Skocz do zawartości

Guiding - wykresy


cwic

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, Sebastianus napisał:

Losmandy GM8, new OPWB, guiding przez kabel sieciowy, PHD multi star guiding, ASI120MM + ZWO L filter + ZWO mini guider

Ustawienie na biegu Polemaster, Sharpcap 2.9

 

 

new.jpg

Jak wrażenia po założeniu OPWB? Masz wersję spring-loaded?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Renioo napisał:

Jak wrażenia po założeniu OPWB? Masz wersję spring-loaded?

 

Nie , tą z pokrętłem. Generalnie spoko, choć jakiejś kolosalnej różnicy nie ma. W zasadzie to nie wiem czemu to się nazywa one piece. Prawdziwy , oryginalny opwb  Losmandy niestety nie jest juz produkowany. Ovision tez nie. Ale w sumie bez tego tez daje rady

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, isset napisał:

Tak i miewał dziwne akcje, np RMS z 0.9 nagle zamieniał się w 220 i po chwili kamera przestawała zapętlać obraz. Trzeba było klikać guide. W phd2 takich akcji nie ma. Może coś źle ustawiłem nie wiem. 

Ja używam tylko wbudowanego guidera w EKOS i nigdy takiej akcji nie  miałem. Dla mnie wbudowany guider jest wystarczający.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

montaż EQ5 , ASI 120MM-S / ZWO mini guider scope 120mm

 

Wcześniej męczyłem się z gudingiem dość spory czas. Krok po kroku czytałem co robię źle i udało się w końcu ustawić na tyle, że jestem zadowolony. Dużo pomogło mi również dokładne ustawienie na polarną przez SharpCap, wcześniej przez lunetkę błąd wychodził do duży.

 

guding.png

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Legierskim napisał:

montaż EQ5 , ASI 120MM-S / ZWO mini guider scope 120mm

 

Wcześniej męczyłem się z gudingiem dość spory czas. Krok po kroku czytałem co robię źle i udało się w końcu ustawić na tyle, że jestem zadowolony. Dużo pomogło mi również dokładne ustawienie na polarną przez SharpCap, wcześniej przez lunetkę błąd wychodził do duży.

 

guding.png

+-16 to TROCHĘ za duzo. pokaz jak wygląda w skali +-4. Pewnie tez bedzie ok.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj trochę siedziałem i mam kilka spostrzeżeń.
Pierwsze to takie, że po zrobieniu pomiaru luzu DEC montaż idzie nieźle, po czym nagle po np 280 sek. DEC wystrzeliwuje w kosmos... a później jest już tylko gorzej.

Stworzyłem nowy profil, dałem asystenta i nie mierzyłem backlash'a - efekty były o niebo lepsze. hmmm.. dziwne, ale działa. 


Druga rzecz to asystent zawsze NA POCZĄTKU DZIAŁANIA pokazuje mi błąd ustawienia na polarną na poziomie ok. 36min. Ciekaw jestem o co może chodzić skoro w sharpcapie mam az/szer - exellent na poziomie 00:00:04 / 00:00:02 np. A sprawdzam ustawienie kilka razy. Nawet znajduję jakoś pobliską gwiazdę poprzez SGP - framing&mosaic, synchronizuje montaż na nią w CDC, parkuje i znów sprawdzam poilar align w sharpcapie. Polar align robie na kamerce od gui, ale i kamera główna i gui patrzą idealnie w ten sam punkt (z resztą kiedyś robiłem test i ustawiałem główną i gui i wyniki się pokrywały). Dodam że montaż jest wypoziomowany fest i nie do fabrycznego bąbelka (tylko do statywu). Jak to jest możliwe że przy takich wartościach sharpcapa pokazuje mi taki błąd ustawienia na polarną w phd2?

