Skocz do zawartości

podłużny-skośny kształt gwiazdek


cwic

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jakiś czas temu, przy pierwszych mrozach fociłem z Netona sw150/750 i kamerki, ogólnie wcześnie wszystko było ok, ale podczas tej sesji pojawił się problem.

Otóż gwiazdki wyszły dziwnie podłużne, nie jest to problem prowadzenia bo umiem go rozpoznać. Do tej pory myślałem że jest to zła odległość matrycy od korektora (dokładna odległość którą ustawiłem to było 55,62mm), ale podczas ostaniego wypadu @Maro21 wspomniał że przy jednym ze swoich sprzętów miał problem z gwiazdami na mrozie, bo lustro było za ciasno skręcone. 

Zastanawiam się czy czasem to nie jest właśnie to. Na zalączonej fotce i postaram się pokazać o co chodzi, niestety fotka to stack, ale później znajdę pojedyńcze ekspozycję i je zamieszczę.

Dodam jeszcze że efek występował w całym polu jednakowo, bez wyraźnego zbiegania się w jakimś kierunku. 

Aha, na bank nie są to spajki, spajki są oczywiście, ale opisany problem wystąpił osobno.

 

Jeśli to jest problem ściśniętego lustra to jak je luzować żeby czegoś nie wywinąć?

Miał ktoś podobne doświacdczenia z Newtonem?

kształt 1.JPG

kształt 2.JPG

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To M42, pojechanie na pewno nie ma bo to krótkie ekspozycje (10 sek). Montaż Celestron Advanced VX z wymienionym smarem i łożyskami,

Na pewno nie jest to pojechanie w RA, zarówno przy 10sek jak i minucie było tak samo, z resztą błąd sumaryczny w PHD2  1,1" wtedy miałem, w samej osi RA wynosił 0,8".

Do tego przy pojechaniu cała gwiazdka jest pojechana, a tutaj tak jakby tylko jej część, środek robił dziubek po 2ch stronach gwiazdy.

 

Zastanawiam się jeszcze nad problemami w atmosferze, było dość parno a ja miałem montaż ustawiony w miejscu gdzie mogło się mieszać ciepłe powietrze z zimnym.

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.