Skocz do zawartości

Spotkania astronomiczne w Łodzi


Pawel_Maksym

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ma ktoś lepsze wieści na temat dzisiejszej pogody? Wychodzi, że będzie całkowicie pochmurno + mgła ...

 

 

Patrząć na http://www.sat24.com/Region.aspx?country=pl&sat=ir&type=loop

widać, że jest mała nadzieja na w miarę pogodny wieczór. Chociaż żeby były dziury w chmurach szczerbaty.gif

to wtedy poobserwujemy sobie w Bukowcu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

To moj pierwszy post na tym forum, wiec chcialbym sie na poczatek przywitac!

 

Przechodzac do konkretow, szykuje nam sie w ten weekend (lacznie z piatkowym wieczorem/noca) sliczne, bezchmurne niebo. Jako, ze przez ostatni miesiac o bezchmurnym niebie mozna bylo czytac tylko w encyklopedii, to chce produktywnie wykorzystac dobre warunki. Szukam osob(y) do towarzystwa w obserwacji, najchetniej z autem i pewnym doswiadczeniem w astronomii. Swojego samochodu niestety nie posiadam, a dojad do fajnych miejscowek w Lodzi jest tylko transportem indywidualnym.

 

Mieszkam w okolicach krancowki tramwajowej Kurczaki, wiec Bukowiec wydaje sie dobra i blisko polozona miejscowka. Moge tez dojechac w umowione miejsce mpk, tylko nie kazcie mi korzystac z autobusow jezdzacych raz na godzine.

Mam lornetki DO 10x56 i BPC 12x42 (ta druga swoje juz przeszla, ale dziala). Kojarze co jest gdzie na niebie, prowadzilem kilka obserwacji, potrafie poslugiwac sie mapami nieba (drukowanymi, obrotowymi i tymi w telefonie) czy stellarium.

 

Jesli ktos ma chec na wspolna obserwacje, to prosze o kontakt! Bededzisiaj regularnie sprawdzal skrzynke, wiec piszcie na PW!

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moj pierwszy post na tym forum, wiec chcialbym sie na poczatek przywitac!

 

Przechodzac do konkretow, szykuje nam sie w ten weekend (lacznie z piatkowym wieczorem/noca) sliczne, bezchmurne niebo. Jako, ze przez ostatni miesiac o bezchmurnym niebie mozna bylo czytac tylko w encyklopedii, to chce produktywnie wykorzystac dobre warunki. Szukam osob(y) do towarzystwa w obserwacji, najchetniej z autem i pewnym doswiadczeniem w astronomii. Swojego samochodu niestety nie posiadam, a dojad do fajnych miejscowek w Lodzi jest tylko transportem indywidualnym.

 

Mieszkam w okolicach krancowki tramwajowej Kurczaki, wiec Bukowiec wydaje sie dobra i blisko polozona miejscowka. Moge tez dojechac w umowione miejsce mpk, tylko nie kazcie mi korzystac z autobusow jezdzacych raz na godzine.

Mam lornetki DO 10x56 i BPC 12x42 (ta druga swoje juz przeszla, ale dziala). Kojarze co jest gdzie na niebie, prowadzilem kilka obserwacji, potrafie poslugiwac sie mapami nieba (drukowanymi, obrotowymi i tymi w telefonie) czy stellarium.

 

Jesli ktos ma chec na wspolna obserwacje, to prosze o kontakt! Bededzisiaj regularnie sprawdzal skrzynke, wiec piszcie na PW!

 

Pozdrawiam!

 

 

kuszące

za: nie było nieba od miesiąca

 

przeciw: zimno jak .... diabli

podziębiony jestem

Księżyc do północy, lepiej później niż wcześniej -> bardziej zimno

śnieg rozświetla dodatkowo całość

śnieg chyba dyskwalifikuje dotychczasową miejscówkę - zakopiemy się

 

ale plusy nie przesłaniają mi minusów :D

 

ps na priv chyba nie pogadamy bo możesz nie mieć uprawnień

pozdr

R

Edytowane przez roberciu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

794 146 919 zamien czworki na dwojki (co by spamerzy mieli ciut trudniej), dzwon i sie zgadamy

 

 

wypadaloby obserwacje zaplanowac, a do tego trzeba wiedziec o ktorej bedziemy obserwowac i z ktorego miejsca (tzn czy luna miasta bedzie na wschodzie czy zachodzie).

