Skocz do zawartości

Plejady


Andrzej F.

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, Andrzej F. napisał:

Zdjęcie Plejad zostało zrobione w ramach testów, których celem było uzyskanie jak najmniejszych spajków. Nie wiem czy to się udało. Każdy właściciel Newtona wie jakie są problemy przy foceniu M45.

Wiem, jak są "problemy" przy foceniu jasnych gwiaz Newtonem. Ale ja nie uważam tego za problem. Polubiłem taką estetykę obrazu i tyle. :)

A tak od strony technicznej: w jaki sposób usiłujesz zmniejszać spajki? Co to znaczy w Twoim pojęciu "uzyskać jak najmniejsze spajki"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Grzędziel napisał:

Zdjęcie super, ale muszę przyznać, że spajki jednak dominują i trochę mi przeszkadzają. Zastanawiam się, czy podwójne pająki w teleskopie ASA powodują, że są tak duże. 

ASA N10 daje długie spajki na jasnych gwiazdach, dlatego że ma podwójne pająki. 

22 minuty temu, diver napisał:

Wiem, jak są "problemy" przy foceniu jasnych gwiaz Newtonem. Ale ja nie uważam tego za problem. Polubiłem taką estetykę obrazu i tyle. :)

A tak od strony technicznej: w jaki sposób usiłujesz zmniejszać spajki? Co to znaczy w Twoim pojęciu "uzyskać jak najmniejsze spajki"?

Próbowałem zmniejszyć długość  spajków stosując krótkie czasy ekspozycji w luminacji (20x200s), oraz póżniej na etapie obróbki  osobno obrabiałem mgławicę i jasne gwiazdy.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Andrzej F. napisał:

ASA N10 daje długie spajki na jasnych gwiazdach, dlatego że ma podwójne pająki. 

Teraz rozumiem. Nie znałem tego szczegółu konstrukcji Twojego teleskopu.

 

5 minut temu, Andrzej F. napisał:

Próbowałem zmniejszyć długość  spajków stosując krótkie czasy ekspozycji w luminacji (20x200s), oraz póżniej na etapie obróbki  osobno obrabiałem mgławicę i jasne gwiazdy.

200 s to dla Twojej bądź co bądź jasnej tuby krótki czas?? Rozumiem, że chciałeś pokazać piękne mgławicowe tło gromady. Ale sądzę, że to i tak udałoby się przy znacznie krótszych czasach. Czy gdybyś zebrał np. 60x60 s efekt mgławicowego tła nie byłby podobnie dobry, a problem ze światłami spajków mniejszy?

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Grzędziel napisał:

Nie rozumiem dlaczego przy krótszych czasach mgławica miałaby wyjść mocniej a spajki słabiej?

Przecież stosunek sygnału docierającego do matrycy od spajków i od mgławicy pozostaje taki sam.

Mgławica nie wyjdzie mocniej. Słabiej wyjdzie oczywiście wszystko, w tym jednak również gwiazdy. Tym samym efekt płytkiej studni matrycy będzie mniejszy, a późniejsza obróbka łatwiejsza. Zaś większa ilość klatek to oczywiście lepszy SNR po staku, pozwalający potem w obróbce wyciągnąć słabsze światła bez utraty jakości i estetyki obrazu.

Ta fotka jest próbą pokazania "na szybko" subtelności mgławicy w towarzystwie jasnych gwiazd. Moim (bardzo) skromnym (i niedoświadczonym) zdaniem światła na obrazku Andrzeja są "przepalone", a gwiazdy jednak nazbyt "spuchnięte". Intensywne spajki to tylko skutek intensywności światła gwiazd.

Na takim obiekcie krótszy czas i więcej klatek powinno moim zdaniem ułatwić pogodzić to, co jest bardzo trudne do pogodzenia w fotografii: światła, półtony i cienie. Zarówno kiedyś na chemicznych błonach jaki i dziś na elektronicznych matrycach.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby tak obracać minimalnie kamerkę co jakiś czas a potem składać medianą? - powinno pomóc chyba? W moim nowym Newtonie będę miał dosyć mocno rozbudowany wyciąg, także z wbudowanym na stałe rotatorem. ( Z możliwością sterowania podobnie jak dithering).

Edytowane przez ryszardo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idąc dalej tym tropem, ciekawe czy ktoś stosuje taką technikę aby naświetlać klatki (krótkie ekspozycje) z azymutalnego montażu? Wtedy rotacja tuby względem gwiazd byłaby samoistna. Zamiast spajków widać by było lekko zarysowane trójkąty (jak na znaku radioaktywności).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.