Skocz do zawartości

ES 100° czy 92°


Mariusz Psut

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie Moi Drodzy. 

Znów was pomęczę w kwestii okularów :neat:

Chcę zakupić szkiełko do DS. Z ogniskowej 6,5mm Morfeusza do księżyca chwilowo zrezygnowałem i zamierzam całą kasę zainwestować w 12-14mm. Wybór zawęziłem do dwóch. 

ES 14mm 100° ew. ES 12 mm 92°

Kryterium wyboru jest tu pole widzenia.Proszę nie proponować innych gdyż te dwa biorę pod uwagę. 

Czy ktoś z was używał/używa w.w?

ES 100 to więcej ogniskowych w lepszym rozstawie 20,14,9,5.5 mniejszy ciężar ale zła ergonomia (ER, mała soczewka,). 

ES 92 to tylko 12 i 17mm (choć w sumie do DSO dobrze) ale ogromną soczewka, komfortowy ER i lepsza korekcja, kontrast (według opinii na CN) niestety ogromna masa. Chciałbym na początek jeden z nich 14 lub 12 i zobaczymy czy mi podpasuje. 

Proszę o poradę. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ER... Nie wiem, ja nie czuję tego problemu. Mi ER nie przeszkadzał. Seria ES 100st jest po prostu dobra. Miałem dwie różne ogniskowe i nie narzekałem. 

Jednak wyjdę poza ramy pytania. Moim zdaniem np Lunt 100st jest co najmniej porównywalny jeśli nie lepszy. Ale mniejszy i chyba ciut lżejszy. 

EDIT piszę z telefonu i nie wiem jak usunąć to podświetlenie, jakie pojawia się, gdy robimy BS na początku linii... 

EDIT 2. Nie znam serii 92st. Poczytaj na cloudynights. 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, kjacek napisał:

ER... Nie wiem, ja nie czuję tego problemu. Mi ER nie przeszkadzał. Seria ES 100st jest po prostu dobra. Miałem dwie różne ogniskowe i nie narzekałem. 

Jednak wyjdę poza ramy pytania. Moim zdaniem np Lunt 100st jest co najmniej porównywalny jeśli nie lepszy. Ale mniejszy i chyba ciut lżejszy. 

EDIT piszę z telefonu i nie wiem jak usunąć to podświetlenie, jakie pojawia się, gdy robimy BS na początku linii... 

EDIT 2. Nie znam serii 92st. Poczytaj na cloudynights. 

Czytałem. Mówią że92 to najlepsze co ES stworzył. Parametry znam chodziło mi bardziej o osobiste wrażenia. Ten Apm po prostu mi się nie podoba. Wiem że patrzymy przez okular a nie na niego ale... Taki plastikowo-tandetny. Co do dużej wagi to jedyny mankament. Ale przecież ludzie ich używają. 

Dzięki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Ty będziesz z tego korzystać. Kupuj to co uznasz za lepsze. Serio. 

Miałem ES 20mm 100st oraz Lunt XWA 20 mm 100 stopni. Może to kwestia gustu, nie wiem, ale moim zdaniem Lunt wygląda po prostu professionalnie a ES mniej, za to bardziej plasticzanie... 

 

Wydaje się, że Lunt HDC=WO XWA=TS XWA=Sky Watcher Myriad=Tecnosky XWA=APM HDC i inne to ta sama optyka w innych oprawach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tego typu pytaniach są zawsze puste dywagacje. Każdemu pasuje co innego i co więcej, różnimy się mózgooczami. Dostaniesz tylko odpowiedzi że mnie pasuje to i tamto, a tamtemu nie- i dalej nie będziesz wiedział czy Tobie pasuje.

Przykład z życia- kto poleci długiego RKE do sprzętu F/4.7 do galaktyk? Śmiało mogę polecić, bo widać w nim najwięcej ale większość ludzi od razu odrzuci ze względu na wady i nie będzie mogła przez niego paczać.

A w temacie- ES i Ethos dla mnie odpadają z powodu marnego ER.

Edytowane przez piotrkusiu
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, że ES mam mały ER. Ale to przypadłość chyba wszystkich wcześniejszych konstrukcji szerokokątnych. Wszak ES100 jest dużo wcześniejszy niż ES92. Może dlatego chwilowo jest mało ogniskowych tego drugiego. 

Chętnie bym takiego potestował. 

