Skocz do zawartości

Guiding - wykresy


cwic

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 4.04.2020 o 22:50, orlen napisał:

Świeżo palone, heq5, asi 120mini, guider 162mm. Mogę coś jeszcze poprawić? 

 

 

 

Da się zrobić tak żeby było widać korekty jakie wprowadza guiding w tym sofcie asiair? Bo nie wiadomo do końca co się dzieje.

Może za mała agresywność, może zła gwiazdka (FWHM wydaje się spore), może zła kalibracja (jest na żółto, nie wiem czy to dobrze czy średnio).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, cwic napisał:

Da się zrobić tak żeby było widać korekty jakie wprowadza guiding w tym sofcie asiair? Bo nie wiadomo do końca co się dzieje.

Może za mała agresywność, może zła gwiazdka (FWHM wydaje się spore), może zła kalibracja (jest na żółto, nie wiem czy to dobrze czy średnio).

Na żółto guiding oznacza ze guiduje. 

Poprawiłem focus na kamerce i dzisiaj jest lepiej, ale Ra odstaje od dec ciągle o jakieś 0,5".

Muszę poszukać czy pokazuje korekty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.04.2020 o 16:19, Sebastianus napisał:

CG5GT z wczoraj guidowany miniguidescope zwo i 120mm. Jeden z lepszych wykresów, ale świeżo po serwisie.

Ładnie prowadzi jak na montaż tej klasy. Mógłbyś zdradzić jaką tubę na nim wieszasz? Na czym polegał serwis montażu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.04.2020 o 16:45, Tomi napisał:

Ładnie prowadzi jak na montaż tej klasy. Mógłbyś zdradzić jaką tubę na nim wieszasz? Na czym polegał serwis montażu?

Side by side: TS apo 50/330 + flattener+ Canon 1100D i guider ASI 120MM + ZWO mini guide scope.

Wymienione siodło na dedykowane ADM. Serwis to wymiana smaru oraz nowe ślizgo-łożyska docięte z teflonu. Kulkowe wymienione podczas poprzedniego serwisu. Ustawienie backlash'u. Generelanie PHD i tak wywala mi monit podczas kalibracji "Little south movement was observed" ale olewam to. Daje asystenta i idę sobie herbatkę zaparzyć. Potem wracam i włączam ustawienia które zaproponował i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Sebastianus napisał:

... PHD i tak wywala mi monit podczas kalibracji "Little south movement was observed" ale olewam to. Daje asystenta i idę sobie herbatkę zaparzyć. Potem wracam i włączam ustawienia które zaproponował i tyle.

W Celestronie AVX mam tak samo w DEC, po prostu backlash jest duży ze względu na dużą ilość przekładni (kół zębatych) w użytych silniczkach.

Niweluje nieco ten efekt robiąc kilka manualnych kroków w górę i prawo przed rozpoczęciem kalibracji, odpowiednie wartości backlashu w ustawieniach też pomagają.

Nie sugeruj się wartościami ze zdjęcia bo są nieprawidłowe.

 

 

backlash.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, cwic napisał:

W Celestronie AVX mam tak samo w DEC, po prostu backlash jest duży ze względu na dużą ilość przekładni (kół zębatych) w użytych silniczkach.

Niweluje nieco ten efekt robiąc kilka manualnych kroków w górę i prawo przed rozpoczęciem kalibracji, odpowiednie wartości backlashu w ustawieniach też pomagają.

Nie sugeruj się wartościami ze zdjęcia bo są nieprawidłowe.

 

 

backlash.JPG

A dzięki za sugestię. Sprawdzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy guiding z nieprzyjaznego śrdowiska, czyli balkonu. Polarna ustawiana bez widoku na północ (z pilota montażu i kamery), do tego wiadomo balkon pracuje z każdym ruchem nogi.

 

Celestron AVX.

Przechwytywanie.JPG

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Powiem Wam że jestem dumny z mojego AVXa, dzisiaj bawiłem się w sprawdzenie guidingu z balkonu prakycznie bez ustawiania na polarną.

Ustawiłem montaż na północ tylko dopasowując go do kresek jakie zrobiłem na miejscu do montażu poprzednim razem, żadnego driftu nie robiłem zostawiłem jak jest i odpaliłem guding. Deklinacja  cały czas korygowała i na koniec po testach odpaliłem Asystenta w PHD2, okazało się że mam biegun odjechany na 27 arc-min, a montaż sobie radził na tyle dobrze, żeby klatki 5-cio minutowe przy skali 3,6 były w punkt.

Klatka 5min bez chłodzenia, bo to był tylko test.

guide.JPG

Capture_300s_0_00001.jpg

Edytowane przez cwic
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Tayson napisał:

Zwróć uwagę ze SAT ma nasz czerowno, KAL również słabo.... Ale najważniejsze że prowadzi! 

Piękna ironia, można inaczej, no cóż...  Sat mam na czerwono zawsze bo mam kamerkę rising tech i coś na tym polu szwankuje współpraca, musiałbym dostosować ustawienia ADU, ale po co, w niczym to nie przeszkadza. Kalibracja na żółto ze względu na backlash w Dec, dlatego staram się robić tak żeby guiding w Dec chodził tylko w jednym kierunku, jest bezpieczniej.

Nie zamierzam wydawać kilka tys. więcej żeby mieć wszystko na zielona jak całość świetnie działa.

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tayson napisał:

Właśnie to miałem na myśli, że nie zawsze wszystko musi być pod szablon, żeby poprawnie działało. 

Chyba jestem przewrażliwiony ostatnio :)

 

Zachęcam wszystkich użytkowników do wrzucania wykresów i tych dobry i mniej dobrych.

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

@cwicSilnik DC z motoreduktorem ma swoje wady w postaci luzów na przekładniach, ale i zalety czyli brak "ziarnistości" charakterystycznej dla krokowców. Przy małej liczbie zębów w przekładni ślimakowej montażu, zastosowanie silnika DC nie jest absolutnie bezzasadne. 

Twój wykres (prowadzenie)nie jest zły. Miałem EQ5 z krokowcami i beltmodem DIY (przełożenie prawie bezluzowe), i wcale nie poprawiło to znacząco kultury pracy w porównaniu do napędu opartego na silnikach DC.  Na bekslesz:) są rady: kompensacja w EQModzie i przeważenie setupu.

Edytowane przez Piotr4d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.