Skocz do zawartości

Lustrzanka do astrofotografii


Tommy002

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Jestem początkującym w temacie astrofotografii. Chciałbym się zapytać jaka lustrzanka byłaby dobra, do około 3000 PLN do fotografii nocnego nieba np. Drogi Mlecznej, gwiazdozbiorów itp. Mam na oku dwa modele takie jak: Nikon D5300 lub Nikon D3500 z obiektywem AF-P DX 18–55mm VR. Proszę też o podpowiedź z dobraniem obiektywu.

Pozdrawiam :emotion-5:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Tommy002 napisał:

Jestem początkującym w temacie astrofotografii.

Cześć - wiesz w ogóle z czym się astrofotografia je? Czytałeś coś? Pytasz się o lustrzankę a jak chcesz rozwiązać kwestię prowadzenia? Chcesz robić na montażu czy na statywie?

 

7 godzin temu, Tommy002 napisał:

do około 3000 PLN do fotografii nocnego nieba

Canon 6D modowany

 

7 godzin temu, Tommy002 napisał:

Proszę też o podpowiedź z dobraniem obiektywu

Stało ogniskowy. Seria Sigma Art jest dobra, Samyang 135mm f/2, Canon 200mm f/2.8 L. Zoomy nie sprawdzają się za dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli interesuje cię koniecznie Nikon, to tutaj masz poradnik:

https://imaging.nikon.com/lineup/microsite/astrophotography/getstarted/camera/index.html

a później zapraszamy do https://astropolis.pl/forum/291-pytania-i-odpowiedzi/

Pozdr.

M.

Edytowane przez mawmarecki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Darula napisał:

Właśnie przymierzam się do kupna używki, jest jakaś granica zużycia migawki którą raczej nie przekraczać przy wyborze? 

Nie wiem jak Nikony ale migawka w Canonach Aps-c wytrzymują  średnio ok 50 000 klapnięc a w  profesjonalnych pełnoklatkowcach nawet 100 000 klapnieć

Edytowane przez mirek01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, mirek01 napisał:

Nie wiem jak Nikony ale migawka w Canonach Aps-c wytrzymują  średnio ok 50 000 klapnięc a w  profesjonalnych pełnoklatkowcach nawet 100 000 klapnieć

Canon 5dmk2 wytrzymuje nawet kilkaset tysięcy, bywają sztuki co przekraczają nawet 500 000 klapnięć. Całkiem dobrze sobie radzi również canon 6d.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Nikon i używka to polecam konkurenta 6D, czyli D750. Najbardziej opłacalna pełna kaltka Nikona pod astro. Również polecam zrobić moda.

Tylko trzeba pamiętać, że pełna klatka to spore wymagania od obiektywu. Samyangi są stosunkowo tanie i rewelacyjne optycznie i pod astro to super wybór. Jednak będzie to sprzęt wyłącznie do astro, bo manualny staloogniskowy obiektyw w dzień jest bezużyteczny (niepraktyczny). A dobre szkła z AF pod FF kosztują majątek (ale nie potrzeba ich do astro). 

 

W kwestii migawki to ja kierowalem się przy zakupie zasadą im taniej tym lepiej, a jak migawka padnie to wymiana wyjdzie i tak taniej niż aparat z małym przebiegiem :) Wiele aparatów wytrzyma znacznie dłużej niż deklarowana wartość, choć to oczywiście loteria. Mój najstarszy aparat ma przepracowane 150% normy i żyje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, MateuszW said:

Jak Nikon i używka to polecam konkurenta 6D, czyli D750. Najbardziej opłacalna pełna kaltka Nikona pod astro. Również polecam zrobić moda.

Tylko trzeba pamiętać, że pełna klatka to spore wymagania od obiektywu. Samyangi są stosunkowo tanie i rewelacyjne optycznie i pod astro to super wybór. Jednak będzie to sprzęt wyłącznie do astro, bo manualny staloogniskowy obiektyw w dzień jest bezużyteczny (niepraktyczny). A dobre szkła z AF pod FF kosztują majątek (ale nie potrzeba ich do astro). 

 

W kwestii migawki to ja kierowalem się przy zakupie zasadą im taniej tym lepiej, a jak migawka padnie to wymiana wyjdzie i tak taniej niż aparat z małym przebiegiem :) Wiele aparatów wytrzyma znacznie dłużej niż deklarowana wartość, choć to oczywiście loteria. Mój najstarszy aparat ma przepracowane 150% normy i żyje :)

Z tym że używany Nikon D750 jest dużo droższy od Cannona 6D, nie wiem jak się te aparaty spisują w terenie bo żadnego nie miałem nigdy w rękach ale różnica w cenie jest dość duża 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.12.2019 o 18:08, Darula napisał:

Z tym że używany Nikon D750 jest dużo droższy od Cannona 6D, nie wiem jak się te aparaty spisują w terenie bo żadnego nie miałem nigdy w rękach ale różnica w cenie jest dość duża 

Faktycznie 6D jest tańszy o jakiś 1000 zł. No w sumie nic dziwnego, bo z tego co doczytałem, jest to konkurent Nikona D600, czyli półki niżej :)

W dniu 20.12.2019 o 20:54, Agent Smith napisał:

...i jest to aparat marki....? :)

 

Nikon rzecz jasna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.