Co do wagi ES100 to niestety ważą sporo zwłaszcza 20 i 14mm 

Edytowane przez dark1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ten mały ER mnie boli. Nie próbowałem żadnego ES ale mi najbardziej pasuje ergonomia w stylu Morfeusz. Wielka soczewka, komfortowe ER. Zwłaszcza zimą. 

Co do  serii 92 to zbiera entuzjastycznie opinie. Mówią że ro taki "Super Delos". Jedynie ten ciężar... 

Zdaję się że dokonałem wyboru. Jeszcze przemyślę ale mnie też kusi żeby przepatrzeć 92.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może podjechać na jakiś astrozlot czy coś w tym rodzaju i zerknąć to tu to tam przez to i owo:) albo pogadać z kimś kto ma i pozwoliłby popatrzeć. Wtedy bedzie 100% pewności co chce się mieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inną opcją jest sobie strzelić takiego Tv Naglera 13 i nie będzie się do czego przyczepić ani co zarzucić. :) Nikt też nie ośmieli się powiedzieć, że przez coś innego mu się lepiej patrzy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, astroartur napisał:

Inną opcją jest sobie strzelić takiego Tv Naglera 13 i nie będzie się do czego przyczepić ani co zarzucić. :) Nikt też nie ośmieli się powiedzieć, że przez coś innego mu się lepiej patrzy:)

Jeśli masz na myśli t6 13mm to... raczysz żartować ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam aktualnie es 14mm ale 82 stopnie i sobie go chwalę. 

Ludzie mówią że marny er.

Powiem tak aktualnie muszę obserwować w okularach więc je ściągam jak przykładam oko.

A tak nie odczuwam żadnego dyskomfortu transmisja mega jak dla mnie kolory gwiazd łatwo rozróżnić. 

Jedyna wada to to że w okularach nie da się oglądać. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Dasionek napisał:

Ja mam aktualnie es 14mm ale 82 stopnie i sobie go chwalę. 

Ludzie mówią że marny er.

Powiem tak aktualnie muszę obserwować w okularach więc je ściągam jak przykładam oko.

A tak nie odczuwam żadnego dyskomfortu transmisja mega jak dla mnie kolory gwiazd łatwo rozróżnić. 

Jedyna wada to to że w okularach nie da się oglądać. 

 

Właśnie. 

Kwestia indywidualnych dopasowań. Jak kupiłem morpheus poleciłem koledze. Kupił. Ale psioczył. Ni jak się nie mógł nauczyć patrzeć. Blackouty. 

Jakie do cholery Blackouty??? To najwygodniejsze okular pod słońcem. 

Więc może ten ER nie taki straszny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, piotrkusiu napisał:

Jeśli masz na myśli t6 13mm to... raczysz żartować ;)

Ale co jest złego w N13? Nie mam T6, tylko starszą wersję i uważam go za bardzo dobre szkło. Wolałbym pewnie Ethosa o podobnej ogniskowej ale jak się nie ma co się lubi... 

 

Morpheus to bardzo dobre szkła. Ale wolę Naglerki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, astroartur napisał:

Nikt też nie ośmieli się powiedzieć, że przez coś innego mu się lepiej patrzy:)

Bardziej mi o tą część zdania chodziło - ja się ośmielę powiedzieć ;)

Z powodu niezwykle pięknych, okazałych, dorodnych i długich rzęs patrzy mi się lepiej przez wszystko co ma ER powyżej 17mm a najlepiej 20mm. Akceptuję jedynie krótkie plossle i ortho - tam soczewka jest na tyle mała, że rzęsy zatrzymują się na okularze a nie na szkle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ES 14 mm 82 stopnie to bardzo przyzwoite urządzonko. Moim zdaniem 82 stopnie to szerokie pole ale 100 stopni to przepaść. Korzystam z 14 mm 82 st i z 20 mm 100 st a za tydzień zza wielkiej wody „przyfrunie” do mnie 30 mm 82 stopnie. Jakbyś się przypadkiem na ferie wybierał w okolice Podhala daj znać to wpadniesz na testy  na GSO 10” i sobie porównasz. Moim zdaniem 82 stopnie to już wypas ale jak finanse nie ograniczają to warto mieć setkę. Propozycja „testów” jak najbardziej poważna. Jak korzystałem z hyperiona 60 stopni i założyłem ES 100 stopni to miełem odczucia jakbym miał jakiś nowy teleskop. Różnicę zrobiło nie tylko pole ale i jakość szczegółów. Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, marro napisał:

