Skocz do zawartości

Niska jasność Betelgezy?


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Winter napisał:

@dja.obserwator Możesz w dwóch zdaniach opisywać co jest niesamowitego w wykresach ? Umiem odczytać wartości, ale chyba nie czuję tematu :p

Ogółem te wykresy pokazują jasność gwiazdy w czasie. Im niżej jest punkt tym gwiazda była ciemniejsza. 
Widzę jedynie taki problem, że @dja.obserwator używa tylko wykresów z obserwacjami wizualnymi, a dla osób niezaznajomionych z fotometrią gwiazd, szczególnie gołym okiem (i przy takim boomie na obserwacje Betelgezy jak teraz, gdzie dokładność drastycznie spada przez nowików), przydałoby się dawać wykres w filtrze V, gdzie dane w AAVSO są o wiele dokładniejsze ;) 
Pozwoliłoby to też na lepsze pokazanie zachowania gwiazdy, bo pomiarów nie jest tak "nasrane" :Pimage.thumb.png.482fdfb4890793eb277bcee92b01be13.png

@Winter, jak chcesz zobaczyć jak to działa w praktyce zobacz tu 

 

Edytowane przez ANowak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem okazję dziś (16.01.) popatrzeć na Betelgezę z ciemnego miejsca i oceniam ją między 1.4 a 1.5 mag. Mam wrażenie jakby ciut (w granicach 0.1 mag.) pojaśniała w porównaniu do pierwszych dni roku. Może już zaczyna się przewidywany na luty powrót do "normalnego" blasku...? Przy okazji polecam najnowszy odcinek filmowego kalendarza astronomicznego poświęcony fenomenowi Betelgezy. Pozdrawiam i czystego nieba! :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogłem sobie odpuścić żeby nie uwiecznić tego zjawiska :) Mam trochę niezłej pogody (a zapowiada się jeszcze lepiej przez weekend) więc sprawdziłem co tam widać w okolicy. Na pierwszy rzut oka Betelgeza wydała się nawet ciemniejsza od Bellatrix, ale więcej skupienia i z biegiem czasu to wrażenie minęło ;)

 

orion.jpg

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Paether napisał:

Na pierwszy rzut oka Betelgeza wydała się nawet ciemniejsza od Bellatrix, ale więcej skupienia i z biegiem czasu to wrażenie minęło ;)

 

Zgadza się! Przez początkowy czas obserwacji 16.01. też miałem wrażenie, że nawet Bellatrix jest jaśniejsza, ale z upływem czasu oczy przyzwyczaiły się do ciemności na dobre i... jednak nie ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Alice napisał:

Bo zaraz ktoś pomyśli, że to pełnoskalowy model całej gwiazdy, czyli że inne gwiazdy mają takie ogromne granule wielkości całej gwiazdy prawie.

I dobrze pomyśli ;) Gwiazdy tego typu mają właśnie "granule" tej wielkości.

 

Artykuł źródłowy tego filmiku: Global 3D radiation-hydrodynamics models of AGB stars

 

 

Cytat

Huge convective cells can span 90 degrees or more in the cross sections, which is in line with extrapolations by Schwarzschild (1975) from solar granulation.


(Oczywiście karły jak Słońce mają dobrze nam znane małe komórki, jakieś ~4 mln na całej powierzchni).

Edytowane przez WielkiAtraktor
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, WielkiAtraktor napisał:

I dobrze pomyśli ;) Gwiazdy tego typu mają właśnie "granule" tej wielkości.

Dokładnie. Oglądałem film poświęcony właśnie Betelgeuse. Wyrasta z niej taki olbrzymi pęcherz, przez co wygląda jak bałwanka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Bellatrix napisał:

A ciekawe czy coś się stanie z tą gwiazdą... Byłoby mi szkoda, jakby się rozpadła :(

Z takiej gwiazdy o dużej masie,po eksplozji w Supernową,po zapadnięciu się gwiazdy może powstać nawet masywna czarna dziura :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Bellatrix napisał:

Pytanie może lekko kompromitujące, ale wolę je zadać niż udawać, że wiem: słuchajcie kochani, czy każda gwiazda u swych początków należała do typu widmowego O ?

Małe gwiazdy nie. Z uwagi na małą masę od samego początku ledwo się żarzą i przez dziesiątki/setki miliardów lat będą pomarańczowymi lub czerwonymi kurduplami.

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.