Skocz do zawartości
  • 0

Jaki sprzęt wybrać na pierwszy teleskop


Jarosław Pera

Pytanie

Witam wszystkich. Jestem tu nowy i chce kupić córce teleskop, małej córce ale też jestem sam bardzo ciekawy co tam się kryje w oddali. Mam na oku Sky Watcher BK1145EQ1 lub Sky Watcher BK1149EQ1. I tu pytanie do kolegów którzy są specjalistami w tej dziedzinie który wybrać. Dodam że mieszkam na wsi, okno, balkon i taras do dyspozycji także miejsce nie ma żadnych ograniczeń. Jeżeli chodzi o oświetlenie to jest tu ciemno a nawet b.ciemno. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Newton 114 mm nie rzuci na kolana ani Ciebie ani tym bardziej dziecka. Nastaw się na obserwacje Księżyca bo tylko ten temat jest w stanie zrobić na dziecku wrażenie przy ograniczonym budżecie, a tutaj najodpowiedniejszy będzie refraktorek od 70mm wzwyż i to nie jakiś światłosilny 400 czy 500 mm ogniskowej z którą trzeba potem walczyć dziadowskimi soczewkami Barlowa x3, ale z dłuższą ogniskową dającą już na wejściu większe powiększenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2
2 minuty temu, Jarosław Pera napisał:

To co polecacie za ok 500zl, chyba że ma ktoś coś ciekawego na sprzedaż.

EQ1 to coś, co nie nadaje się do niczego. Sprzedaż takiego montażu powinien być karalny ;-). Ta tuba nie nadaje się na ten montaż.

Ile lat ma Córa, to pierwsze, a drugie, to jakie masz niebo tam, gdzie będziesz prowadzić obserwacje? Czy widzisz Drogę Mleczną?

Skąd będziesz prowadzić obserwacje? Z balkonu, ogródka, miasto, wieś, masz jasne czy ciemne niebo, latarnie czy ich brak? To ważne informacje...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, Jarosław Pera napisał:

To co polecacie za ok 500zl, chyba że ma ktoś coś ciekawego na sprzedaż.

Kompas już polecił. Używany Skylux za 250 zł, schowaj głęboko te wszystkie okulary i soczewki które są w zestawie i za drugie 250 kup ze 2 sensowne okulary i uczciwego Barlowa. To jest całkiem przyzwoity refraktorek pod warunkiem że się użyje sensownych okularów - do wizualnych obserwacji Księżyca nie trzeba na początek nic więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam Mam podobny refraktorek, chciałbym jednak coś większego. Wiem, że najlepsza do 2000zł byłaby Synta 8 ale mimo wszystko i padłem się na refraktor. Co kupić aby mieć obraz niewiele gorszy od takiej Synta? Nie zależy mi na super powiększeniach A raczej na ostrości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
57 minut temu, Dziąsło napisał:

Witam Mam podobny refraktorek, chciałbym jednak coś większego. Wiem, że najlepsza do 2000zł byłaby Synta 8 ale mimo wszystko i padłem się na refraktor. Co kupić aby mieć obraz niewiele gorszy od takiej Synta? Nie zależy mi na super powiększeniach A raczej na ostrości.

Nie bardzo rozumiem co masz na myśli mówiąc że zależy Ci na ostrości. 

Jak optyka i okular jest bez wad i powiększenie odpowiednie do panujących warunków i rodzaju obiektu to czy będzie to synta, refraktor czy też Mak ostry obraz będzie w każdym z nich. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.