Jump to content
cwic

Guiding - wykresy

Recommended Posts

Mam propozycje, może pochwalicie się wykresami guiding z opisem sprzętu i dodatkowymi informacjami które mogą być przydatne. Dla przykładu zacznę.

Sprzęt:

- montaż Celestron AVX, oczywiście nie prosto z pudełka, wymieniłem smary i łożyska,

- guding przy pomocy lunetki 60/240mm i kamery z imx385,

- waga sprzętu około 8-9kg, newton 150/750 + canon lub kamera + sprzęt do prowadzenia

Osiągi:

- regularny guiding z błędem (RMS) 1,1" - 1,3", w zależności od częsci nieba

- przy dobrym "seeingu" osiągi 0,8"-1,0", przy czym łączny błąd 0,8" to najlepsze co wyciągnąłem

Największe napotkane problemy:

- wyważenie celestona AVX nie jest łatwe bo chodzi z dużym oporem, ostatecznie mocno poluzowałem oś RA, ale tutaj trzeba uważać bo granica między poluzowaniem a stworzeniem luzu jest bardzo cienka, dodatkowo po każdej manipulacji dociskiem RA konieczne jest wyregulowanie ślimaka, a żeby to zrobć trzeba demontować silnik RA,

- kable, okazało się że moja przedłużka usb 3.0 nie daje razy przy spadku temp. poniżej 0, spędziłem 3 nocki szukając przyczyny złego prowadzenia zanim wyszło że to kabel.

guide.jpg

Edited by cwic
  • Like 2

Ioptron CEM60EC, lunetke 60/240 +Asi 120mono

Deklinacja +28 (simeis 147).

Wykres typu "nie ma szalu", często bywają lepsze. 

IMG_20191220_123346.jpg

IMG_20191220_123400.jpg

IMG_20191220_123333.jpg

Edit. 

@cwic bardzo ładnie guidujesz seeing. 

Edited by Tayson
  • Like 1

39 minut temu, Tayson napisał:

@cwic bardzo ładnie guidujesz seeing. 

1 sek to za mało, za dużo reakcji - montaż głupieje. Spróbuj 3 - 4 sekundy. Ja używam 4.

Ogólnie to przy 1s mam najlepsze wyniki, sprawdzałem jak czas eksozycji i seeing wpływaja na guiding wychodzi tak:

- przy dobrym seeingu mam najlesze osiągi właśnie przy 1s, wtedy jestem w stanie wyciągnąć 0,8"-0,9", przy 1.5sek  i więcej niestety wychodzi gorzej błąd skacze na 1,1 - 1,2". Nie zauważyłem włąsnie problemów przy jednej sekundzie, owszem przy 0,5s guiding szaleje, ale 1s wydaje się być najlepsza dla AVX przy dobrym seeingu. Może to przez to że moja kamerka jest dosyć czuła, nie jest to podstawowe asi120 tylko matryca (IMX385) która jest większą wersją sławnej IMX224.

- Przy średnim seeingu wchodzę z czasem na 1.5-2.5 sek i wtedy jest najlepiej, zwiększenie czasu ekspozycji powyżej 2.5sek zawsze powodowało pogorszenie prowadzania.

Wydaje mi się że to kwestia montażu, nie oszukujmy się AVX nie jest jakimś wybitnym sprzętem, jest to prostu podrasowany montaż klasy EQ5. Kupiłem go tylko dlatego że w zeszłym roku w Delcie można go było naprawdę tanio zakupić.

Do tego panowie wykres w ogólnie nie wskazuje na guidowanie seeingu, przy guidowaniu seeingu tworzą się komendy prawo-lewo na przemian (patrz załącznik).

@Tayson Zawsze mi się wydawało że Ioptron to  montaże które mają najlepszy stosunek ceny do jakości, Twój wykres zdaje się to potwiedzać. Niesamowite są te montaże, marzy mi się taki CEM25-EC. Musiałeś coś robić z CEM60 po zakupie, czy tak jedzie z pudełka? Chyba znam odpowiedź, ale zapytać nie szkodzi.

seeing.JPG

Edited by cwic

Godzinę temu, _Spirit_ napisał:

Po co guidować 1 sek i po co ściągać całą klatkę?

Opisałem jak jest u mnie, wiele razy próbowałem zwiększać czasy i zawsze kończyło się to źle.  

Jeśli chodzi o ściąganie całej klatki to masz rację, ale nie wiedziałem że można ograniczyć pole w PHD2, jak to zrobić?

Jest gdzieś opcja ROI?

----------------------------------

Ok, już wyczytałem jak to zrobić, wystarczy używać Subframe.

Edited by cwic

Ogólnie jako część niezbędna. To wykonałem napięcie pasków napędowych. 10min roboty, po 3 śrubki na os. Inne mody to moja zabawa, nie wplywajaca na jakość prowadzenia. 

@cwicWszystko pięknie, tylko chyba nie wziąłeś pod uwagę, że błąd o którym piszesz "osiągi 0,8-1,0" tyczą się skali guidera, bo na tubie głównej ten błąd jest zwielokrotniony.

skala.jpg

Zobaczamy z głównego tematu....

Skoro phd pokazuje skalę z arcsec to jest tyle samo na guiderze i na głównej tubie. 

Skala arcsec.

Zachęcam do wklejania wykresów z podstawowymi opisami.

2 godziny temu, cwic napisał:

Wydaje mi się że to kwestia montażu, nie oszukujmy się AVX nie jest jakimś wybitnym sprzętem, jest to prostu podrasowany montaż klasy EQ5. 

To jest Twoje zdanie i możesz je mieć jakie chcesz... 

