Skocz do zawartości

Powoli do przodu. NGC891


wismat

Rekomendowane odpowiedzi

Jak na pierwsze poważniejsze zdjęcie to jest całkiem ok. Prowadzenie i ostrośc dobre, niewielkiej korekty ( wydłużenia) wymaga odległość korektora od matrycy .  Myślę, że przy takiej ilości materiału jest miejsce do powalczenia i można próbować więcej wyciągnąć ze stacka .   Tło rzeczywiście jest nierówne i pełne gradientów ( widać to po rozciągnięciu). Jeżeli chcesz konkretynych porad to wrzuć stacka w formie surowej , zobaczymy, co sie da zrobić .

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Duser napisał:

Jak na pierwsze poważniejsze zdjęcie to jest całkiem ok. Prowadzenie i ostrośc dobre, niewielkiej korekty ( wydłużenia) wymaga odległość korektora od matrycy .  Myślę, że przy takiej ilości materiału jest miejsce do powalczenia i można próbować więcej wyciągnąć ze stacka .   Tło rzeczywiście jest nierówne i pełne gradientów ( widać to po rozciągnięciu). Jeżeli chcesz konkretynych porad to wrzuć stacka w formie surowej , zobaczymy, co sie da zrobić .

scheńciom. Ale ogarniam jak to zrobić :D W gimpie zeskalowałem do 1920x1282 a i tak mam 15mb :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Duser napisał:

Nie skaluj, tylko dawaj cały surowy. Wrzuć do jakiejś chmury i podeślij linka.

Ale że hyyyy....???

Z chęcią wrzucę surowego stack ale walczę z jego wielkością żeby móc go tu umieścić bo po dss mam 140mb a potrzebuje mieć 9 :) Czy mam już go po wyciągnieciu w Pixie wrzucić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Duser napisał:

Wrzuć surowego liniowego stacka , zaraz po zestakowaniu.  Przez jakiegoś Dropboxa czy tym podobne narzędzie

https://drive.google.com/open?id=1aKU1yIZ3IPBDorlb7SWF_f7isQ4FIxW4

Proszę :) Mam nadzieję, że działa :D 
Link dla odważnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Tayson napisał:

Jak aparat NIEmod to nie ma potrzeby używać filtra uv/ir block. 

Ogólnie to wywal ten filtr, ponieważ zapewne Ci wprowadza winiete. 

ok, dzięki. To powoli zbieram rady. 
1. Skorygować odległość korektora
2. Nie używać bez sensu filtrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materiał jest niezły, oczywiście pomijając koszmarne artefakty od filtra (za małego jak na użycie z   2-calowym korektorem).  Proponuję na wstępie przyciąć fotkę pozbywając się winiety, a potem obrabiać .  Tutaj na szybko obróbka w samym PS:

ngc891-dss-2-godz-43min-12-sek.thumb.jpg.4051099f076300fb5bae5d4ecc648d58.jpg

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie filtr 1,25" to był bardzo zły pomysł. Pod Nikona i f/5 musi być 2". Najprościej wkręcać filtr w gwint korektora. Nie wiem jak wyglądają twoje złączki, ale jak jest tam przewężenie pod filtr, to nawet bez niego możesz mieć winietę. Nie powinieneś nigdzie zmniejszać przelotu poniżej T2. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MateuszW napisał:

Faktycznie filtr 1,25" to był bardzo zły pomysł. Pod Nikona i f/5 musi być 2". Najprościej wkręcać filtr w gwint korektora. Nie wiem jak wyglądają twoje złączki, ale jak jest tam przewężenie pod filtr, to nawet bez niego możesz mieć winietę. Nie powinieneś nigdzie zmniejszać przelotu poniżej T2. 

Przewężenie jest zdejmowalne wiec następnym razem zrobie test bez filtra. Tylko zastanawiam się jak mam dobrać odległość korektora od matrycy aparatu. Bliżej go już nie dam bo złączka na to nie pozwala. Mam nadzieje ze poprawi sytuacje jego oddalenie :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, _Spirit_ napisał:

Może warto jeszcze popracować nad odległością korektora od matrycy. Jest nieźle a może być jeszcze lepiej. 

No właśnie będę musiał zrobić testy. Będzie słabo jak będzie musiał być bliżej niż jest. 

  

43 minuty temu, Tayson napisał:

Zapomnialem wczesniej.

Jak na pierwszy raz - BRAWO!

Dzięki. Długo się czaiłem żeby cokolwiek tu wrzucić bo widzę jaki jest poziom, no ale jak nie będę wrzucał i słuchał rad to będę stał w miejscu. 

 

 

Edytowane przez wismat
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wismat napisał:

 Dzięki. Długo się czaiłem żeby cokolwiek tu wrzucić bo widzę jaki jest poziom, no ale jak nie będę wrzucał i słuchał rad to będę stał w miejscu. 

Zupełnie niepotrzebnie się czaiłeś, jak widzisz poziom jest bardzo zróżnicowany a Twój debiut bardzo udany. Forum jest właśnie po to, żeby się wymieniać wiedzą i doświadczeniem a nie, żeby się chwalić -"zobaczcie, jaki piękne zdjęcie zrobiłem".

Tak więc z życzeniami sukcesów witamy w rodzinie astrofotograficznie zakręconych. 

:)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, _Spirit_ napisał:

Zanim zaczniesz kręcić odległością korektora upewnij się że ostrość masz w punkt. Ja dawno odpuściłem maskę i ostrzę softowo. Ostrość dla korektora to warunek krytyczny. 

Ale ostrzysz softowo DSLR ? Czy masz CCD? Bo w sumie nie gryzłem jeszcze tematu ostrzenia softowo mojego nikona i nie jestem do końca pewny czy to się robi na takiej samej zasadzie co kamerki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, wismat napisał:

Ale ostrzysz softowo DSLR ? Czy masz CCD? Bo w sumie nie gryzłem jeszcze tematu ostrzenia softowo mojego nikona i nie jestem do końca pewny czy to się robi na takiej samej zasadzie co kamerki.

Podpinam EOSa pod Maxima i dalej jak obsługa kamery. Czyli crop na gwiazdę i jazda. Zero problemów. Akwizycja też w fits przez Maxima.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.