Skocz do zawartości

Refraktory APO 71 mm - opinie i porady


Tuvoc

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

planuję dokupić do swojego zestawu astrofoto refraktor. Ze wzgledu na cenę oraz przyzwoite recenzje, tudzież dobrze oceniany stosunek ceny do jakości, mój wybór padł na Refraktor TS-Optics 71 mm f/6,3 quadruplet astrograf TS71SDQ: https://teleskopy.pl/Refraktor-TS-Optics-71-mm-f/6,3-quadruplet-astrograf-TS71SDQ-teleskopy-5559.html

 

Zauważyłem, że są jednak praktycznie takie same kwadruplety innych marek, np.:

https://www.astroshop.pl/teleskopy/omegon-refraktor-apochromatyczny-pro-apo-ap-71-450-quadruplet-ota/p,60855

https://www.astroshop.pl/teleskopy/sharpstar-refraktor-apochromatyczny-ap-71-447-71sdq-ota/p,61987

 

Wątek o tym pojawił się już kiedyś tutaj: https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/19154-omegon-pro-apo-ap-71450-quadruplet-ota/ ale czy naprawdę są to identyczne refraktory? Ta sama optyka? Skąd zatem różnica w cenie?

 

Będę wdzięczny za opinie (także ogólnej natury) i porady w kwestii zakupu tego APO. Z technicznych kwestii to nadmienię, że aktualnie używam SW 200/1000 na HEQ5 razem z DSLR. Chciałbym na początku tylko przełożyć Canona z niutka do apo i od razu robić zdjęcia.

 

Pozdrawiam,

Tuvoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Tuvoc napisał:

oraz przyzwoite recenzje

Chyba słabo szukasz:

Początkowy zachwyt szybko przerodził się w lament i zgrzytanie zębów. 

Jeśli trafisz na poprawny egzemplarz to faktycznie otrzymasz super sprzęt za rozsądne pieniądze. Ale jest duże ryzyko trafienia na bubel, który nie powinien być dopuszczony do sprzedaży i będziesz się bujał miesiącami z gwarancją. 

 

9 minut temu, Tuvoc napisał:

czy naprawdę są to identyczne refraktory

Na pewno SharpStar to identyczny sprzęt (TS to rebrand tego sprzętu). Co do omegona to nie mam wiedzy. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MateuszW napisał:

Chyba słabo szukasz:

Dzięki Mateusz za link, zmartwiło mnie to co piszą w nim mocno. Z tego wątku wnioskuję, że zakup będzie losem na loterii.

Edytowane przez Tuvoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Tuvoc napisał:

Z tego wątku wnioskuję, że zakup będzie losem na loterii.

TS może być ok, pod warunkiem, że sprzedawca sprawdzi jego jakość pola. 

Zauważ, że Sharpstar jest w Astroshopie niedostępny, TS tak. Uważam, że cała zamówiona partia poleciała jako zwrot do producenta. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, count.neverest napisał:

TS może być ok, pod warunkiem, że sprzedawca sprawdzi jego jakość pola. 

Zauważ, że Sharpstar jest w Astroshopie niedostępny, TS tak. Uważam, że cała zamówiona partia poleciała jako zwrot do producenta. 

TS jest dostępny w teleskopy.pl. Pytanie, czy sprawdzi mi tam ktoś przed zakupem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Tuvoc napisał:

TS jest dostępny w teleskopy.pl. Pytanie, czy sprawdzi mi tam ktoś przed zakupem?

Sprawdzi, mi lunetkę do guidingu sprawdzali. Ale znam też przypadek z TPL, gdzie poleciał zwrot i to był chyba Sharpstar, nie TS.

Edytowane przez count.neverest
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Maetrik napisał:

a ja jak zwykle w tego typu dylematach odniose się do sprawdzonych sprzętów, które sprawdzają się od lat a użytkownicy mają z nimi najmniej problemów czyli klasyka gatunku ED80 lub TS65Q.

Oczywiście to sprawdzone konstrukcje, a błędy i problemy z nimi związane nawet jeśli są to rozwiązano je i opisano wielokrotnie. To faktycznie na plus. Z drugiej strony nowego TS65Q już raczej nie znajdę. O ED80 nie myślałem powiem szczerze.

Edytowane przez Tuvoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warto polować na używki, czasem fajne egzemplarze można trafić za rozsądne pieniądze. A co do tubek wystarczy poszukać w necie jakie zacne fotki ludzie robili tymi refraktorkami.

nawet tu na forum sporo takich mamy,  popatrz np. co @Pav1007

  wyciska z takiego edka 80 :)

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.