ES 14 mm 82 stopnie to bardzo przyzwoite urządzonko. Moim zdaniem 82 stopnie to szerokie pole ale 100 stopni to przepaść. Korzystam z 14 mm 82 st i z 20 mm 100 st a za tydzień zza wielkiej wody „przyfrunie” do mnie 30 mm 82 stopnie. Jakbyś się przypadkiem na ferie wybierał w okolice Podhala daj znać to wpadniesz na testy  na GSO 10” i sobie porównasz. Moim zdaniem 82 stopnie to już wypas ale jak finanse nie ograniczają to warto mieć setkę. Propozycja „testów” jak najbardziej poważna. Jak korzystałem z hyperiona 60 stopni i założyłem ES 100 stopni to miełem odczucia jakbym miał jakiś nowy teleskop. Różnicę zrobiło nie tylko pole ale i jakość szczegółów. Pozdr

Serdecznie dziękuję za zaproszenie. Jednak zakup już niebawem. Co do finansów to w zasadzie to ma być prezent więc mogę zaszaleć. No tak w granicach rozsądku :neat:. Właśnie o to chodzi że mam ochotę zerknąć w 100°

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ES-y 4,7mm 82*, 6,7mm 82* i 14mm 82* i wszystkie sprzedałem.  Pomimo wysokiej jakości obrazu nie dopowiadały mi, ponieważ korzystanie  z ich dużego pola widzenia  w praktyce  polegało na maksymalnie bliskim przyłożeniu oka do soczewki i rozglądaniu się po bokach. Patrząc gałką oczną na wprost, tego pełnego pola 82* niestety nigdy nie było widać. Przynajmniej takie miałem odczucia. Ponadto wystarczy minimalne odchylenie głowy od soczewki i to wielkie pole na papierze momentalnie się kurczy. Vixeny LVW pd tym względem to bajka. Szkoda, że mają gorszą transmisję.   

Edytowane przez lumen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vixen Lvw to technologia sprzed lat i dlatego transmisja już nie ta (powłoki). Co do szerokiego pola to oczywiście nie każdemu to odpowiada. Mam Morfeusza 9mm 76°  i choć okular jest świetny to chciałbym mieć szerszy widok. Nawet już nie chodzi o rozglądanie się na boki, choć to też wydaje mi się fajne. Patrząc na wprost na jakiś nawet niewielki obiekt jak np. M57 cudownie jest oglądać ten maleńki pierścionek płynący przez ogromną usianą gwiazdami przestrzeń:grin:. To wrażenie że jest kosmos wokół nawet gdy skupiamy się tylko w środku. 

A co do ER w szkłach 100° to wszystkie tak mają. Mam też SLV 50° patrząc przez niego czy tona Księżyc czy grając z gwiazdami mam wrażenie rurki od odkurzacza. W każdym razie mam nieodpartą chęć na 100° a czy będzie mi to odpowiadać to sam się przekonam. 

Edytowane przez Mariusz Psut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem warto  100 sopni ale tu już widać, że to faktycznie kwestia absolutnie indywidualna. Jak dobrze rozumiem koledze lumenowi nie odpowiada przykładanie oka do soczewki i rozglądanie się  a dla mnie to wrażenie bajeczne. Zobaczyć na dużym powiększeniu niemal całe plejady czy  w jednym widoku M31, M32 i M101 daje dla mnie fajne wrażenia. Trochę jest tak jak powiedział ponoć Nagler że mam wrażenie jakbym był między tymi gwiazdami i się rozglądał a nie jak to ujął Mariusz przez rurkę od odkurzacza.  Pewnie to kwestia oczekiwań i preferencji obiektów. Ja uwielbiam gapić się w gromady gwiazd a one w szerokim polu wyglądają genialnie. Mariusz Psut daj znać na co się zdecydujesz. Pozdr. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilekroć jest dyskusja o wadach i zaletach okularów o bardzo szerokim polu zawsze widzimy, że ludzie zupełnie różnie do nich podchodzą. Podejrzewam, że niebagatelne znaczenie ma tu indywidualna fizjonomia. Im głebiej ma się osadzone gałki oczne w oczodołach, tym gorszy będzie komfort korzystania z takich okularów. Drugi czynnik przeszkadzający w cieszeniu się z szerokiego pola to bujne, długie rzęsy.

Mariusz, chcesz wiedzieć czy będziesz zadowolony z takiego zakupu? Spójrz w lustro. Im bardziej wyłupiaste oczy i im krótsze rzęsy zobaczysz, tym lepiej ;)

Edytowane przez dobrychemik
literówka
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.