Ja ten montaż używam od kilku lat i wiem na co go stać. A stać na naprawdę wiele.

Wystarczy go tylko dobrze wyregulować i nie przeciążać.

Zresztą tak samo jak kilka innych montaży dwu, trzy krotnie droższych...

Edited by AdamK

15 minut temu, JustinSullivan napisał:

Wpadnie ktoś z ASA, pozamiata i skończy się wątek :)))

Wątpię, ponieważ ASA sie nie guiduje. Kto to robi ten poprostu nie dorósł do jego użytkowania. 

U mnie na opaskowanym HEQ-5 sprawa ma się tak. Jak myślicie, jak długie klatki mogę na tym palić? Teraz robię 600 sekund.
image.png.2540ee928b0e2e672d3b067e645c7791.pngimage.png.c319003973e95779adfd112220739d05.png

Ja tylko Panowie przypomnę, ze średnica okręgu referencyjnego w phd obejmuje nasz pixel, a nie promień tego okręgu. 

Edited by Tayson

Godzinę temu, JustinSullivan napisał:

Wpadnie ktoś z ASA, pozamiata i skończy się wątek :)))

Ten wątek ma na celu pokazanie różnych montaży, ich osiągów, możliwych podejść do tematu ... Twoje podejście jest nieprawidłowe i niepożądane.

@sidiouss  O to mi właśnie chodziło i na przykład mam doskonały materiał do porównania. Twój błąd w RA jest bardzo podobny do mojego, natomiast ustawienia i podejścia skrajnie różne. Twoje jest bardziej standardowe i wydaje się być prawidłowe. Muszę sprawdzić jeszcze raz co się stanie przy wydłużeniu czasów u mnie (miałem luzy które ostatnio kasowałem), ale opaskowany Heq5 to jednak lepszy sprzęt.

Wydawało mi się kiedyś że widziałem zestaw do opaskowania AVXa, ale ostatecznie żadnego gotowego rozwiązania nie znalazłem.

Jak duże znaczenie ma biblioteka darków przy guidowaniu? Bo szczerze przyznam że nie mam zrobionej.

Edited by cwic

U mnie teraz tak to wygląda, bywało lepiej: HEQ5 opaskowany, luneta 50/190, camera T7 color

Bez tytułu.png

• Like 1

58 minut temu, cwic napisał:

Jak duże znaczenie ma biblioteka darków przy guidowaniu

Hot pixele nie będą brane za gwiazdy :)

CEM25P, Polarna ustawiona za pomocą funkcji w programie.

Teleskop Sharpstar 71SDQ (Krzywe Soczewki Edition) z lunetką 50/200 Omegona, jako guider ASI174, jako przeciwwagi 2 baterie Celestrona. Kamera główna ASI071 MC Pro. Wszystko ważyło <=50% max obciążenia deklarowanego przez iOptrona.

Sterowane za pomocą Asiair. 

Najdłuższe klatki w punkt jakie robiłem to 30 min. Skala 2,2"/px. Podobne wyniki osiągałem przy guidingu za pomocą Lacerta MGEN2.

Screenshot_2019-07-01-01-32-52-440_com.zwoasi.asiair.thumb.png.60c94d9b95579e0ff0a8bee93f487b33.png

Jestem w trakcie przesiadki na reflektor i OAG z ASI120, ciekaw jestem wyników, bo takich screenów mam dość sporo z różnego okresu. Nowy setup będzie ważył ok 8kg.

jestem bardzo zadowolony z tego montażu. Gdybym miał się przesiadać na coś innego to albo Crux 140, albo RST-135 ze względu na łatwe zapakowanie go do samolotu. 

6 godzin temu, count.neverest napisał:

CEM25P, Polarna ustawiona za pomocą funkcji w programie.

Teleskop Sharpstar 71SDQ (Krzywe Soczewki Edition) z lunetką 50/200 Omegona, jako guider ASI174, jako przeciwwagi 2 baterie Celestrona. Kamera główna ASI071 MC Pro. Wszystko ważyło <=50% max obciążenia deklarowanego przez iOptrona.

Sterowane za pomocą Asiair. 

Najdłuższe klatki w punkt jakie robiłem to 30 min. Skala 2,2"/px. Podobne wyniki osiągałem przy guidingu za pomocą Lacerta MGEN2.

Screenshot_2019-07-01-01-32-52-440_com.zwoasi.asiair.thumb.png.60c94d9b95579e0ff0a8bee93f487b33.png

Jestem w trakcie przesiadki na reflektor i OAG z ASI120, ciekaw jestem wyników, bo takich screenów mam dość sporo z różnego okresu. Nowy setup będzie ważył ok 8kg.

jestem bardzo zadowolony z tego montażu. Gdybym miał się przesiadać na coś innego to albo Crux 140, albo RST-135 ze względu na łatwe zapakowanie go do samolotu. 

Albo mi się zdaje albo kiedyś pisałeś, że niektóre zdjęcia robiłeś bez "dostępu" do Polarnej, ustawiając tylko metodą dryfu. Jeśli tak, to jak wtedy guiding sobie radził? I jakie max czasy były sensowne? 

12 godzin temu, count.neverest napisał:

... 

Co to za program do guidingu?

21 godzin temu, Tayson napisał:

Wątpię, ponieważ ASA sie nie guiduje. Kto to robi ten poprostu nie dorósł do jego użytkowania. 

Miałem ASA, nie guidowałem......pewnie są tacy co to robią.....Montaż daje możliwość guidingu jakby ktoś pytał....

Edited by JustinSullivan

13 godzin temu, count.neverest napisał:

OAG z ASI120,

To nie jest dobry pomysł. Raczej ASI290 (próbowałem, wiem)