Skocz do zawartości

Niska jasność Betelgezy?


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Bellatrix

Tu się nie ma co śmiać. Mnie już dawno temu Admin wybił z głowy stosowanie w opisach naukowych określeń "pewnikowych" typu "napewno" "zapewne" "z pewnością" etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Bellatrix napisał:

"Zapewne"? Nie mamy pojęcia jak, więc co najwyżej "możliwe" albo "prawdopodobnie"... 

Hmmm, ale słowo "zapewne" nie oznacza "na pewno", tylko właśnie "prawdopodobnie", wyraża przypuszczenie. :)
https://sjp.pwn.pl/slowniki/zapewne.html

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Bellatrix napisał:

Tu się nie ma co śmiać. Mnie już dawno temu Admin wybił z głowy stosowanie w opisach naukowych określeń "pewnikowych" typu "napewno" "zapewne" "z pewnością" etc.

Po pierwsze: nie śmieję się, lecz szeroko uśmiecham :D Po drugie: jak słusznie zauważył kolega @dziki_rysio_997 - wyraz "zapewne" ma kilkadziesiąt synonimów, których znaczenie wynika z kontekstu wypowiedzi; najczęściej wyraża przypuszczenie :) Po trzecie: "na pewno" piszemy rozłącznie - naprawdę ;)

 

3 godziny temu, PiotrTheUniverse napisał:

Oby tak nie mrugała pomarańczowym światłem, bo to stworzy zagrożenie na drogach.

Słuszna uwaga :) W filmie wykorzystałem animację ukazującą wybuch supernowej, gdzie nabiera ona niebieskiego koloru - czyli tak jak powinno być wedle mechanizmu naukowego. To też miałem na myśli kierując wskazówkę pytającemu @astrokarol Ale w kolejnym kadrze ukazałem Betelgezę w niezmienionej barwie, na co - biję się w piersi - nie zwróciłem uwagi :oops:

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i lepiej, że zostało takie niedopowiedzenie. Wszak niczego nie możemy być pewni... Dajmy na to, że wybuchnie, zachodząc za poruszanymi wiatrem drzewami - wtedy już kolor i mruganie się zgadzają. 

Edytowane przez PiotrTheUniverse
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, PiotrTheUniverse napisał:

Oby tak nie mrugała pomarańczowym światłem, bo to stworzy zagrożenie na drogach.

niby dlaczego miałaby nie mrugać - skoro zawsze mruga.

to dalej będzie gwiazda tylko bardzo jasna.

a czego możemy się spodziewać gdy gwiazda jest tak jasna, że widać rzucane przez nią cienie... a światło przechodzi przez będący w ciągłym ruchu ośrodek załamujący światło?

woda2.gif.47aa2e0a94ee9dd19c92de69b6ab4336.gif

nie miałbym nic przeciwko takiej wizualizacji seeingu wyświetlanej przez betelgeze na powierzchni ziemi - czy jest ktoś kto nie uważa że to wyglądałoby czadowo? :King:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, szuu napisał:

a czego możemy się spodziewać gdy gwiazda jest tak jasna, że widać rzucane przez nią cienie... a światło przechodzi przez będący w ciągłym ruchu ośrodek załamujący światło?

 

Księżyc nie rzuca takich cieni :movingtongue:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, dja.obserwator napisał:

Prawdopodobną przyczyną przyciemnienie Betelgezy jest pył wokół gwiazdy

"a kto to przyszedł? pan maruda, niszczyciel dobrej zabawy, pogromca uśmiechów dzieci"

 

miałem obiecany wybuch a nie jakiśtam pył! :swear:

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.