Skocz do zawartości

Niska jasność Betelgezy?


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

Co prawda nie mierzę jasności, ale już same wizualne oględziny wraz z porównaniem do wspomnień z zeszłej zimy, wprowadzają w niepokój. Gamma i alpha Ori wyglądają na gwiazdy o zbliżonej jasności. Co więcej, alpha - z racji na swój czerwony kolor wydaje się bardziej wygasła. Ciekawe co z tego będzie. Mam nadzieję, że to tylko chwilowe fluktuacje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Bellatrix napisał:

Mam nadzieję, że to tylko chwilowe fluktuacje. 

A ja mam nadzieję, że wręcz przeciwnie. Im bardziej nietypowo zachowuje się gwiazda, tym lepiej nie tylko dla astronomów zawodowych, ale i dla amatorów. Betelgezo, giń!

Przy okazji Bellatrix by awansowała na wyższą pozycję w Orionie ;)

 

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, TomaszP1977 napisał:

Czytanie tego wątku przypomina oglądanie transmisji walki Gołoty na Polsacie. Czas trwania wydarzenia: 30 sekund. Wypowiedzi ekspertów i reklamy: 2 godziny. Na razie wypowiadają się eksperci. Reklam jeszcze nie było. Czekamy na wybuch. Kto skoczy po piwo?

Albo wypowiedzi przed zbliżającym się występem naszych piłkarzy na mundialu. 

 

Tyle, że na wydarzenia sportowe długo czekać nie musimy, a w przypadku Betelgezy - nie dość, że nie znamy dnia/tysiąclecia ani godziny.:ermm:, to już po otrzymaniu fotonow z jej wybuchu - wielki spektakl gwarantowany!:excl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, PiotrTheUniverse napisał:

to już po otrzymaniu fotonow z jej wybuchu - wielki spektakl gwarantowany!

Lepiej! Kilka godzin wcześniej wykryjemy neutrina, jak w przypadku supernowej 1987A. Czyli jeśli będzie to w zimową noc, każdy śledzący astrotelegramy zdąży wyjść z leżakiem i lornetką na zewnątrz.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Paether napisał:

Dokładnie! Niech wreszcie wybucha i będzie spokój ^_^

Ja tak nie powiedziałam, że niech wybucha! Miałam na myśli chwilowość tych "odchyleń" i że niedługo jasność powróci do normy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, WielkiAtraktor napisał:

Lepiej! Kilka godzin wcześniej wykryjemy neutrina, jak w przypadku supernowej 1987A. Czyli jeśli będzie to w zimową noc, każdy śledzący astrotelegramy zdąży wyjść z leżakiem i lornetką na zewnątrz.

To będzie zarwana noc - jakby żonie miało urodzić się dziecko. Zwłaszcza, jeśli okaże się, iż pochmurno w promieniu 300 km:D; lub gwiazda pod horyzontem w promieniu 4000km:g: 

Edytowane przez PiotrTheUniverse
  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Darek_B napisał:

A znając nasze szczęście wybuch będzie w czerwcu i nawet za dnia nic nie zauważymy.

Gdyby Betelgeza wybuchła jako supernowa, to w maksimum blasku miałaby jasność rzędu -10mag lub nawet nieco większą i w dzień byłoby ją widać bez najmniejszego problemu. Pół roku po wybuchu jej jasność ciągle wynosiłaby coś koło -5mag. Tak więc nie ma strachu - bez względu na to, kiedy wybuchnie, będziemy mieć duuużo czasu, żeby to zaobserwować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Piotrek Guzik napisał:

Gdyby Betelgeza wybuchła jako supernowa, to w maksimum blasku miałaby jasność rzędu -10mag lub nawet nieco większą i w dzień byłoby ją widać bez najmniejszego problemu. Pół roku po wybuchu jej jasność ciągle wynosiłaby coś koło -5mag. Tak więc nie ma strachu - bez względu na to, kiedy wybuchnie, będziemy mieć duuużo czasu, żeby to zaobserwować.

Przy polskiej pogodzie nie był bym tego pewien :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Paether napisał:

Bez obaw. Najpiękniejszy gwiazdozbiór na niebie ucierpi dopiero przy wybuchu Antaresa ^_^ 

 

 

Mówisz o tym czymś trójgraniastym, psującym wiosenne niebo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Bellatrix napisał:

A tą pozostałość po Betelgezie będzie widać, czy to będziej już zbyt ciemne i niewidoczne ?

Zapewne słabnąć będzie stopniowo przez kolejne lata, a kiedyś będzie to ciekawy, lornetkowy obiekt mgławicowy - skoro jest znacznie bliżej od Mgławicy Kraba? Pytanie tylko, kto wtedy będzie pamiętał, co to lornetka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.