Skocz do zawartości

Problem z ostroscią


Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam synte 8

Na początku było wszystko ok.Każdy obiekt czy gwiazda była wyrazna i nic nie przeszkadzało obserwacji.

Pewnego dnia stwierdziłem że nadszedł czas na mycie lustra .Odkreciłem lustro i zaniosłem do łazienki.Po chwil czyste i oszuszone lustro przymocowałem i dokręciłem do teleskopu.

A ponieważ noc zapowiadała się sprzyjąca postanowiłem wyniesc teleskop na balkon i zacząc obserwacje.

Skierowałem teleskop na jedną z jaśniejszych gwiazd .Okazało sie po wyostrzeniu że gwiazda nie miała charekterystycznego krzyża i była nie ostra.

 

Prosze o wyjaśnienie czym może być to spowodowane i dlaczego tak sie stało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mariusz Psut napisał:

Opisz dokładnie cały proces mycia. 

Jak i czego użyłeś. 

Zaniosłem lusro do łazinki.

Przygotowałam wode z mydłem a także wode destylowaną

Zaczołem od spłukania lustra wodą z mydłem. Po czym zostawiłem lustro na 3-4 minuty

Spłókałem ponownie. Po czym zaczołem palcem z płynem czyscić lustro ruchem okrężnym

Nastepnym krokiem ponownie spłukałem je i zaczołem polewac je wodą destylowaną 

Osuszyłem lustro nie zostawiając żadnych smug i przymocowałem do teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam proces mycia zwierciadła nie ma wpływu na ostrość ale już sposób ponownego zamontowania go w celi może wpłynąć na obrazy dawane przez teleskop

jeśli mocno dokręciłeś łapki blokujące zwierciadło to go odkształciłeś. Lustro powinno być jedynie zabezpieczone przed wypadnięciem ale nie może być ściśnięte

 

pozdrawiam

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.12.2019 o 19:48, Młody astronom Kacper napisał:

Skierowałem teleskop na jedną z jaśniejszych gwiazd .Okazało sie po wyostrzeniu że gwiazda nie miała charekterystycznego krzyża i była nie ostra.

To świadczy o złej kolimacji,czym kolimowałeś i jak wysoko była gwiazda ?

Przedłużki nie zapomniałeś włożyć ?

Może zapodaj fotkę, jak masz to wszystko wsadzone do wyciągu.

 

Edytowane przez jupiter1969
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.12.2019 o 19:48, Młody astronom Kacper napisał:

 

Prosze o wyjaśnienie czym może być to spowodowane i dlaczego tak sie stało.

Włożyłeś lustro dobrą stroną ?. :) Jakie było PH mydła ? :)

 

Jak nie widzisz spajków to teoria z brakiem przedłużki jest bardzo prawdopodobna (brak ostrości). Widzisz gwiazdę jako jasną "plamę" czy obwarzanek z dziurą w środku ?

Czy celę zamontowałeś tak samo jak była przed myciem ?. Łapki trzymające lustro muszą być na tyle luźno, aby dało się wsunąć między nie a lustro kartkę papieru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... 

Czegoś tu nie rozumiem i poproszę o sprostowanie jeżeli się mylę. 

Też widziałem ten filmik o myciu lustra. 

Jest ono przykręcone śrubami na obwodzie tuby. Wyjmuje się je wraz z całą podstawą i podczas procesu mycia ani łapek ani śrub kolimacyjnych czy kontrujących się nie rusza. Po umyciu ponownie przykręca się na obwodzie tuby. Dalej kolimacja i git. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Jest ono przykręcone śrubami na obwodzie tuby. Wyjmuje się je wraz z całą podstawą i podczas procesu mycia ani łapek ani śrub kolimacyjnych czy kontrujących się nie rusza.

To pytanie czy tak zrobił autor - czy odkręcił lustro.

Ja bym stawiał jeszcze na krzywe wkręcenie celi LG do tuby - ale to by od razu pokazało, że kolimacja jest mocarnie skopana.

 

ew. jakby lustro zaśniedziało, ale innych powodów nie widzę. No chyba, że kolimacja źle zrobiona.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moim zdaniem chłopak poprostu nie ma doświadczenia i nieco panikuje, bo pewno zwyczajnie kupiasty seeing balkonowy popsuł mu widoczki. Chyba raz tylko testował, więc to prawdopodobne.

Co do użycia tego mydła to raczej sceptyczny jestem bo ponoć potrafi zostawić jakiś osad na przedmiotach mytych. Poprostu dobre mydła mają substancje nawilżające i inne, więc zostawiają warstwe ochronną na skórze dla zdrowia.

 

P.S.

i jeszcze słówko do Mariusza:

To mycie luster wraz z oprawą to tak jak sie myć w ubraniu :) czyli nieco bez sensu. To nie BigBrother ;) 

Takie postępowanie przyniesie więcej szkody trwałości teleskopu niż przyniesie korzyści z łatwiejszej kolimacji. To już chyba lepiej nie myć wcale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, lulu napisał:

Jakie konkretnie szkody może wyrządzić mycie lustra z całą celą?

Właśnie też nie kumam. 

Binocooler sugerujesz żeby wymontować z oprawy i myć samo szkło??? 

Moim zdaniem jeden wał. Myjemy powierzchnię odbijającą. Co ma do rzeczy czy będzie w oprawie czy bez??? 

W zasadzie chyba lepiej dla tej trwałości nie rozkręcać tego ustrojstwa.

Edytowane przez Mariusz Psut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdarza się, że pod szkłem jest umieszczana "dekoracyjna" przesłona zasłaniająca plecy zwierciadła, wykonana z jakiegoś wrażliwego na wilgoć materiału. Spotkałem się nawet z zadrukowanym na czarno papierem, który potrafił się pod wpływem wilgoci pofalować i pozaginać, tak, że farba drukarska na krawędziach tych załamań zwyczajnie się skruszyła i odpadła. Ale w takiej sytuacji lepiej chyba zastanowić się nad usunięciem takiego materiału będącego potencjalnym źródłem wilgoci, brudu i siedliskiem jakichś drobnoustrojów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.