 

 

W Bukowcu nigdy nie bylem, nie wiem jak jest, ale raczej pol i bocznych drog sie nie odsnieza, a tylko tam jest wystarczajaco ciemno.

 

W pelni sie zgadzam z Twoimi plusami i minusami. Jest jak jest, albo bierzemy caly pakiet, albo nic. Co do ksiezyca, teraz jest pierwsza kwadra i swieci do polnocy, wiec za kilka dni bedzie pelnia i dupa delfina. Lepiej wiec teraz, niz za tydzien.

 

 

Twoj sprzet jest w miare przenosny, czy z kategorii "wystarczy kupic przyczepke"?

 

 

 

 

 

 

kuszące

za: nie było nieba od miesiąca

 

przeciw: zimno jak .... diabli

podziębiony jestem

Księżyc do północy, lepiej później niż wcześniej -> bardziej zimno

śnieg rozświetla dodatkowo całość

śnieg chyba dyskwalifikuje dotychczasową miejscówkę - zakopiemy się

 

ale plusy nie przesłaniają mi minusów :D

 

ps na priv chyba nie pogadamy bo możesz nie mieć uprawnień

pozdr

R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i pięknie - warto było wziąć cały pakiet :D

 

piękna to była obserwacja od północy do 3.30 kiedy to temperatura spadła do -20C ale dopiero

chmurwy wygoniły nas z ośnieżonego pola

 

łyk gorącego bulionu z termosu doskonale poprawia morale :D

 

ku pamięci:

Synta 10" + Delta 10x56

jedziemy do Bukowca, mijamy kopułę nowo powstałego obserwatorium przy szkole i na pole

start około 0.30 - doubieramy się

na początek M42 zanim zaszła + okolice

Mars i Saturn w różnych konfiguracjach jednak bez większych sukcesów - seeing nie był powalający

M37, M36 i chyba M38

Mizar i Alkor

przerwa na bulion z termosu i ciastka

Żłóbek, Plejady i Hiady

wylazł Herkules więc M13

chmury przybywają wschodzi Lutnia !!

pożegnanie z Marsem i Saturnem i wyjazd tyłem po ośnieżonej wąskiej polnej drodze

 

 

(historia o dwóch dorosłych facetach sterczących na polu na mrozie z wielką tubą gapiących się w niewyraźne mgiełki - trudno to wytłumaczyć dziewczynie po powrocie o 4.30 nad ranem...))

 

pozdrawiam współtowarzysza obserwacji ekstremalnej

 

R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i pięknie - warto było wziąć cały pakiet :D

piękna to była obserwacja ...

Gratulacje!

Już myślałem, że tylko ja leżakuję na mrozie. Duch w narodzie nie ginie. Może nie tak ekstremalnie: leżaczek, puchy na grzbiecie i nogach, jednak -12 i półtorej godziny leżenia na balkonie. Plejady, Orion, Jednorożec - NGC2264/Choinka, NGC2244+Rozeta (tak, tak, była widoczna w lornetkach). Później się wszystko śniło.

Pięknie było, może i dzisiaj pogoda wytrzyma do nocy. Jeśli tak, to nie odpuszczam.

Czego i wam życzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze chwila a będzie można w pełnym komforcie nie dość, że patrzeć z kopuły to rozstawić tam swój sprzęt np. na tarasie.

Musimy tylko poczekać na oficjalną zgodę na użytkowanie. Nie martwcie się... do latarni w okolicy szkoły mamy mały pstryczek elektryczek.

Mam nadzieję, że się przyłączycie do tego projektu :astronom: to może być nasze wspólne miejsce do obserwacji.

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musimy tylko poczekać na oficjalną zgodę na użytkowanie.

Mam nadzieję, że się przyłączycie do tego projektu :astronom: to może być nasze wspólne miejsce do obserwacji.

 

 

Paweł, to kiedy to pozwolenie ? :) Ja już zacieram jeszcze.