Zastanawiam się czy to że mój wykres nie wygląda czasem tak jakbym chciał to jest kwestia tej sprzeczności w ustawieniu na biegun? (czasem mam wychyły na poziomie 1,6", ale to w osi RA, więc o co może chodzić? O wyważenie? (staram się je poprawiać, a kable mam ładnie poprowadzone i sczepione). To sporadyczne wychyły przy bezwietrznym wieczorze). Byłbym wdzięczny jakby ktoś swoim fachowym okiem się wypowiedział :) Aha. Dane jeżeli chodzi o szer geo oraz wysokość n.p.m. wbite do ascom biorę z aplikacji na komórkę. Na screenie nie wygląda to tak tragicznie chyba, no ale tak jak mówię, czasem przy idealnych warunkach RA potrafi dojść nagle do 1,6-1,8" (też po asystencie gui który trwał np 500 sek) i nie jest te wychylenie schematyczne / regularnie powtarzalne. Kompletnie nie wiec o co cho.

I takie jeszcze pytanko.. Czy zawsze przy odpaleniu phd i ustawieniu na obiekt trzeba dawać asystenta gui przed rozpoczęciem sesji? Jednej nocy wyjdę z phd, wejdę, włączę ten sam profil i znów muszę dawać asystenta czy jest to jakoś zapamiętane jak np dane kalibracyjne? 

212845649_649371015979241_1334882142591706922_n.png

Edytowane przez wismat
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wismat na screenie masz bardzo piękny wykres. uwazaj zeby nie przekombinowac!

 

ja nigdy nie korzystałem z info od asystenta. jesli guiding ci dziala roznie w rozne dni, to zapewne winny jest seeing.

ja najczesciej zmieniam jedynie wartosc agresywnosci dla RA. nic wiecej.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na polarną masz dobrze ustawiony montaż. Nie ma korekt w DEC na załączonym wykresie. Nie trzeba dawać asystenta przed sesją. Są tacy co nigdy go nie uruchamiali i szczęśliwie guidują. Nie warto szukać dziury w całym skoro rms total jest na świetnym poziomie 0.42". Dobry seeing jest ostatnio. Jak seeing będzie gorszy to RMS wzrośnie.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj robiłem bez asystenta i szło dość nieźle. Czyli faktycznie nie trzeba zawsze przy odpalaniu go używać. Dziwne bo przeważnie było tak że wykres był średni, a po asystencie szedł lepiej. Może po prostu musi nieco pochodzić guiding, żeby się ogarniąć (może te 10% historii też robi robotę i nie trzeba brać asystenta).
W każdym razie jak obiekt był w zenicie to zaczęło szarpać nieco (w sumie nie dziwne bo zenit nie jest do końca "wygodny" dla montażu). Może komuś pomoże taka skromna rada. Ja zjechałem wtedy agresywnością RA do 35 i szło dużo lepiej. Ale tak jak piszę.. tyczy to zenitu. Normalnie mam ok 65, ale to i seening pewnie ma wpływ, "adres" obiektu na niebie i wyważenie. Na tą chwilę chyba nie będę kombinował więcej bo tak jak napisał Tayson, zaraz przekombinuje. Jest ok.

gui5.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 12.05.2021 o 23:40, simarik napisał:

A to moje guidowanie poprzez AsiAir Pro w oprogramowaniu beta z multiguidingiem. Kamerka ASI129mini guider ZWO 120/f4, całość na Heq5.

 

Screenshot_2021-05-11-01-03-30-271_com.zwoasi.asiair.jpg

Gdzie włączasz multistar? Ostatnio szukałem i nie znalazłem. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.07.2021 o 09:23, wismat napisał:


Druga rzecz to asystent zawsze NA POCZĄTKU DZIAŁANIA pokazuje mi błąd ustawienia na polarną na poziomie ok. 36min. Ciekaw jestem o co może chodzić skoro w sharpcapie mam az/szer - exellent na poziomie 00:00:04 / 00:00:02 np. 

 

 

Mam to za każdym razem, bo irytuje mnie skakanie tergo RMS, jest bardzo niestabilny w trakcie sesji. Chociaż i tak większość klatek "siada". Nawet gdy przekroczy 0,7. 

Wczoraj mimo wszystko DEC zaczeła uciekać w cholerę, także dziś nowy profil i od nowa :haha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.