Skocz do zawartości

Problem z ostroscią


Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 17.12.2019 o 17:17, Młody astronom Kacper napisał:

Zrobiłem ponownie kolimacje i było o wiele lepiej .Niestety nie mam jeszcze kolimatora aby precyzyjnie to zrobić.

No to opisz jak robisz kolimację bez kolimatora, myślę, że tu może być główne źródło problemu.

 

Jak chcesz to napisz skąd jesteś - może okazać się, że masz sąsiada z AP który zechce pomóc z kolimacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Na początku zrobiłe taki otwór ok 1mm w zabezpieczeniu do wyciągu była ona idealnie po środku.

Zaczołem kolimacje od umieszczenia jej w wyciągu i (odkręciłem) wyciąg do

końca. Spojrzałem przez nią i zaczołem ustawiać Lw za pomocą trzech śrubek.

Gdy obraz Lg nie wystawał poza brzegi lustra Lw postanowiłem nakierowac teleskop na pierwszy lepszy obiekt odalony 5-4 km. Wszystko był ok i postąpiłem w podobny sposób z Lg tak aby te małe kółko było w centrum.

 

Mieszka nie daleko Tomaszowa Lubelskiego ok 5 km

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kolimacja jest prawidłowa widok jaki zobaczysz przez dziurkę kolimatora powinien być jak poniżej. Wyciąg podczas kolimacji musi być tylko trochę wysunięty tak abyś widział w LW nie tylko całe LG ale też troszkę " przestrzeni" wokół niego. Odległości od krawędzi LG do brzegów widoku powinny być równe na całym obwodzie. Wyjątek to czerwone strzałki. Ta różnica odległości, którą pokazują to offset. I tak ma być. 

Pozdrawiam. 

Kolimacja_teleskopu_7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Młody astronom Kacper napisał:

Spróbuje wykonać tak jak na zamieszczonym rysunku .

 

Mam jeszcze pytanie. Jeżeli spojrzę na lustro z 2-3 metrów to Lg bedzie rozmazane czy pokaże mi obraz taki jak widze.

Nie bardzo rozumiem o co dokładnie pytasz. 

Masz na myśli spojrzenie przez wylot tuby na LG? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Młody astronom Kacper napisał:

Chodzi mi o to że jak spoglądam na Lg przez wlot to widze swoją twarz nie ostrą. Chce wiedziec czy to jest naturalne że lustro odbija obrazy w taki sposób.

 

To chyba już znamy źródło kłopotów. 

Lustro to lustro. Powinieneś widzieć swoje odbicie jak w łazienkowym. Może troszkę zniekształcone (bo to w teleskopie nie jest płaskie) ale ostre. 

Coś skopałeś podczas mycia. Może jakiś osad. 

Wyjmij z obsady i zrób fotkę, zbliżenie powierzchni. 

Ewentualnie umyj jeszcze raz dokładnie ale czystą wodą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężka sprawa:getlost:

Pomalutku. 

1. Zrób jeszcze raz kolimację. STARANNIE! 

2.Załaduj okular i sprawdź czy wyciąg działa prawidłowo. Nie zacina się, nie ślizga. 

3. Wyczyść soczewki okularów. 

4. Idź na obserwację. Sprawdź na jasnych gwiazdach i KSIĘŻYCU! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czekałbym na pogodę tylko poobserwował obiekty na horyzoncie w dzień. Nawet jeśli będą na tyle bliskie że okular ostrzy poza wyciągiem, to przecież nawet trzymając go w ręku powinno się trafić na moment obrazu o którym można powiedzieć "ostry"...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.