do obróbki jeszcze raz. Myślę, że zauważycie różnice :)
2x więcej materiału i byłym mega zadowolony. Oprócz tego muszę poćwiczyć tworzenie lepszej maski na gwiazdy i ogarnąć jak poprawnie zrobić masterdarka i go odjąć bo nadal coś jest z tym nie tak.
Obróbka tylko w Pix. Mozaika kusi :)
Veil.thumb.jpg.c72ef7554d7fe56e503c7b951a0c8263.jpg

Edytowane przez tex88
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy balkonowe - byłem dosyć sceptyczny do idei fotografowania z balkonu północnego, nawet w SHO, ale trzeba było spróbować (mam dwa, jeden na południe - wąski wycinek pomiędzy blokami, ale sprawdza się do planet, Księżyca i LI; oraz drugi - na północ - polarna, wiadomo, ale także lampy na wysokości mojego 2-go piętra).

 

Niebo paskudne - mało przejrzyste, z przewalającymi się chmurami dodatkowo potęgującymi LP. Jak wspomniałem już światła uliczne centralnie na wprost balkonu, a nadto bloki i radosne rozświetlenie okolicy czym popadnie przez sąsiadów.

 

Założyłem, że posiadane filtry Astronomika 12 nm na nic się tutaj nie zdadzą, dlatego wziąłem na testy Baadera 6 nm. Warunki nie pozwoliły na zebranie sensownego materiału + dziwna sprawa, nie zdjął się ampglow. Może za mało darków?!?

 

Setup: TS APO 65q; ASI 294 MC Pro; HEQ5 Pro belt mod; pier made by Pe-Ka

Akwizycja: 6x300 sek (30 minut materiału); gain: 120

 

Zdjęcie wyciągnięte za uszy - rozłożone starnetem; wyostrzone (przeostrzone biorąc pod uwagę mizerną ilość materiału); kilka zabaw i złożone spowrotem

Image28.png.ef79c7ee90f6061b2877154cf3a3910b.png

 

Surowy stack:

light_BINNING_1_integration_L_DBE.png.169030a348e1c3e7fbb494e3447070d1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy nocny test Samyanga 135mm. Czasu niestety miałem mało, więc nawet nie wyjechałem pod ciemniejsze niebo. Wyjechałem tylko na obrzeża miasta i chwilę po 23 się rozstawiłem. Na test wybrałem melotte 20. Choć Perseusz był dosyć nisko nad horyzontem i tak ta gromada wydała mi się być dobrym obiektem na test. Jak wyszło?

Canon m50 + Samyang 135mm powieszone na SWSA

30x60s, F2, ISO 800, dosyć duży crop na gromadę

 

Autosave001_po_siril_v2.jpg

Edytowane przez Stachu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jakiś czas temu przez przypadek zrobiłem kilka darków z iso 6400, więc pomyślałem, dlaczego by nie spróbować dual narrowband na iso 6400.

Na koniec sesji zbierania "Serca" skierowałem telep na "Bańkę", aby zobaczyć jak w ogóle będzie się prezentować w skali obecnego setupu. 

Wyszło ciekawie, choć nie mam odniesienia za wiele, aby porównać kwestię iso. 

NGC_7635v2.thumb.png.62d757096c59931650881d0269dc8c91.png

 

Resize jakieś 50%

L: 6x300sek + tyle samo darków. 

W każdym razie Stellarium nie pokazuje tyle wodoru nad "Bańką". A i Nova się załapała. 

 

Chyba wrócę w ten rejon. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Łukasz Czerwiński napisał:

Jakiś czas temu przez przypadek zrobiłem kilka darków z iso 6400, więc pomyślałem, dlaczego by nie spróbować dual narrowband na iso 6400.

Na koniec sesji zbierania "Serca" skierowałem telep na "Bańkę", aby zobaczyć jak w ogóle będzie się prezentować w skali obecnego setupu. 

Wyszło ciekawie, choć nie mam odniesienia za wiele, aby porównać kwestię iso. 

