Skocz do zawartości

Moja mała kolekcja "gości z Kosmosu"


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki uprzejmości forumowych kolegów zbudowałem zaczątek swojej kolekcji meteorytów. Gablotka jest wyposażona w emiter lotnego inhibitora korozji,tak że po oczyszczeniu okazów żelaznych przez dwa lata nie powinno być śladu rdzy. Zobaczymy :)

1656299321_Mojakolekcja2019.thumb.jpg.77f8b0bcd758a5cc46f1ffaa584f3e05.jpg

Gablotka.thumb.jpg.325d731cde096329cc7a61fe880752e3.jpg

 

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Meteoryty mają certyfikaty wystawiane przez sprzedawców. Są dwa portale (o których wiem) gdzie można szukać informacji

np. https://www.lpi.usra.edu/meteor/metbull.php?code=56345 ( biuletyn meteorytowy)

albo http://www.encyclopedia-of-meteorites.com/

oczywiście do tego potrzebna jest jeszcze odrobina wiedzy, żeby nie kupić zwykłego kamienia. Ja kupowałem u znanych sprzedawców dla pewności,bo wiedzę zaczynam dopiero nabywać :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No to gablotka skończona :) wnętrze wyklejone flockiem, więc nie widać tego inhibitora i nie ma odblasków oprócz tych na meteorach . Pasek LED zabudowany w czarnym ceowniku z Leroy Merlin, oświetlenie sterowane czujnikiem zbliżeniowym - zasilanie bateryjne - widoczne z czujnikiem z lewej strony fotki.  Przybył mi też do kolekcji malutki kawałek Czelabińskiego meteorytu.

2004794498_Gablotkafull.thumb.jpg.639a2cb4f6102559547e6c0eadf1962a.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Jak to każdym hobby- nic nie jest wersją ostateczną. Prawie rok temu napisałem " gablotka skończona" i się zdeaktualizowało. Nowe nabytki, nowy układ ...Oktahedryt Canyon Diablo w drodze, ale miejscówka zarezerwowana :)

128201191_Kolekcja11_2020.thumb.JPG.bdb6266bab1f26a6c9812885aeb6a0a5.JPG

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Każdy z meteorytów ma swoją historię. A Campo del Cielo jest szczególnie dobrze udokumentowany w Stanach. I każdy kawałek ma niezbędne certyfikaty.

Do tego budowa i struktura każdego z meteorytów jest specyficzna , inna niż kamieni "ziemskich". Teoretycznie można by na przykład oktahedryt podmienić na inny , ale jeszcze jest coś takiego jak skład chemiczny, specyficzny dla każdego upadku.

Ja go kupiłem w Stanach właśnie ok. 10 lat temu z certyfikatem.

 

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Gdy na ziemie te przybyli konkwistadorzy, mieszkańcy Chaco opowiedzieli im o żelazie, które spadło z nieba i zaprowadzili na miejsce, gdzie spoczywał około czternastotonowy meteoryt, nazwany przez Hiszpanów Mesón de Fierro („Stół z żelaza”). Był on miejscem pielgrzymek Indian, wyznających kult solarny i wierzących, że meteoryt ten jest fragmentem Słońca. Legenda głosiła, że gdy w określonym dniu roku padną na niego pierwsze promienie Słońca, przemienia się on w świetliste drzewo, rozbrzmiewające dźwiękami podobnymi do setek dzwonów. Najprawdopodobniej jest to opisem upadku bolidu i pozostawionych na niebie, rozgałęziających się śladów jego części, przetworzonym przez wyobrażenia miejscowych ludzi.

 

 

A no spoko. Są smaczki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Bezsprzecznie najpiękniejszy rodzaj meteorytów - pallasyty- odpowiednio obrobione i wyeksponowane stanowią ozdobę każdej kolekcji minerałów. Ostatnio wpadł w moje ręce pallasyt Admire ( upadek/ odnalezienie 1881 w hrabstwie Lyon,Kansas,USA). Trochę popracowała drukarka 3D i powstał podświetlany mini-stand ekspozycyjny. Parafrazując tytuł jednego z programów TV : "To jest piękne!"

237527390_Admire1.thumb.jpg.165a065bb0409faf5ca637b9a90f75e5.jpg

1174283881_Admire3.thumb.jpg.5dcb1dc982da5c8a4608cf0784530b33.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Mikołaj zdążył na czas. Wczoraj dostałem swój kawałek Księżyca...

To 1.5 gramowa próbka regolitu pochodząca z "księżycowego" meteorytu Tisserlitine 001 znalezionego w Mali w 2019 roku. Co to jest meteoryt księżycowy warto poczytać TUTAJ

IMG_1269.thumb.JPG.5495ffe9c6b9349940b473bd242583b5.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.