Skocz do zawartości

Niska jasność Betelgezy?


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję. I oczywiście kradnę, dam do wydruku, bo na to możnaby patrzeć godzinami. Niepokoi mnie tylko malejąca oś o-iksów. Nieprzyzwyczajona jestem :D Ale spoczko, ważne, że diagram czytelny i wiele wyjaśnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bellatrix napisał:

 gwiazda u swych początków należała do typu widmowego O ?

Ocenia się, że gwiazda ta ma obecnie masę równą 15–20 mas Słońca. Rozpoczęła życie jako błękitna, gorąca gwiazda typu widmowego O około 8–8,5 miliona lat temu. Początkowo miała masę ocenianą na 20 mas Słońca,ale od czasu przekształcenia w czerwonego nadolbrzyma traci masę w dużym tempie przez potężny wiatr gwiazdowy ;)

Widmo gwiazd.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku swojego istnienia,tak wyglądała gwiazda Betelgeza, Była błękitną jasną i bardzo gorąca gwiazdą o temperaturze około 30 000 Kelvinów :blink: Gwiazdy typu widmowego O to gwiazdy o dużej ilości zawartości helu. Takie gwiazdy istnieją około 10 milionów lat, szybko kończą swoje życie wybuchając jako w Supernową :D

Blękinta gwiazda typu O.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dja.obserwator napisał:

Na początku swojego istnienia,tak wyglądała gwiazda Betelgeza, Była błękitną jasną i bardzo gorąca gwiazdą o temperaturze około 30 000 Kelvinów :blink: Gwiazdy typu widmowego O to gwiazdy o dużej ilości zawartości helu. Takie gwiazdy istnieją około 10 milionów lat, szybko kończą swoje życie wybuchając jako w Supernową :D

Blękinta gwiazda typu O.png

Jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić, słońce jest tak jasne, że nie można na nie patrzeć, a betelgeza jest 100000 razy jaśniejsza od naszej gwiazdy. 

Czyli jak bym stał do niej tyłem to bym stracił wzrok. 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30.000 bardzo dużo. Choć są takie gwiazdy, np. błękitne podkarły typu widmowego sdO (chyba od subdwarws) i one są jeszcze gorętsze. Przykładem jest gwiazda oznaczona numerem katalogowym HD 49798, której temperatura powierzchni wynosi ok. 47.500 K. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Bellatrix napisał:

 Niepokoi mnie tylko malejąca oś o-iksów. Nieprzyzwyczajona jestem :D 

Zamień temperaturę na długość fali maksimum rozkładu Plancka dla ciała o tej temperaturze, i będzie rosnąca ;)

Wiesz, czerwony to długie fale, niebieski to krótkie... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej niepokojące odnośnie Betelgezy jest to, że raczej nie dożyjemy jej wielkiego występu. Jaka szkoda.

Drugi spektakularny show, z mojego punktu widzenia w bardzo niewłaściwym czasie, to kolizja Drogi Mlecznej z Andromedą. Tu dodatkowym problemem jest jeszcze wyjątkowo niesprzyjająca skala czasowa zjawiska.

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawą sprawą są kolory gwiazd. 

Młode gorące są niebieskie. W miarę upływu życia ich barwa bieleje by później przez żółtą przejść do pomarańczowej czy nawet czerwonej. 

To zdaje się moja 12letnia siostrzenica bawiąc się w święta SkySafari zadawała pytania o te barwy. Otóż według niej to te czerwone i pomarańczowe powinny być gorące a niebieskie zimne. To w zasadzie dość logiczne. Wszak niebieski kolor uznajemy za ten zimny a czerwony za gorący... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uczę małe dzieci w szkole podstawowej i wyjaśniam im tą temperaturę przyrównując do węgla: gdy bardzo gorący, to jest niemal biały. A jak stygnie, to stopniowo staje się żółty, pomarańczowy, aż do ciemnoczerownego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nadal informujemy o ostatnim niezwykłym zmniejszeniu jasności czerwonego nadolbrzyma Betelgeuse (alfa Ori) zgłoszonego wcześniej w ATel # 13341 i ATel # 13365. Cały czas wykonujemy fotometrię pasma V, TiO oraz bliskiej podczerwieni gwiazdy. Od naszego ostatniego raportu, Betelgeuse stopniowo zmniejsza jasność. Nasza najnowsza fotometria wskazuje: V = +1,494 mag i 1,506 mag. Jest to o ponad ~ 0,2 mag mniejsza jasność niż wcześniej zgłoszono w ATel # 13365 z 22.25 UT z grudnia 2019. Jednak w ciągu ostatniego tygodnia spadek jasności gwiazdy może spowalniać.

http://www.astronomerstelegram.org/?read=13410

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Paether Zgadza się! 22.01. miałem kolejną okazję ocenić jasność Betelgezy i... jakby znów pociemniała. Jej blask spadł do 1.5 mag. - jest tylko o ułamek jaśniejsza od Bellatrix. Mam też wrażenie, że nabrała głębszej czerwieni w barwie. Czystego nieba! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.