 

Roberciu szkoda, że nie daliście cynku że jedziecie. Chętnie bym się przyłączył. No cóż może następnym razem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, to kiedy to pozwolenie ? :) Ja już zacieram jeszcze.

 

Roberciu szkoda, że nie daliście cynku że jedziecie. Chętnie bym się przyłączył. No cóż może następnym razem :)

 

 

 

juz myslalem, ze na latarnie trzeba bedzie wyciagac Dragunova, a wystarczy pstryczek-elektryczek ;).

 

 

 

 

Dzieki Robert za wspolna wyprawe , dobry bulion i mozliwosc popatrzenia przez Synte! Bylo mrozno, ale i tak super! Seeing sredni, ciezko stwierdzic czy to wina miejscowki (byly widoczne 3 latarnie stojace przy jednym z domow) czy warunkow atmosferycznych. Jednak po miesiacu wystepowania bezchmurnego nieba jedynie w encyklopediach, radosc z mozliwosci wyprawy do Oriona i Woznicy byla bardzo duza!

 

 

Dzisiaj jest rownie mroznie i rownie bezchmurnie. Ktos reflektuje na replay? Lysy i tak sie dopiero po polnocy chowa... Jak poprzednio, potrzebny towarzysz, najlepiej z autem

Edytowane przez Kot789
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, to kiedy to pozwolenie ? :) Ja już zacieram jeszcze.

 

Roberciu szkoda, że nie daliście cynku że jedziecie. Chętnie bym się przyłączył. No cóż może następnym razem :)

 

Niebawem... myślę, że na przełomie stycznia i lutego będzie.

Na polu na końcu ul. Głównej w Bukowcu należy rozstawiać się jak najbardziej w głębi w okolicy boiska. Wtedy latarnia nie wadzi za bardzo.

 

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już myślałem, że tylko ja leżakuję na mrozie.

 

my też poniekąd leżakowaliśmy - zakopani w śniegu w śpiworze na karimatach :D

 

Mam nadzieję, że się przyłączycie do tego projektu :astronom: to może być nasze wspólne miejsce do obserwacji.

 

daj znać tylko co i kiedy trzeba zrobić

 

Roberciu szkoda, że nie daliście cynku że jedziecie. Chętnie bym się przyłączył. No cóż może następnym razem :)

 

eh to był taki spontan - decyzja została podjęta w ostatniej chwili

następnym razem oczywiście

 

Na polu na końcu ul. Głównej w Bukowcu należy rozstawiać się jak najbardziej w głębi w okolicy boiska. Wtedy latarnia nie wadzi za bardzo.

 

zdaje się, że wylądowaliśmy na jakimś innym polu :D, ale nic to - najważniejsze, żeby Obserwatorium ruszyło - jakie będą zasady użytkowania?

mam na myśli takie właśnie spontaniczne akcje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

my też poniekąd leżakowaliśmy - zakopani w śniegu w śpiworze na karimatach :D

 

 

 

nie mow dziewczynie :D

 

 

eh to był taki spontan - decyzja została podjęta w ostatniej chwili

następnym razem oczywiście

 

 

w sumie spontan, chociaz wychodzac rano z domu i patrzac w niebo... :D

 

 

btw, nasza lodzka grupa jest jakos zorganizowana w Internecie czy sie ludzie po prostu zdzwaniaja w przyplywie checi na patrzenie w niebo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam ,Może jest ktoś chętny na wspólne obserwacje jak tylko pogoda dopisze.Jestem z Pabianic ,mogę dojechać w ustalone miejsce,mogę również zabrać kogoś niemobilnego wraz ze sprzętem ( mam kombi).

mój sprzęt to skromna synta 130/900 EQ2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tu dużo mówić:

 

bukowiec_zapr_male.jpg

 

ZAPRASZAM !!!

 

Podczas otwarcia będzie okazja wysłuchać wykładu prof. Costantino Sigismondi - astronoma z Uniwersytetu La Sapienza

Tematem będzie: Życie i badania astronomiczne Gerberta z Aurillac - Papieża Sylwestra II

 

W dniu otwarcia ok. godz. 20:00 odbędzie się koncert naszego kolegi Przemysława Rudzia.

 

 

 

 

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.