Skocz do zawartości

Smar Geoptic


YOKER

Rekomendowane odpowiedzi

Testuje różne smary pod względem przydatności do rożnych astro gratów montażowy,lornetek,etc.

Sławny smar Geoptic - ten zielony /-to mieszanina mydła z olejem półsyntetycznym- info.od producenta//- może komuś zalega za dużo ? :)

chce porównać jego właściwości z inny glinianym ,który chyba bardziej się będzie nadawał do astronomii z powodu jego gęstości i lepszej lepkości.

https://www.teleskopy.pl/Smary-do-montaży-(2-rodzaje,-2x-80ml,-Geoptik-30B400)-teleskopy-2172.html

 

 

Na aledrogo jest b.podobny smar do tego zielonego :

https://allegro.pl/oferta/smar-litowy-uniwersalny-greasen-lt-4-s-2-orlen-oil-7764258559?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_mtrzcj_chemiakcesor_pla_chemia_samochodowa&ev_adgr=Main_adgroup&gclid=Cj0KCQiA0NfvBRCVARIsAO4930m1UyTWfXdeM9rFSrQGl5-GJXOQtThP2Hr1nIaTme7Khb59CspuSEgaAoP5EALw_wcB&fbclid=IwAR2Xd0z70saSfRf1od5gnuQ-e73wacgqQN54blMN5_TpG6CWjIy6spT0ZsM

 

 

 

 

 

 

geoptic.JPG

orlenJPG.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Tayson napisał:

Panowie polecam smary wsadzić do zamrażarki na noc i rano zobaczyć czy nie skamienialy. Jak tak to słabo im to wróży w montażu. 

Prawda - najlepszy test :) Ja właśnie przymierzam się do smarowania mojego EQ6 i testowałem w ten sposób mój smar molibdenowy - po 10h w temperaturze -24 stopni jego konsystencja nie zmieniła się znacznie :) Nieco gęstszy ale ciągle ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shimano to bajka...

 

ale on ma mala gęstość i nie bardzo nadaje się np. do wypełnień mało dokładnie spasowanych elementów.

 to smar to precyzyjnych urządzeń.

z ta lodówka to dobry pomysł/o ile nikt rano nie posmaruje sobie kanapki ;) / producent podaje min prace < -60C ale być może już przy wyższych temperaturach smar zmienia konsystencje i właściwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam chyba najłatwiej dostępny smar syntetyczny - dostępny w każdym markecie budowlanym:

https://www.castorama.pl/smar-syntetyczny-60-ml-id-30153.html

 

Software Bisque i AstroPhysics polecają ten:

https://www.lubriplate.com/Products/Grease/Multi-Purpose-Greases/100-Series/NO-105/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad głównymi właściwościami smarów w astro-sprzecie...

gl.wytyczna nie jest chyba ani ekstremalnie niska jak i wysoka temperatura ani tez b.wysokie naciski,ścięcia...

wyparcie przez wodę jest chyba istotne, gęstość,lepkość ,antykorozyjnosc ...

 

 

znalazłem fajna pozycje odnosnie smarow ,ich zastosowań, metod pokryć,etc.

 

smary.JPG

Edytowane przez YOKER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na prawdę inny smar będzie optymalny dla łożysk tocznych, a inny dla przekładni ślimakowej i łożysk ślizgowych.

Na łożyskach coś o małej lepkości i nie tężejącego w niskich temperaturach - jakiś czysty syntetyk bez dodatków.

Trzeba pamiętać że dla łożysk tocznych opór nie jest proporcjonalny dla obciążenia - tzn. wraz z obniżaniem się przenoszonego momentu od pewnego momentu przestaje spadać.

Na przekładni ślimakowej i łożyskach ślizgowych (zwłasza aluminum-aluminium czy aluminium-nierdzewka) coś co będzie bardzo dobrze trzymało się ślimacznicy i miało dodatek chroniący przed zużyciem od dużych nacisków powierzchniowych/zacierania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.