Skocz do zawartości

Packman NB


Duser

Rekomendowane odpowiedzi

Tu nie ma co krytykować, chciałbym kiedyś zrobić takie zdjęcie w NB, dla mnie to ciągle terra incognita.

Newtonik ujarzmiony - kolimacja świetna, lekki szum jest, ale całkiem fajny jak na cmosa. Co do kolorystyki to podpisuję się pod uwagą @Piotr4d, ale ogólnie kolorki w moim guście, nie ma zieleni i brudnych brązów, może jeszcze odrobinę bym podkręcił kontrast na mgławicy. Gwiazdy bardzo fajne, bez jasnych obwódek, tak często pojawiających się na pracach w NB.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Grzędziel napisał:

Newtonik ujarzmiony - kolimacja świetna, lekki szum jest, ale całkiem fajny jak na cmosa.

Też tak myślę. Mimo niewielkiej ilości materiału obrazek jest niezłej jakości. A kolimacja na poziomie dla mnie na razie nieosiągalnym...

 

Nie znam się na kolorach mgławic, ale odwzorowywanie kolorów gwiazdek to mój konik. W obszarze tej NGC281 jest widocznych dużo gwiazd typów widmowych G i jeszcze cieplejszych (czyli w obrazie żółtych i pomarańczowych). Tymczasem na Twoim obrazku wszystkie gwiazdki są białe. Coś więc chyba nie tak z saturacją kolorów w światłach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, diver napisał:

Tymczasem na Twoim obrazku wszystkie gwiazdki są białe. Coś więc chyba nie tak z saturacją kolorów w światłach.

Pamiętaj że to zdjęcie w filtrach wąskopasmowych. Wszystkie kolory są tu sztuczne. Także gwiazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Duser napisał:

Pamiętaj że to zdjęcie w filtrach wąskopasmowych. Wszystkie kolory są tu sztuczne. Także gwiazd.

Tak jak napisałem, w narrobandach nie mam żadnego doświadczenia. Więc na temat kolorów mgławicy nie wymądrzam się.

Ale przecież zastosowanie filtrów wąskopasmowych nie powoduje wycięcia wszystkich kolorów? Mgławica jest kolorowa, a gwiazdy białe?...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym montażem bedzie ciężko poprawić detal. HEQ5 pracuje na granicy swojej nośności , chociaż i tak nieźle daje sobie radę z dosyć ciężkim Newtonem.   Oczywiście pomijam wpływ seeingu  oraz  jakość optyki bo na to nie mam wpływu (TEC -a raczej nie kupię) . Kolejna sprawa to ilość materiału. 

A co do kolorów to jeszcze popracuję ...

Rozumiem że soczyste barwy wygrywają z pastelami  w tym  temacie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.12.2019 o 01:14, Tayson napisał:

Co Ty na to?

Pytanie było bezpośrednio pod moją odpowiedzią. Jeżeli więc to do mnie Tayson, to widzę tu pewne zróżnicowanie kolorów gwiazdek. Niektóre są nawet czerwonawe.  ;)

Tak sobie myślę, że jeżeli barwy widmowe gwiazd są prawidłowo odwzorowane to można przyjąć, że barwy mgławicy są sensowne, prawdopodobne, czy jakby to zwał.

Chyba że ktoś wyraźnie mówi, że bawi się kolorami mgławicy według własnej artystycznej koncepcji. Wtedy odpuszczę mu gwiazdki. :)

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, diver napisał:

Pytanie było bezpośrednio pod moją odpowiedzią. Jeżeli więc to do mnie Tayson, to widzę tu pewne zróżnicowanie kolorów gwiazdek. Niektóre są nawet czerwonawe.  ;)

Tak sobie myślę, że jeżeli barwy widmowe gwiazd są prawidłowo odwzorowane to można przyjąć, że barwy mgławicy są sensowne, prawdopodobne, czy jakby to zwał.

Chyba że ktoś wyraźnie mówi, że bawi się kolorami mgławicy według własnej artystycznej koncepcji. Wtedy odpuszczę mu gwiazdki. :)

Diver, nie masz szans w czystym NB na właściwe kolory gwiazd względu na inne rozłożenie "pobranych" sygnałów - bardzo blisko siebie położone pasmo Ha i SII. Dość często stosuje się zabieg dodania gwiazd LRGB do fotki NB, ale dla mnie wygląda to sztucznie. Osobiście wolę pozostawić gwiazdki bez koloru -unikam problemów z halo i właśnie dziwnymi kolorami gwiazd.

Ot chociażby jak w tej pracy.

Piotr , ta ostatnia wersja jest najciekawsza  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za @ryszardo: Duser - trafiłeś idealnie w mój gust (jeżeli mogę tak powiedzieć :) ) z kolorem, nasyceniem i ogólnie takim wyczuciem co pokazać.

Gratulacje!.

I od siebie: Nawet zielony, którego na astrofotkach nie lubię tu ma sens i nie razi.

Gratulacje!.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.