Skocz do zawartości
  • 0

Sky watcher star Discovery 150


Miki223

Pytanie

Planuje kupić swój pierwszy teleskop do obserwacji astronomicznych. Nie mam szczególnych planów co będę obserwował. Mieszkam na wsi kolo miejsca gdzie planuje oserwacje nie ma latarni miejskich. Moj budzet to ok 2000 zł i potrzebuje porady czy teleskop sky watcher star discovery 150 jest odpowiednim sprzętem.

Edytowane przez Miki223
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-bkp-2001-eq5-z-wyciagiem-crayforda-200-1000?from=listing&q=2001

Mam na oku jeszcze ten teleskop. Wolałbym aby montaż był paralaktyczny chociaż w tym temacie jestem elastyczny. Przez teleskop obserwował bym Księżyc, Słońce, planety. Oczywiście chciałbym też obserwować obiekty mgławicowe.  Mam nadzieję, że te informacje przydadzą się. 

Edytowane przez Miki223
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witaj. Co prawda mam teleskop dopiero od pół roku i też jestem nowicjuszem w tej materii. Też chciałem Newtona na paralaktyku ale naprostowano mnie że to nie jest dobry pomysł. Piszesz że mieszkasz na wsi. Za tą cenę kupisz nową 10" na Dobsonie co wydaje mi się lepszym pomysłem. Jak używkę to pewnie znajdzie się i 12" a to już wymiatacz.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Aha. 

I jeszcze jedno. 

To są światłosilne teleskopy i lubią bardzo dobre (czytaj drogie:neat:) okulary. ES 82 czy 100, Morpheus,Delos,XW, Nagler t4 a najlepiej Ethos :emotion-5:. Właśnie przerabiam temat. Oczywiście można używać tańszych np. Hyperion ale możesz być pewny że jak kupisz taki z górnej półki i zasmakujesz, jakości to nie będzie już powrotu:no::grin:

Ja jestem na etapie Morfeusz 9 i właśnie szukam czegoś 12-13mm do DS. Śmieją się do mnie ES 92. Na zagranicznych forach ostrzegają przed "czarną dziurą Televue" :hysterical:

($$$). 

Edytowane przez Mariusz Psut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Budżet na takiego niutka to pikuś w porównaniu z tym co będzie trzeba dokupić... 

Pomyśl o tym zanim zdecydujesz:neat:

No wiem i w tym tkwi problem nie wiem co z tym zrobić ponieważ mam ograniczony budżet na dodatki i sprzęt nie wiem jaka jest różnica w cenie pomiędzy tymi teleskopami ale chyba taniej wyjdzie ten Sky-Watcher BKP 2001 EQ5 jeśli chodzi o sprzęt i dodatki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Mariusz Psut napisał:

Właśnie o to chodzi. 

Teleskop to w zasadzie antena. Plazmą na której będziesz oglądał film jest okular. Poczytaj o doborze okularów zanim zdecydujesz. 

Kolega Mariusz ma rację. Po zakupie teleskopu baaaardzo szybko okazuje się, że okulary dodane w zestawie nie wystarczają. A po zakupie pierwszego, takiego przynajmniej ze średniej półki okazuje się nagle, że i jakościowo nie są najlepsze. I człowiek przelicza szekle w kieszeni i wyszukuje co by kupić. Aaaaaale nie jest tak źle. Okulary zestawowe na jakiś czas wystarczą bo na początku samo przesiadywanie nocami przy teleskopie jest frajdą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Każdy miał problem z kupnem pierwszego teleskopu. Ja kupiłem synte 8 bo chciałem miec największą lufę w dostępnym budżecie. Oczywiście fora się przegladało całymi dniami. Bzdurami typu ręczne prowadzenie, waga itp się nie przejmowałem. Wydaje mi się, że dobsony to chyba najlepszy stosunek możliwości do ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zdecydowałem się na Teleskop Sky-Watcher Dobson 10" Pyrex nie wiem może ktoś z was moze powiedzieć czy jest dobry jak na tą cenę a jeśli chodzi o dodatki to sie nie martwię (za pół roku bierzmowanie to liczę na trochę pieniędzy :laugh:). To będzie mój pierwszy teleskop to chyba odrazu nie poczuje braku w jakości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dziękuję za pomoc przy wyborze niestety teleskop przyjdzie nie wcześniej niż w nowym roku więc podzielę się wrażeniami do za jakiś czas a jeśli chodzi o sam sprzęt to mam zestaw składający się z

https://deltaoptical.pl/soczewka-barlowa-sky-watcher-t-adapter-2x-1-25-quot?from=listing&q=barlow

 

https://deltaoptical.pl/filtr-do-gso-ksiezycowy-1-25-quot

 

https://deltaoptical.pl/folia-baader-astrosolar-nd-5-0-od-5-0-t-0-001-25-x-25?from=listing&q=nd+5%2C0

 

https://deltaoptical.pl/teleskop-dobson-10-f-5-m-crf

Jeśli ma ktoś jakieś spostrzeżenia to proszę o pomoc:happy:

Edytowane przez Miki223
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dwa okulary z zestawu to Erfle 30mm całkiem niezły. Dobra przeglądówka i do gromad otwartych. Duża soczewka, wygodny ER. 

Drugi to maleńki Plossl 9mm. Malutka soczewka do której trzeba się przykleić ale na początek do księżyca wystarczy. 

Co do reszty to nie wiem bo w moim tego nie było. Chyba trafiłeś świąteczną promocję:emotion-5:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.