Skocz do zawartości

ES 100° czy 92°


Mariusz Psut

Rekomendowane odpowiedzi

18 godzin temu, Mariusz Psut napisał:

Właśnie. 

Kwestia indywidualnych dopasowań. Jak kupiłem morpheus poleciłem koledze. Kupił. Ale psioczył. Ni jak się nie mógł nauczyć patrzeć. Blackouty. 

Jakie do cholery Blackouty??? To najwygodniejsze okular pod słońcem. 

Więc może ten ER nie taki straszny. 

No właśnie nie rozumiem o co chodzi z tym er okular sw wa 66 9mm jest czuły na kat widzenia i mały er nim trzeba się nauczyć patrzeć hah. 

Ale es nie wiem o co chodzi z tym słabym er... 

 

Mam pytanie dlaczego 6.5 do ds? 

Nie lepiej 9?

Edytowane przez Dasionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Dasionek napisał:

No właśnie nie rozumiem o co chodzi z tym er okular sw wa 66 9mm jest czuły na kat widzenia i mały er nim trzeba się nauczyć patrzeć hah. 

Ale es nie wiem o co chodzi z tym słabym er... 

 

Mam pytanie dlaczego 6.5 do ds? 

Nie lepiej 9?

ER eye relief. To odległość na jaką musisz zbliżyć oko do soczewki żeby wejść w strumyk światła i zobaczyć to cowidzisz:neat:. ESy mają bardzo mały ER. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Mariusz Psut napisał:

ER eye relief. To odległość na jaką musisz zbliżyć oko do soczewki żeby wejść w strumyk światła i zobaczyć to cowidzisz:neat:. ESy mają bardzo mały ER. 

 

A twojego pytania o 6,5 czy 9 nie rozumiem. Wątek jest o 12-14mm:neat:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mariusz Psut napisał:

ER eye relief. To odległość na jaką musisz zbliżyć oko do soczewki żeby wejść w strumyk światła i zobaczyć to cowidzisz:neat:. ESy mają bardzo mały ER. 

 

Nie no tyle to wiem ale nie czuję żadnego dyskomfortu jak czytałem opinie to pisali ze muszle ściągają itd... 

Ja oglądam w muszli i rozwiniętej. 

Pozdrawiam kwestia indywidualna. 

I Jak będę kupował okular jakis to na pewno es. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Mariusz Psut napisał:

A twojego pytania o 6,5 czy 9 nie rozumiem. Wątek jest o 12-14mm:neat:

Hahaha ty nie wiem z kad ja to wziąłem może wątki pomyliłem już. 

 

12 mówią do ds to jest dolna granica 

Mam 14 to najwięcej używany okular, 

Ale 9 też dosyć często wpada w wyciąg. 

 

Szkoda że daleko mieszkasz bo pożyczył bym ci 14. 

 

@astrokarol

Powiem ci że ja jak siadłem na 82stopnie to kitowe 25to dziurka od klucza, a o ortho 6mm nie wspomnę. 

Edytowane przez Dasionek
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Dasionek napisał:

12 mówią do ds to jest dolna granica 

Mam 14 to najwięcej używany okular, 

Ale 9 też dosyć często wpada w wyciąg

To jest zależne od światłosiły (źrenicy wyjściowej) i od rodzaju obserwacji. 

Ja dość skutecznie używam 9 mm 100° w Newtonie 14" F/4,5 (ŹW 1,9 mm, pow. 183x). Brakuje mi jednak 11-13 mm bo są obiekty, która w 9 mm są za ciemne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9mm który posiadam daje radę do większości DS. Może do tych rozległych już nie za bardzo. Mam z nim źw 1,84 to chyba takie minimum. 

Moim skromnym zdaniem dwa najpotrzebniejsze okulary do głębokiego nieba to szerokokątne 8-9mm i 12-14mm

Wielokrotnie wertując wpisy na CN i biorąc pod uwagę że moje obserwacje to 70% księżyc a 30% DSO mój zestaw mażeń to

Ethos 13

Ethos 8

Delos 6

Delos 4,5

Co do tych ES 92 to naprawdę zbierają wspaniałe opinie, mówią o nich super Delos, Morfeusz. Kusi mnie ta 12.Tylko ten ciężar :g:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Kusi mnie ta 12.Tylko ten ciężar 

A co ma ciężar do obserwacji? Mój Meade 24 UWA waży tyle samo co te 92 stopniowe. Nie wiem co się tego ciężaru przyczepiles już kolejny raz w tym temacie. Przecież w ręku to nie będziesz trzymał podczas obserwacji a dla wyciągu GSO to czy 800 czy 1000 gram to żadna różnica. Dwa morfeusze 17.5 z bino ważą razem jakieś 1.5 kg i nic się nie dzieje.

Bierz co Ci się bardziej podoba, na co masz ochote, oba będą dobrym wyborem. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, dobrychemik napisał:

Przyjrzałem się tym ES 92deg... Ciekawe czy ktoś w Polsce ma choć jednego. 

Na pewno ktoś ma w Polsce bo był na alle na wiosnę. Długo wisiał ale w końcu ktoś go kupił: https://archiwum.allegro.pl/oferta/okular-explore-scientific-17mm-92-ler-i7662240504.html

Nowe w astroshop są dostępne. Co więcej astroshop w Warszawie się otwiera to może i na miejscu będą mieli do oglądnięcia. https://www.astroshop.pl/okulary/15_10/m,Explore-Scientific/a,Zubehoer.Allgemein.Serie=92°+LER

Edytowane przez piotrkusiu
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.