Skocz do zawartości

Guiding - wykresy


cwic

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Sebastian Ś.

Wczoraj robiłem pierwsze testy z balkonu bez widocznej polarnej, szału nie ma, RA troche wariat. Sprawdzę wyważanie, ale chyba przyda się pasek ;)

 

Guider 50/162mm + ASI224MC, HEQ5 bez przeróbek. Na montażu wisiało APO65Q i Canon 1100D. 

 

2015886574_Screenshot2020-03-24at00_38_56.png.aeeb510d94ebee174af6c64859a4155d.png

1645770451_Screenshot2020-03-23at23_17_48.png.31af8822987022905e7aab759cef829c.png

Edytowane przez Sebastian Ś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sebastian Ś.
2 minuty temu, isset napisał:

Agresywność nie za wysoka?

W trakcie tego drugiego wykresu bawiłem się trochę parametrami i nie były cały czas tak wysoko. RA Agr nawet jak miałem na 50 to i tak trochę ząbki. Pokombinuje dzisiaj jeszcze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, isset napisał:

Agresywność nie za wysoka?

Raczej za niska - korekty są praktycznie tylko w jedną stronę i zazwyczaj nie osiągają środka.

5 godzin temu, danon napisał:

Rms mam w ok 1"+ z ditheringiem skacze do 1.7", chyba że dithering się nie wlicza? Skala zestawu to 2,37"/pix.

Oczywiście się nie wlicza, bo przecież podczas ditheringu nie robisz zdjęcia. Dziwię się, że programy nie mają funkcji ignorowania klatek z ditheringiem przy liczeniu RMS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sebastian Ś.
16 minut temu, MateuszW napisał:

Raczej za niska - korekty są praktycznie tylko w jedną stronę i zazwyczaj nie osiągają środka.

Właśnie miałem wrażenie, że im wyżej w RA tym było lepiej dlatego tak ustawiłem, ale kłóciło mi się z tym co czytałem zazwyczaj, że nie można przesadzać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Sebastian Ś. napisał:

Właśnie miałem wrażenie, że im wyżej w RA tym było lepiej dlatego tak ustawiłem, ale kłóciło mi się z tym co czytałem zazwyczaj, że nie można przesadzać. 

To trzeba ustalać indywidualnie dla własnego przypadku. Ja np dopóki miałem słabą kamerkę z oagiem to dawałem agresywność 5-6, bo mi goniło od szumu. Ale z lepszą kamerką wszystko się uspokoiło i teraz mam 8 i jest optymalnie. To zależy od wielu czynników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, ja tylko przypomnę z doświadczenia: nie o wykres chodzi, a o korekty mieszczące się w naszej skali. Jak gwiazdki sa ok to najlepszym sposobem na poprawienie wykresu jest zmiana skali rozdzielczosci(y) i ilości widocznych kroków (x) . Serio! 

 

Ustawcie sobie target/referent circle dla swojej skali i obserwujcie. 

Edytowane przez Tayson
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sebastian Ś.

Metodą prób błędów najlepsze co udało mi się dzisiaj uzyskać.

Guider 50/162mm + ASI224MC, HEQ5 bez przeróbek. Na montażu wisiało APO65Q i Canon 1100D. 

1066739117_Screenshot2020-03-24at21_39_39.thumb.png.fa0d950f665bc241fd67b32f25f9b827.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, isset napisał:

Ale kolega ma agresywność w Ra 85, a w Dec 100. 

No dobra, to w Dec jest zdecydowanie za dużo. Lepiej obniżyć agresywność dec, żeby ograniczyć przeskoki na drugą stronę, a dokładnie dobrać wartość kompensacji luzu montażu (można wpisać w EQMod, a nie wiem czy w PHD również, bo w Maxime się da).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sebastian Ś.
12 godzin temu, MateuszW napisał:

No dobra, to w Dec jest zdecydowanie za dużo. Lepiej obniżyć agresywność dec, żeby ograniczyć przeskoki na drugą stronę, a dokładnie dobrać wartość kompensacji luzu montażu (można wpisać w EQMod, a nie wiem czy w PHD również, bo w Maxime się da).

Z tego co się dzisiaj zorientowałem to można wygenerować i wrzucić plik PEC do EQASCOM przez PERecorder + PECPrep albo PEMPro. Spróbuję dzisiaj poprawić w ten sposób prowadzenie i podzielę się wynikami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Sebastian Ś. napisał:

Z tego co się dzisiaj zorientowałem to można wygenerować i wrzucić plik PEC do EQASCOM przez PERecorder + PECPrep albo PEMPro. Spróbuję dzisiaj poprawić w ten sposób prowadzenie i podzielę się wynikami. 

Ale to się tyczy osi RA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sebastian Ś.
5 minut temu, MateuszW napisał:

Ale to się tyczy osi RA.

Tak tak oczywiście to wszystko tylko do wgrania PEC dla RA. Chodzi ci o backslash Dec w ms? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sebastian Ś.
11 minut temu, isset napisał:

Takie głupie pytanie - czy w opaskowanym HEQ5 też występuje zjawisko Periodic Error :)

Tak, ale powinien się dać lepiej guidować ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, isset napisał:

Takie głupie pytanie - czy w opaskowanym HEQ5 też występuje zjawisko Periodic Error :)

Oczywiście. PE wynika przede wszystkim z przekładni ślimakowej, która pozostaje oryginalna. Paski zmniejszają tylko część (raczej małą) błędu PE, który pojawiał się na zębatkach. i przede wszystkim niwelują dużą część luzu (pozostaje luz na ślimaku).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.