Skocz do zawartości

Gorszy sort czyli strzały próbne, testowe i niedokończone


Grzędziel

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwsza zdalna sesja, pierwszy raz z CCDkiem i autofocusem, pierwszy raz po tuningu montażu. Wiele pierwszych razy. Bez kalibracji, stack na szybko w sirilu po krzywej i fitsliberatorze bo nic nie mam na laptopie :)

 

piękna noc bo spałem :)

 

16 x 600 sek bin1

r_heart_stacked (1).jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem lunetkę na OAGa i cały mój setup się posypał...

Bo co się okazało - OAG wprowadził tilt (dlatego gwiazdy w dole obrzydliwe), dodatkowo zmienił mi balans tuby i w efekcie w zenicie montaż nie radził sobie z guidowaniem w DEC (nie napinał teleskop przekładni), a na koniec wyładował mi się akumulator w samochodzie...

W efekcie powstało coś takiego - zabójcze 30min luminacji i po 10min w RGB

ryba.thumb.jpg.6e51d28edaea585fb092ae10e652cc7c.jpg

 

Niech idzie w świat, nie będę tego materiału kontynuował, wszystko do roboty od początku.

Edytowane przez Patryk Sokol
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jako, że temat tego wątku to "strzały próbne, testowe i niedokończone", to myślę że ten obrazek pasuje tu idealnie ;)

Ogólnie jest to efekt "zupy na winie" - czyli wrzucam do zupy co się nawinie ;) - przy okazji nauki PixInsight z filmików Adama Blocka :) 

 

Na tapetę poszły ostatnio przeze mnie zbierane dane okolic NGC 6823. Jest to materiał zdecydowanie niekompletny, zbierany w krótkie, ciepłe letnie noce (niechłodzony Canon 450d lubi to ;) ) - przy okazji ustawiania nowego setupu i odległości flattenera. Połowa materiału to też pierwsza próba okiełznania chłodzonej astrokamery i odpowiednich czasów naświetlania. 

 

Sama obróbka też była eksperymentem, bo nudząc się dzisiaj postanowiłem wykorzystać materiał zebrany DSLR. Jako że wynik był taki sobie, dodałem do niego Ha z Asi jako luminancje. Potem, z ciekawości złożyłem sobie obraz HOO z odrobiny danych które miałem zebrane kamerą mono (wykorzystując do tego "tymczasowe" integracje które robiłem sobie żeby zobaczyć jaki jest efekt danej nocy - czyt. zrobione byle jak ;) ). Na koniec, połączyłem pixel math-em oba obrazy :) Istny kogel-mogel - wszystko w innej skali - czyli jak tytuł tego wątku prawi: "strzały próbne, testowe i niedokończone"

 

Parę technicznych detali:

 

Sprzęt:

Teleskop: WO ZenithStar 73 III

Montaż: HEQ-5

Kamera: Canon 450D mod + ZWO ASI 2600 MM

Filtry:

        Canon - Optolong l-eXtreme, (2" sprawdzany przez @dobrychemik - może ktoś chce kupić? :P)

        ASI2600 - Ha, OIII (oba od ZWO) 

 

Lokalizacja: Balkon na obrzeżach Szczecina, Bortle 5

Dane:

         Canon - 47x300s + Dark + Flat + DarkFlat + Bias (Traktowany jako obraz RGB, nie rozbijałem na Ha i OIII)

         ASI2600 -

                          Ha - 47x360s + 25x300s + 30x180s  + MasterDark + Flat + DarkFlat + MasterBias (w przybliżeniu, bo część klatek została odrzucona, ale nie wiem ile)

                          OIII- 20x180s + 83x300s  + MasterDark + Flat + DarkFlat + MasterBias (zakładałbym że 83x300s da już coś wyciągnąć, ale widać w tym obiekcie tlenu jest tyle co kot napłakał)

            

Ogólnie, zaskoczony jestem, że cokolwiek z tego wyszło :) i jak tylko będę mógł, dopalam więcej materiału / robię lepszą obróbkę

 

 

769109862_HOOHaRGB.thumb.jpg.070bd3978ce662e0fef1cb537374b4ba.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pewną nieśmiałością to trudnego tematu się przymierzam: HFG-1 i Abell 6. Na razie testowo tlen 13x600 sek.  z miasta i przy Księżycu w 3 kwadrze. Szum straszny, trzeba będzie wiele godzin palić. Liczę, że z ciemniejszego nieba wyjdzie lepiej

 

APO 102Q f/5.1;   Atik 383

1356101596_210928Abell6iHFG-1OIII13x600SET4.thumb.jpg.9e47bf19d127833e03f3ca9b9dcd1ebe.jpg

 

Edytowane przez Grzędziel
  • Lubię 5
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NGC 7635, sesja z Warszawy, dość sporo materiału, a wychodzi jakieś takie nie wiadomo co, nie umiem złożyć tego materiału. Jakieś takie rzygi pawiana...

Ha 55x10m

OIII 76x10m

 

Dodaję stacki Ha i OIII, @_Spirit_ na pewno będzie chciał się pożywić :) 

 

https://drive.google.com/file/d/1FPq2rlZXBqVJpahMQrqhePWTCT05Nbct/view?usp=sharing

 

NGC 7635.jpg

Edytowane przez isset
  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.