Skocz do zawartości

C/2017 T2 (PANSTARRS) - moja pierwsza kometa


Rekomendowane odpowiedzi

1 hour ago, Ftraw said:

Pytanie laika który od miesiąca ma synte 6 i uczy się nieba. Jest możliwe dostrzeżenie warkocza komety w 6 calowym teleskopie czy takie smaczki wychodzą raczej przy astrofoto?

Pod ciemnym niebem raczej tak, aczkolwiek jak zerkam na ogólno światowe obserwacje https://cobs.si/analysis2?col=comet_id&id=1703&plot_type=0

 to warkocz był widoczny w lornecie 10 cm i w teleskopach >20cm. Wczoraj robiłem jej obserwację na podmiejskim niebie i warkocza nie widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, wessel napisał:

Masz trochę przekręcony kadr.

Każdy ma trochę przekręcony kadr, Ty też. ;)

 

14 godzin temu, wessel napisał:

Pozycja komety na 16:39    20.12.2019

U mnie pozycja komety jest na 2019.12.18 21:27. Więc gwiezdne tło trochę inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Ftraw napisał:

Pytanie laika który od miesiąca ma synte 6 i uczy się nieba. Jest możliwe dostrzeżenie warkocza komety w 6 calowym teleskopie czy takie smaczki wychodzą raczej przy astrofoto?

To zależy od jasności obserwowalnej komety. Ta akurat do jasnych nie należy: mag ok. 9,7. W 6-calowym teleskopie kometa będzie oczywiście widoczna, ale raczej jako rozmazany punkt. Nie sądzę, żeby można było dostrzec woal jej ogona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, diver napisał:

Nie sądzę, żeby można było dostrzec woal jej ogona.

Taki mały off...

Była na forum kiedyś dyskusja czy kometa ma ogon czy warkocz. Wspólnie wszyscy doszliśmy do wniosku, że warkocz, jako, że wychodzi on bezpośrednio z głowy. Jak wiadomo ogon wychodzi z tej części ciała, której komety nie posiadają.

  • Lubię 3
  • Haha 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Grzędziel napisał:

Taki mały off...

Ok, warkocz. Tyle, że nie zapleciony. Więc może jednak kitka, albo koński ogon? One też wychodzą z tyłu głowy. ;)

No już dobrze, warkocz, warkocz oczywiście. Sądziłem że jestem w miarę wyedukowanym astroamatorem, a tu taka wtopa. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 hours ago, Grzędziel said:

Taki mały off...

Była na forum kiedyś dyskusja czy kometa ma ogon czy warkocz. Wspólnie wszyscy doszliśmy do wniosku, że warkocz, jako, że wychodzi on bezpośrednio z głowy. Jak wiadomo ogon wychodzi z tej części ciała, której komety nie posiadają.

A skąd wiemy, że kometa pokazuje nam głowę, a nie ... ;-p żart oczywiście

 

2 hours ago, diver said:

Ok, warkocz. Tyle, że nie zapleciony. Więc może jednak kitka, albo koński ogon? One też wychodzą z tyłu głowy. ;)

No już dobrze, warkocz, warkocz oczywiście. Sądziłem że jestem w miarę wyedukowanym astroamatorem, a tu taka wtopa. :)

Zawsze było, że to warkocz (przynajmniej od 25 lat jak komety obserwuję), aczkolwiek takowy jest pleciony "z trzech", lub w "kłos" itp, ale tak się utarło. Bardziej pasowałby "kucyk", niż warkocz, czy ogon, ale jak to mówią ... nie dyskutuje się z oczywistymi oczywistosciami.

Edytowane przez M.K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Gdy kolega @wessel oznajmił, że "zrobił" swoją kometę w PIX, natychmiast "rzuciłem się" ze swoim materiałem do PIX-a.

Urobiłem się po pachy, bo PIX w zakresie obróbki komet to nie automat, taki jak DSS. Wymaga kolejnych uważnych sekwencyjnych kroków obróbki. Główny problem polegał na tym, że przy stackowaniu gwiazdek PIX nie trafiał mi w referencyjny kadr komety. W końcu jakoś się udało. Po kilkunastu łącznie godzinach "walki" uzyskałem taki obraz kometki, zestakowany w PIX.

Tło jest moim zdaniem zdecydowanie lepsze - nie ma smużenia od gwiazd. Ale trudno mi było mocniej "wyciągnąć" kometę. Pewnie po prostu za mało materiału.

Czy efekt na poniższym obrazku jest wart tych kilkunastu godzin pracy?

 

C_2017_T2_1_crop_2600_1950_resize_1600_1200.jpg.04c666594e3d89eea4f2c6434088ddf8.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.