NGC_7635v2.thumb.png.62d757096c59931650881d0269dc8c91.png

 

Resize jakieś 50%

L: 6x300sek + tyle samo darków. 

W każdym razie Stellarium nie pokazuje tyle wodoru nad "Bańką". A i Nova się załapała. 

 

Chyba wrócę w ten rejon. 

Polecam zrobic lepsze rozeznanie tego rejonu. Zdecydowanie zle wykadrowales.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IC 1396 - 11h materiału, 3 noce zbierania klatek RGB i taki efekt:

received_250627476885507.thumb.jpeg.195c6d9e1283c00e80a08a127383fd39.jpeg

Technikalia:

165x240s

ISO 800

Canon 1000D 

TS Photoline 70/420 + flattener 0,79x

Ciężko mi się pracuje z materiałem, gdzie jest mrowie gwiazd, albo robi się kaszanka na gwiazdach, albo na mgławicy. 

Daje w tym temacie, bo uznaje jako niedokończone. Chciałbym jeszcze przynajmniej kilka godzin wodoru dopalić. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, OnlyAfc napisał:

Ciężko mi się pracuje z materiałem, gdzie jest mrowie gwiazd, albo robi się kaszanka na gwiazdach, albo na mgławicy. 

Daje w tym temacie, bo uznaje jako niedokończone. Chciałbym jeszcze przynajmniej kilka godzin wodoru dopalić. 

Jak obrabiasz w sirilu to po rejestracji masz wykres ostrości od klatek i można mu ustawić żeby stackował tylko te ostrzejsze, powinno pomóc.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Zlew napisał:

A to się da w jakiś sposób wpleść w automat? Bo przyznam, że jestem leniwą bułą, i Sirila używam w sumie wyłącznie za pomocą skryptów. 

Chyba jak robisz skryptem to tworzy ci katalog "processed" czy jakoś tak, i tam masz sekwencje przed stackowaniem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, BogdanS napisał:

Jak obrabiasz w sirilu to po rejestracji masz wykres ostrości od klatek i można mu ustawić żeby stackował tylko te ostrzejsze, powinno pomóc.

To samo mam w APP. Miałem zebranych 180 klatek z czego zestackowałem tylko 165, posegregowanych po ostrości własnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, OnlyAfc napisał:

IC 1396 - 11h materiału, 3 noce zbierania klatek RGB i taki efekt:

received_250627476885507.thumb.jpeg.195c6d9e1283c00e80a08a127383fd39.jpeg

Technikalia:

165x240s

ISO 800

Canon 1000D 

TS Photoline 70/420 + flattener 0,79x

Ciężko mi się pracuje z materiałem, gdzie jest mrowie gwiazd, albo robi się kaszanka na gwiazdach, albo na mgławicy. 

Daje w tym temacie, bo uznaje jako niedokończone. Chciałbym jeszcze przynajmniej kilka godzin wodoru dopalić. 

Te duże rozlane gwiazdy będą przeszkadzać gdyby ogarniać to Starnetem. Swoją drogą gwiazdki dobrze byłoby nieco zmniejszyć aby tak nie dominowały na zdjęciu.

 

Tak mi wyszło po odjęciu gwiazd:

received_250627476885507.jpeg.66549047024b4506afd082bd9c7cfd19_a.thumb.jpeg.496d3d8f4939da2eeeea5a61a353c7b0.jpeg

 

A tak po zmniejszeniu gwiazd na masce z gwiazdami (też wygenerowanej w Starnecie) i ponownym złożeniu:

Image05.thumb.jpeg.d1fafcbd4493208b5aebfb5b20de44e1.jpeg

 

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

To i ja wrzucę swój gorszy sort, a raczej foto testowe. Miało być zrobione całkowicie z wykorzystaniem tylko oprogramowania Oper Source, ale ostatecznie na SiriL poległem i musiałem skorzystać z Pix.

Akwizycja Ekos, kalibracja + stackowanie ASTAP, postprocessing Pix

ED80/HEQ5/QHY9

Warszawa

Ha 34x10m

OIII 16x15m

 

CED 182B.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.