Skocz do zawartości

ED80 z pająkiem, L-enhance przy Księżycu, Koń i Płomień


sidiouss

Rekomendowane odpowiedzi

A pokaż cropa z surowych klatek. Tutaj widać sporą przewagę przy pająku, ale obróbka nigdy nie daje pewności.

Natomiast pytanie co się dzieje ze szczegółem obrazu (nie gwiazd). Spajki na pewno negatywnie na to wpływają, bo nie tylko gwiazdy rozlewają się po kreskach ale każda cząstka zdjęcia także. Pytanie czy tą różnicę w detalu da się jakkolwiek zauważyć (seeing itp robi dużo większe spustoszenie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, MateuszW napisał:

Spajki na pewno negatywnie na to wpływają, bo nie tylko gwiazdy rozlewają się po kreskach ale każda cząstka zdjęcia także.

Może mniejsza średnica pająka pogodziła by pewne kwestie związane z utratą jakości a likwidacją halo ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, MateuszW napisał:

A pokaż cropa z surowych klatek. Tutaj widać sporą przewagę przy pająku, ale obróbka nigdy nie daje pewności.

Natomiast pytanie co się dzieje ze szczegółem obrazu (nie gwiazd). Spajki na pewno negatywnie na to wpływają, bo nie tylko gwiazdy rozlewają się po kreskach ale każda cząstka zdjęcia także. Pytanie czy tą różnicę w detalu da się jakkolwiek zauważyć (seeing itp robi dużo większe spustoszenie).

Kurdę, zrobiłem gifa, ale nie umiem go osadzić na forum...

 

1a.jpg

1b.jpg

Edytowane przez sidiouss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też probowalem z balkonu ale niestety bez filtra nic nie wyszło, wiec jeśli to jest  z centrum miasta... to coraz bardziej podoba mi się ten filtr.:D

 

Ale co do spajków, ten w centrum kadru jest aż za bardzo idealny jakby narysowany- ten mi się nie podoba.

Screenshot_20191211-142420.png.037f143db568b87fa3456acfa1ee8d5e.png

 

Za to ten na brzegu jest delikatniejszy i ten jest super.Screenshot_20191211-142433.png.751433aa364a71459eb592c8fbb923e2.png

Czy te kolory i kształt gwiazd to kwestia filtra? Czy coś z korektorem jest nie tak?

 

Pozdrawiam

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, sidiouss napisał:

Dołączyłem gify w zipie :)

Gify niepotrzebne, wystarczy otworzyć zdjęcia w nowych kartach i ctrl+page_up/page_down :) 

Niemniej teraz już świetnie widać różnicę! Jest faktycznie duża zmiana. Tylko wydaje mi się, że wersja bez spajka jest ciut mniej ostra, choć to dużo nie powinno zmienić w temacie werdyktu.

4 minuty temu, mirek01 napisał:

Ale co do spajków, ten w centrum kadru jest aż za bardzo idealny jakby narysowany- ten mi się nie podoba.

Ale tak właśnie wyglądają spajki z dobrej optyki - popatrz sobie jakie idealne rysują newtony ASA :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i widać wyraźnie, że więcej sygnału jest na wersji bez pająka. Czar prysł ;)

Bardziej podoba mi się mimo wszystko Alnitak bez pająka, wygląda bardziej naturalnie. To jest jasna gwiazda i ma świecić, nie rozlewa się przesadnie więc jest jak dla mnie ok. Spajki wyglądają tu nienaturalnie i halo, które jest mimo pająka, wypada tu dużo gorzej. Widać wyraźnie niebieski okrąg i gdzie się kończy, w wersji bez pająka gwiazda im dalej środka - stopniowo przygasa (tu mówię o stacku) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Maetrik napisał:

Najlepiej jednej, tej samej nocy by warunki były te same np po 10-20 klatek z i bez. 

Niestety na moim balkonie mam tylko ~3-4h okienko widoczności na dany obiekt, mniej więcej od 10 do 40-50 stopni nad horyzontem :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, sidiouss napisał:

Dobrze prawisz, najlepiej zrobić test w dwie bezksiężycowe noce w możliwie podobnych warunkach :)

Jedna noc i po jednej klatce z i bez nitek. Niczego nie ruszasz tylko ściągasz nitki :) Ostrość, seeing, jakość nieba itp będą takie same. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, MateuszW napisał:

Jedna noc i po jednej klatce z i bez nitek. Niczego nie ruszasz tylko ściągasz nitki :) Ostrość, seeing, jakość nieba itp będą takie same. 

Tak zrobię :) Zastanawiam się jak taki Samyang 135 mm na pełnej dziurze zachowa się z takimi nitkami ;) Trzeba potestować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.