Skocz do zawartości

Star Aid - czyżby rewolucja?


sidiouss

Rekomendowane odpowiedzi

Nowość na rynku:

 

https://staraid.ai/product/staraid-revolution/

 

Mimo dość wysokiej ceny, może trochę namieszać i podokuczać Lacercie i Polemasterowi :)

3w1 - autoguider, polar alignment i platesolving. 

Wrzucam jako ciekawostkę :)

Staraid-product-front@2x-o6ta34dupowhqnv4o4epebtmet0ywfwct2foy04uuk.png

Edytowane przez sidiouss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Tayson napisał:

Nie widze pobieznie w opisie info jak mi to ma automatycznie zalignowac montaz na biegun?

No właśnie, jak? Jakoś pojęcie czegoś w stylu Polemastera - kamerki skierowanej na biegun  nieco kłoci mi się z kierunkiem działania guidera. No chyba że to jest tak, że do każdej z funkcji 3 w jednym mocujemy kamerkę inaczej?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, wessel napisał:

No właśnie, jak? Jakoś pojęcie czegoś w stylu Polemastera - kamerki skierowanej na biegun  nieco kłoci mi się z kierunkiem działania guidera. No chyba że to jest tak, że do każdej z funkcji 3 w jednym mocujemy kamerkę inaczej?

Na moje jest tak jak mówisz - do każdej funkcji wykorzystuje się kamerkę inaczej zamontowaną i do tego pewnie inny moduł aplikacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam sie za bardzo, ale mam kamerkę t7 (300zł) do tego Astrobery serwer na Rpi (200zł)  mam wszystkie te funkcje... 

W czym to urządzenie jest lepsze? Chyba tylko tym że jest kompaktowe  ale cena, kosmos

Ale jak mówię nie znam się 

 

M.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro kamerka robi Platesolvea, to na 99% ustawia na biegun tak jak np PAM lub PAT - 3 ekspozycje i wylicza błąd ustawienia na polarną - potem interface białkowy przestawia montaż. Wszystko jest wyświetlane na smartphone.

 

Dla mnie szukanie bogatych naiwnych i tyle :-) za tą cenę kupisz zwykłą kamerę, która umożliwia to samo a nawet więcej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnych. Ale jestem ciekaw wyników guidingu Asiair (PHD) vs Staraid, najlepiej podczas jednej sesji. Taki test z Mgen2 zrobiłem na zlocie i wyniki są porównywalne, patrząc na klatki, nie logi. Zarówno Staraid jak i Mgen nie może wykonywać ditheringu, ponieważ nie można tych urządzeń zsynchronizować z Asiair.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, wessel napisał:

No właśnie, jak? Jakoś pojęcie czegoś w stylu Polemastera - kamerki skierowanej na biegun  nieco kłoci mi się z kierunkiem działania guidera. No chyba że to jest tak, że do każdej z funkcji 3 w jednym mocujemy kamerkę inaczej?

Tu akurat nie ma żadnego problemu. Takiego polemastera czy kamerkę, która działa w SharpCap możesz śmiało użyć do ustawienia bieguna przy zamocowania do tuby jak guider. Ważne, żeby patrzyła na biegun i kręciła się wraz z osią Ra. Tu i tu warunek jest spełniony. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że ten plate slove w staraid służy jedynie ustawianiu polarnej, a już nie pozwala zalignować montażu. Ale może się mylę, choć wymagałoby to spięcia systemu poprzez komputer i komunikację z montażem np poprzez ASCOM, no bo jak inaczej powiedzieć montażowi że ma zrobić synchronizacje na jakieś współrzędne? 

Starlock był trochę czymś innym, bo właśnie integrował się z montażem i robił automatyczny aligment (wydawał rozkazy ruchu i robił synchronizację ze zdjęcia). Kluczem było tu podłączenie starlocka do montażu dedykowanym złączem. Ale z kolei starlock chyba nie ustawiał polarnej (prośba o korektę). No a właśnie staraid nie ma tego dedykowanego połączenia i jedynie dałoby się to rozwiązać naokoło spinając urządzenia poprzez komputer i soft.

Jedyną częścią wspólną obu urządzeń jest guiding.

 

Generalnie takie rzeczy uważam za drogie gadżety, które niewiele wnoszą, ale teoretycznie ułatwiają i przyspieszają robotę. Jednak jeśli ma to pracować pod astrofoto, to wdaje mi się że dobrze skonfigurowany SGP załatwi wszystkie te rzeczy i wiele więcej - właściwie po ustawieniu polarnej można "kliknąć start" i gotowe. No a pod wizual to z kolei nie potrzeba takich precyzji i starczy postawić montaż "z czapy" :) Sens widzę jedynie w świecie małych, mobilnych zestawów, często bez komputera. No ale zazwyczaj mając taki zestaw chcemy aby był prosty a nie dokładać kolejny skomplikowany element :) 

 

Niemniej bez szczegółowej instrukcji lub filmiku pokazowego trudno powiedzieć co to tak na prawdę robi i jak się go używa.

W dniu 12.12.2019 o 00:44, count.neverest napisał:

Jest możliwość przetestowania i zwrotu w ciągu 30 dni.

A czy to się nie tyczy tego dodatku co ze 100 eur jest promocja na 0? Że możesz zwrócić ten soft? Choć ze sprzętem to możliwe, słyszałem o takich produktach ale rzadko.

 

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpadł wpadł. Jest to opracowane jako dwa rozwiązania - do oprogramowania PAT Jarka Burczyńskiego i do montaży ASA. Tylko - koszt takiego wedge'a równałby się przy produkcji do 10 sztuk rocznie głowicy montażu. Ktoś zainteresowany?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.